Sport

Zaczynasz swoją przygodę z bieganiem? Przygotowujesz się do startów w swoich pierwszych zawodach? Chcesz zacząć coś nowego- bieganie po górach? Uwielbiasz poranny trening, bo dzięki temu masz energię na cały dzień, a może wolisz długie wybieganie po całym dniu pracy o codziennych obowiązków? Bez względu na to, jaką formę aktywności wybierzesz oraz jaką pora roku czy dnia jest dla Ciebie najlepsza do uprawiania aktywności fizycznej, to co jest ważne, abyś mógł skupić się wyłącznie na osiąganiu obranego celu, to odpowiednia odzież.

Zestaw odzieży do biegania

odziezdobiegania

Odzież sportowa to w wielu przypadkach podstawa do uprawiania sportów specjalistycznych. Oczywiście wszystko zależny do tego, jaki poziom zaawansowania prezentujemy oraz co chcemy osiągnąć. Do jazdy na rowerze nie zawsze potrzebujemy kompletu godnego zawodnika wielkiego touru, podobnie jest z bieganiem. Przede wszystkim chodzi o komfort i wypracowanie techniki. Możesz zainwestować w profesjonalne buty do biegania, jednak jeśli okażę się, że bliżej Ci do jazdy na rowerze niż przebieżek po parku, wtedy inwestycja okaże się mocno nietrafiona. Wygoda to warunek, którym należy się kierować podczas wybierania odzieży i akcesoriów sportowych. Również bezpieczeństwo ma w tym wypadku kluczowe znaczenie. Nieodpowiednie obuwie, może doprowadzić do powstania niechcianej kontuzji, a to negatywnie wpływa na cały cykl budowania kondycji.

Czy zestaw odzieży biegowej musi być drogi? Nie. Czy wraz z niską ceną musimy liczyć się z gorszą jakością materiału? Nie zawsze. Często duże marki oferują odzież o bardzo zbliżonym składzie do tańszych modeli, a cena dotyczy raczej samej marki i jej pozycji na rynku. Podczas zakupów polecamy zapoznać się ze składem wybranej odzieży.

Odzież do biegania- najważniejsze elementy

Buty to podstawa, jednak o wyborze odpowiednich butów skupimy się w kolejnych artykułach. Dzisiaj odzież, bo szeroki wybór często prowadzi nas w ślepy zaułek, kiedy sami nie wiemy co będzie dla nas odpowiednie. Wybierając zestaw odzieży biegowej kieruj się przede wszystkim funkcjonalnością, wygodą, a także kwestią wyglądu. Nie czarujmy się, nawet najtańsza odzież, która nie będzie odpowiadała naszym gustom po zakupie pozostanie w szafie, a my chętniej założymy bawełnianą koszulkę niż nowiutki t-shirt ze specjalnej tkaniny.

Zależnie od pory roku, zestaw odzieży biegowej będzie składał się ze spodni- długich lub krótkich, koszulki, bluzy oraz kurtki. Ważne, aby komponując zestaw np. na zimę pamiętać o tym, aby każda warta oraz funkcje za które odpowiada łączyły się ze sobą. Na zimowy trening nie wybieraj koszulki termicznej, która nie odprowadza wilgoci. W tym wypadku utrzymanie temperatury ciała oraz zatrzymanie potu wewnątrz odzieży może doprowadzić do wychłodzenia. Odzież termiczna w ogóle nie powinna stanowić elementu odzieży sportowej. Jest idealna na zimowe dni, jako warstwa chroniąca przed zimnem, doskonała w drodze do pracy czy po wyjściu z siłowni. Jej funkcje nie sprawdzają się podczas aktywności fizycznej. Wybierając odzież sportową kieruj się materiałami o funkcji termoaktywnej, które zakładają wymianę powietrza i odprowadzenie wilgoci.

Choć na początku bawełniana koszulka czy spodnie bywają najczęstszym wyborem, z czasem kiedy trening stanie się bardziej intensywny, lepsze możliwości da nam odzież techniczna, która nie tylko zapewni lepszą termoregulację, ale także odprowadzanie wilgoci. Co najważniejsze, taka odzież posiada zazwyczaj właściwości szybkoschnące co jest bardzo ważne, kiedy planujemy biegi przy zmiennej pogodzie.

Odzież do biegania powinna składać się z koszulki z krótkim rękawem, pary długich spodni oraz krótkich szortów na cieplejsze dni, bluza do biegania- idealnie jeśli posiada lekkie ocieplenie (charakterystyczny meszek po wewnętrznej stronie bluzy) oraz lekka kurtka, która przyda w wietrzne dni. W chłodne, jesienne dni nie zapomnij o dobrej bieliźnie- przede wszystkim zaopatrz się w dobre skarpety, a także rękawiczki do biegania i opaskę na uszy czy czapkę. Najbardziej na wychłodzenie narażone najdalsze odcinki naszego ciała- palce u stóp, dłoni, a także nos i uszy. Ciepło uda nam się również zatrzymać nosząc cienką czapkę.

bluzadobiegania

Wybierając odzież do biegania zwróć uwagę na dodatkowe elementy odblaskowe. Nierzadko w trakcie treningów będziesz pokonywał odcinki piesze, rowerowe, a także przekraczał jezdnię. Bądź widoczny po zmroku. Jeśli odzież którą posiadasz nie ma odblasków idealnie sprawdzi się doddatkowa kamizelka do biegania, wykonana ze specjalnego materiału. Alternatywnie możeszwykorzystać kamizelkę odblaskową noszoną na rower.

kamizelkadobiegania