Sport

Rowery górskie, zwane też rowerami MTB, to najczęściej kupowane modele rowerów w Polsce od wielu lat. Nie wynika to jednak z tego, że Polacy na swoich rowerach wybierają się zwykle na wymagające, górskie trasy, do pokonania których potrzebne są modele tego typu. Na rowerach górskich osoby niemające zbyt szerokiej wiedzy dotyczącej tego rodzaju sprzętu jeżdżą nawet po miejskich ścieżkach rowerowych czy wybierają się wytyczonymi podmiejskimi trasami na weekendowe pikniki na łonie natury.

Czym się wyróżniają rowery górskie?

Modele rowerów górskich (również te dostępne w Wypożyczalni Immotion) z założenia są bardzo wytrzymałe, wygodnie pokonuje się na nich nierówności terenu, a piasek, błoto czy nawet wysoka trawa nie są w stanie utrudnić nam jazdy dzięki wykorzystaniu szerokich opon z terenowymi bieżnikami. Dzisiejsze rowery górskie – w odróżnieniu od modeli sprzed jeszcze kilku lat – wyposażone są zwykle także w stosunkowo lekkie karbonowe lub aluminiowe ramy i ułatwiające jazdę amortyzatory.

Wszystkie te cechy wpływają na niemalejącą popularność rowerów górskich, oznaczanych często także skrótem MTB od angielskiej nazwy modelu, czyli Mountain Terrain Bike. Ich użytkownicy doceniają ich trwałość oraz niezawodność niezależną od trasy, jaką pokonujemy. Rowery górskie nadają się oczywiście do jazdy po utwardzonej, płaskiej nawierzchni, dzięki czemu w razie potrzeby możemy jeździć nimi także po miejskich ścieżkach rowerowych. Sprawdzą się też na znacznie bardziej wymagających trasach podmiejskich oraz na pagórkowatych i górzystych terenach. Dzięki temu możemy wykorzystywać je zarówno na co dzień, jak i podczas na przykład wakacyjnych wyjazdów na południe naszego kraju, gdzie znajdziemy dziesiątki wymagających, stromych tras, na których nasz rower górski będzie mógł nam pokazać, do czego tak naprawdę jest zdolny i jakie przeszkody możemy za jego pomocą pokonywać.

Typy rowerów górskich 

Zanim wybierzemy odpowiedni rower górski, warto zapoznać się z ich rodzajami, żeby być w stanie określić, jaki rower do naszych wymagań będzie najbardziej odpowiedni i czy dobrą decyzją będzie na przykład kupno wyczynowego roweru MTB. Pamiętajmy, że poszczególne rodzaje rowerów różnią się między sobą komponentami, czyli na przykład rodzajem widelca, liczbą biegów, zawieszeniem, a także rodzajem amortyzacji i materiałem ramy. Wśród różnych typów rowerów górskich, znajdziemy między innymi rowery takie jak:

  • cross-country,
  • trail,
  • freeride,
  • downhillowe,
  • enduro,
  • rowery przeznaczone do dirt-jumpingu.