Turystyka

Bałkany to niezwykle różnorodny teren, na którym mieszają się kultury, religie i zwyczaje. To istne połączenie Zachodu ze Wschodem. Każdy kraj bałkański oferuje inny krajobraz, historię i tradycję. Masz ochotę na wypoczynek w dzikiej Bośni? A może wolisz wakacje wśród turystów na pięknych plażach Chorwacji? W tym roku polecamy wybrać się do Bułgarii, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie - tuż obok złocistych plaż nad Morzem Czarnym rozciągają się piękne pasma górskie.

Złote Piaski i Słoneczny Brzeg najpopularniejszymi kurortami wśród turystów

Bułgaria to kraj położony w Europie, w jej południowo-wschodniej części. Od zachodu graniczy z Macedonią Północną i Serbią, od południa z Grecją i Turcją, a z Rumunią od północy. Wschodnią granicę kraju stanowi Morze Czarne. Dla osób, które podczas wakacyjnego wyjazdu chcą przede wszystkim odpocząć, opalając się nad morzem czy basenem, doskonałe będą bardzo popularne w Bułgarii kurorty - Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. Oba miejsca cechuje piękna, piaszczysta długa plaża. Słoneczny Brzeg ponadto dysponuje wieloma parkami wodnymi, a Złote Piaski to teren Parku Krajobrazowego, więc są tam liczne ścieżki rowerowe otoczone mnóstwem zieleni.

Przepiękne widoki ze szczytów bułgarskich gór

Bułgaria to doskonałe miejsce dla osób lubiących aktywnie spędzać wolny czas. Kochasz góry i to właśnie górskie wędrówki sprawiają Ci najwięcej przyjemności? Turyści górscy z pewnością znajdą tutaj dla siebie malownicze szlaki turystyczne. W środkowej części Bułgarii rozciąga się główny masyw górski Stara Płanina. Najwyższy szczyt całego Półwyspu Bałkańskiego - Musała - i masywy górskie Riła, Rodopy i Pirin leżą w południowo-zachodniej części kraju. Gościnność mieszkańców, malownicze krajobrazy i piękna przyroda rekompensuje trud dość długiej czasami wspinaczki.

Nie tylko plaże i góry

A może wolisz spacerować po małych miasteczkach i zwiedzać lokalne zabytki? W Bułgarii aż 9 miejsc wpisanych jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w tym: Cerkiew Bojańska, Grobowiec tracki w Swesztari, Jeździec z Madery, Rylski Monastyr, zespół cerkwi wykutych w skale w Iwanowie, Park Narodowy Pirinu, Tracki grobowiec z Kazanłyku, Rezerwat przyrody Srebyrna i zabytkowe miasteczko Nesebyr. Oprócz przepięknych zabytków zachwyca architektura oraz ciekawy układ urbanistyczny.

Bułgarska kuchnia - wyjątkowo różnorodne smaki

Ze względu na swoją różnorodność i mieszanie się kultur Bałkany cechują się wyjątkową gastronomią. Bułgarska kuchnia to dania, które będziesz często wspominać po powrocie do domu. Na każdym stole gości ajran i banice popijane wodą z jogurtem. Banica to ciasto z białym serem, szpinakiem i mięsem. Ze względu na to, że desery w Bułgarii są bardzo słodkie, także i banicę podaje się na słodko z dynią. Inny deser charakterystyczny dla tego kraju to baklawa. Ciasto z nadzieniem o smaku orzechowym polane gęstym syropem stanowi słodycz, jakiej jeszcze nie znasz. 

W menu w większości restauracji znajdziesz także danie o wdzięcznej nazwie imambajadła, czyli bakłażany z nadzieniem warzywnym. Przyprawy i oliwa podkreślą smak tej smacznej i zarazem treściwej potrawy. Dzięki bliskiemu sąsiedztwu Grecji na bułgarskich stołach często gości musaka oraz różnego typu sałatki, w tym najpopularniejsza sałatka szopska. 

Rakija, koniak i wino - alkohol, którego warto spróbować w Bułgarii

Koneserzy różnych alkoholi i na tradycji bułgarskiej się nie zawiodą. Najsłynniejsza oraz występująca w różnych odmianach w każdej części Półwyspu Bałkańskiego rakija to wysokoprocentowy alkohol o delikatnym smaku sfermentowanych śliwek, winogron, gruszek i nie tylko. Ile bułgarskich domów, tyle wersji tego wyjątkowego trunku. Dobrze znany jest także słynny złocisty koniak - Pliska. Leżakuje on w dębowych beczkach co najmniej 5 lat i to właśnie im zawdzięcza posmak oraz aromat dębiny. Bułgaria, dzięki swojej długiej historii uprawy winorośli i tradycjami winiarskimi, cieszy się również bardzo dobrymi winami. Bułgarskie wina są trudno dostępne w Polsce, więc będąc na miejscu, warto ich zasmakować. Smak czerwonego wina Villa Yustina czy jasnego Targovishte Misket zdecydowanie zapadną w pamięci na długo. 

Bułgaria jesienią i latem

Bułgaria to punkt obowiązkowy dla tych, którzy kochają odpoczywać na piaszczystej plaży, jak i dla tych, dla których zwiedzanie pięknych miasteczek i chodzenie po górach to najlepsza forma spędzania wolnego czasu. Dzięki wyjątkowej różnorodności każdy znajdzie coś dla siebie. Chcesz kolejne wakacje spędzić w Bułgarii? Podróż samolotem trwa około 2 godzin. Drogę samochodem do Słonecznego Brzegu pokonasz w około 20 godzin, a przerwą w podróży może być zwiedzanie Bratysławy czy Budapesztu. Jeśli zaplanujesz wyjazd do Bułgarii w sezonie wakacyjnym, to nie martw się o pogodę. Choć odczuwalnie jest nieco niższa, to średnia temperatura powietrza wynosi ok. 27°C. Jesienią temperatura waha się w okolicach 18-20°C, co może nie jest doskonałą pogodą na plażowanie, ale zwiedzanie to prawdziwa przyjemność. Organizację wakacji w Bułgarii może zapewnić Ci biuro Coral Travel Poland.