20
Śr, Lis

Czy wiesz, że...

Mechaniczny czy elektroniczny to najczęściej zadawane pytanie przez osoby, które planują zakup zegarka. Pierwszy wymieniony rodzaj to klasyka gatunku. To niezniszczalne zegarki służące przez wiele lat. Innym wyborem mogą być zegarki elektroniczne, które są bardzo precyzyjne.Na który rodzaj warto postawić?

Dokładność najważniejszym atutem

Jeśli chodzi o dokładność zegarki elektroniczne biją na głowę nawet najlepsze zegarki mechaniczne w podobnej klasie - tym bardziej jak jest wspomagany sygnałem radiowym. Wytłumaczenie tego zjawiska nie jest skomplikowane. Trybiki i energia znajdująca się w sprężynach nie są tak efektywne jak korzystanie z cyklicznych drgań kwarcu. Dla osób dla, których dokładność i precyzja jest ważną rzeczą to polecamy sklep internetowy zegarkicentrum.pl  oferuje mnóstwo zegarków elektronicznych.

Analogowy lub cyfrowy

Zegarki elektroniczne posiadają dobre rozwiązanie którego trudno szukać w innego typu zegarkach tj. tarcza zegarka może posiadać tylko wskazówki, tylko wyświetlacz cyfrowy lub posiadać obie te cechy. Jest to ukłon m.in w stronę dzieci dla łatwiejszego odczytu godziny. Z resztą nawet dorośli mogą precyzyjniej dostrzec godzinę mając podaną ją w dwóch wariantach. Sokoli wzrok nie jest niestety domeną wszystkich, a łatwość w odczycie godziny, czy daty jest ważną cechą.

Wszechstronność i multifunkcyjność

Atutem zegarków elektronicznych jest możliwość zaopatrzenia ich w masę ciekawych dodatkowych funkcji. Mechaniczne czasomierze niestety pod tym względem nie są w stanie poosiadać takich funkcji. Przykładowo stoper, który znajduje się w niektórych zegarkach mechanicznych zmusza do odczekania kilku sekund by wskazówka wróciła na startowe miejsce. W elektronicznych zegarkach ten problem w ogóle nie występuje. Popularne w ostatnim czasie smartwatche są przykładem na urządzenia, które są obficie wzbogacone wieloma funkcjami. Byłoby to trudne do wyobrażenia by analogowy zegarek współgrał ze smartfonem lub świecił się diodą jak tylko przyjdzie SMS. Smartwatch ułatwia korzystanie z telefonu bez sięgania po niego.

Padła bateria

Nie ma nic za darmo. Zegarki elektroniczne przez to że są nasycone wieloma funkcjami, potrzebują sporo energii by wszystko działało poprawnie. Dlatego minusem takich zegarków jest duży pobór mocy. Tego typu zegarki wymagają co jakiś czas wymiany baterii, która lubi rozładować się w najmniej oczekiwanym momencie. Niektóre modele ratują się ogniwami które produkują prąd uzyskaną ze światła.

"Czy Ty masz taki antyczny zegarek?"

Pytanie tego typu nie powinno mieć bynajmniej oddźwięku pejoratywnego dla posiadacza zegarka mechanicznego. Wręcz przeciwnie - to powód by się szczycić, gdyż szwajcarskie modele mogą służyć więcej niż jednej generacji. To samo pytanie zadane posiadaczowi elektronika już takie pozytywne nie jest. Sugeruje, że posiadany zegarek jest niemodny i nienadążający za technologią.