Krosno

Prywatna Szkoła Muzyczna Pro Musica w Krośnie w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Założona przez małżeństwo: Annę i Adama Münzbergerów, powstała z pasji do muzyki, chęci dzielenia się wiedzą i edukowania kolejnych pokoleń młodych ludzi. Z tej okazji – 2 czerwca br. o godz. 17:00 w wyjątkowym jubileuszowym koncercie Mamy już 30 lat! wystąpią uczniowie i absolwenci, którzy swoje pierwsze muzyczne kroki stawiali w krośnieńskiej szkole. Koncert odbędzie się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Anna i Adam Münzbergerowie już od 1989 roku do udziału w muzycznej przygodzie zapraszają dzieci z Krosna i okolic. Wychodzą do nich z propozycją udziału w zajęciach instrumentalnych, wokalnych i tanecznych. Dają im również możliwość rozwoju poprzez śpiew w chórze, grę w orkiestrze oraz udział w różnego rodzaju zespołach kameralnych. Efekty wielogodzinnych ćwiczeń i prób pod okiem doświadczonej kadry pedagogicznej, uczniowie prezentują podczas corocznych koncertów, a także specjalnych występów 

Pro Musica zdj.2

w kraju i zagranicą. Chór Pro Musica może się poszczycić muzycznym tourne m.in. po Francji, Włoszech, Anglii czy Finlandii, zaś utwór Ojcze z niebios zaśpiewali Papieżowi Janowi Pawłowi II w Watykanie. W dorobku szkoły jest także płyta Dzieci śpiewają kolędy. Szczególnym osiągnięciem było wystawienie trzech autorskich oper dziecięcych pt.: Alicja w Krainie Czarów, Calineczka oraz Opowieść wigilijna autorstwa państwa Urszuli i Andrzeja Mozgałów – nauczycieli szkoły, a także Missa brevis Wojciecha Gąbki – aranżera i dyrygenta orkiestry. Orkiestra oraz soliści szkoły przez 15 lat brali udział w International Galicja Blues Festival. To właśnie w tej lokalnej szkole, zaczęły się muzyczne historie, które dla wielu uczniów stały się drogą do kariery.

- Sukcesy naszych uczniów i absolwentów to dla nas najlepsza nagroda za wieloletni wkład w tworzenie naszej szkoły. Razem z mężem, po ukończonych studiach w Warszawie zamarzyliśmy o tym, by właśnie w Krośnie stworzyć miejsce, które zaszczepiać będzie w dzieciach miłość do muzyki, będzie dla nich przestrzenią do rozwoju ich pasji. Byliśmy świadomi, że nie każdy uczeń zdecyduje się kontynuować swoją przygodę z muzyką na profesjonalnym poziomie. To jednak nigdy nie było dla nas najważniejsze. Wiemy, jak ważny dla dzieci w procesie rozwoju jest kontakt z muzyką. Naszym celem jest zapewnienie im najlepszych warunków do odnalezienia swoich pasji i warunków do ich rozwoju– mówi Anna Münzberger, dyrektor szkoły Pro Musica I stopnia.Pro Musica PLAKAT

Do udziału w jubileuszowym koncercie zostali zaproszeni obecni uczniowie szkoły, a także absolwenci, którzy właśnie w Pro Musica stawiali swoje pierwsze muzyczne kroki. Chociaż dla wielu ukończenie Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia było rozwojem ich pasji, wśród absolwentów są zawodowi muzycy, instrumentaliści czy aktorzy. W programie nie zabraknie solowych występów, instrumentalnych popisów, a także topowych utworów wykonywanych przez chór, orkiestrę oraz zespoły kameralne Pro Musica z repertuaru polskich i zagranicznych artystów.

- Niezwykle się cieszę, że podczas jubileuszowego koncertu na scenie zaprezentują się absolwenci, którzy zawodowo koncertują. Usłyszymy arie w wykonaniu Aleksandry Szmyd i Rafała Tomkiewicza. Ola występuje na międzynarodowych scenach, współpracuje z Operą Wiedeńską, Rafał zaś ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie i zawodowo koncertuje. Mamy także wśród kadry pedagogicznej naszą absolwentkę – Monikę Fabisz, która swoje szlify wokalne zdobywała w naszej szkole, teraz swoją wiedzą dzieli się z naszymi uczniami. Podczas koncertu, z orkiestrą Pro Musica, wykona utwór “Your eyes”. – mówi Adam Münzberger. Dodaje: To tylko niektóre nasze “perełki”, mógłbym długo opowiadać o sukcesach naszych absolwentów, a także aktualnych uczniów.

Anna i Adam Münzbergerowie po zakończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie, ukończeniu Studiów Podyplomowych i III stopnia specjalizacji zawodowej w zakresie metodyki nauczania muzyki, otworzyli w Krośnie Szkołę Umuzykalniającą, która następnie otrzymała uprawnienia szkoły publicznej - to znaczy - realizuje program nauczania określony przez Ministerstwo Kultury i Sztuki oraz wydaje świadectwa ukończenia szkoły muzycznej I i II stopnia.  Jest najdłużej działającą Prywatną Szkołą Muzyczną w Polsce.  Do zarządu szkoły dołączyła córka Dorota Münzberger–Gąbka, która jest dyrektorem szkoły II stopnia i Studium piosenki. Szkoła jest przyjazna również dla najmłodszych. Nowością są zajęcia artystyczne, rozwijające pasje dzieci
w wieku przedszkolnym.

Więcej informacji:

http://www.promusicakrosno.pl

https://www.facebook.com/events/1510710612392988/