Sport

Nawodnienie podczas treningu jest niezwykle ważne. Utrata nawet kilku procent poziomu wody powoduje znaczny spadek wydajności organizmu. Podczas intensywnej jazdy na rowerze woda jest tym, co pozwala na wykorzystywanie swojego potencjału w 100%. Nie bez znaczenia jest zatem, w czym przechowujemy wodę i jak ją transportujemy, dlatego podopowiadamy jak wybrać bidon na rower i na co zwrócić uwagę.

Najważniejsze informacje na temat nawodnienia podczas treningu

Trudno jednoznacznie określić ile wody traci kolarz podczas treningu, ponieważ jest wiele czynników, które się na to składają. Zależy to od temperatury powietrza, wilgotności otoczenia, długości i intensywności wysiłku, a wreszcie od osobistych predyspozycji. Ponadto strój, w którym porusza się dany kolarz, także może mieć wpływ na utratę wody. Trenując w pomieszczeniu, zimą na trenażerze można utracić nawet do trzech razy więcej wody, niż jeżdżąc w podobnej temperaturze po dworze.

Cechy dobrego bidonu

Dobre bidony rowerowe charakteryzują się tym, że są przede wszystkim lekkie. Jakiekolwiek dodatkowe obciążenie roweru jest niewskazane. W przypadku rowerów szosowych każdy dodatkowy gram może spowodować obniżenie wydajności i prędkości kolarza, dlatego bidon pełen wody, powinien ważyć najmniej jak to możliwe. Ponadto materiał nie może chłonąć zapachów i musi być w pełni bezpieczny, dlatego najlepiej wybierać bidony z polipropylenu, który jest najbezpieczniejszym tworzywem używanym do produkcji opakowań na żywność.

Pojemność i wielkość bidonu

Na rynku dostępnych jest wiele bidonów w bardzo różnych rozmiarach. Od takich o pojemności 250 ml do nawet 1 litra. To jaki wybierzemy bidon, zależy w głównej mierze od rodzaju treningów. Długie trasy, powyżej 100 km zdecydowane wymagają większej ilości nawodnienia niż krótkie treningi w okolicach 50 km. Jednak bardzo duży bidon nie jest wygodny. Niemalże litrowy wypełniony po brzeg wodą jest bardzo ciężki i trudno się go używa w trakcie jazdy. Warto zatem postawić na dwa mniejsze bidony, zamiast jednego dużego.

Bidony rowerowe – przegląd

Bidony rowerowe różnią się także pod względem funkcjonalności. Znaleźć można takie zupełnie zwyczajne, z ustnikiem, a także takie, które ten ustnik mają dodatkowo zabezpieczony zatyczką. Te z zatyczką są dużo bardziej higieniczne, ponieważ ustnik nie brudzi się podczas jazdy. Jednocześnie mogą być dla wielu osób zbyt problematyczne do obsłużenia jedną ręką. W sklepach z akcesoriami rowerowymi znaleźć można również bidony termiczne, które trzymają temperaturę. Działają one zarówno latem, jak i zimą. Zimą trzymają ciepło, pozwalając na picie wody w temperaturze pokojowej i niezamarzaniu wody, latem z kolei powodują, że nie nagrzewa się ona zbytnio. Optymalną wielkością bidonu rowerowego jest 500 ml i to właśnie tę najczęściej można znaleźć. Styl i rodzaj jazdy, jaką preferuje dany kolarz, także mają wpływ na to, jaki bidon postanowi wybrać. Z pewnością inny wybierze kolarz szosowy a inny kolarz MTB.