Turystyka

Cypr, położony na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu przyciąga malowniczym krajobrazem, który tworzą szerokie plaże, wspaniałe, bajkowe formacje skalne oraz egzotyczna roślinność. Przenikające się wpływy tureckie i greckie sprawiają, iż wyspa może być dla turystów intrygująca.

Mimo bogatego dziedzictwa kulturowego i licznych atrakcji Cypr nie jest już jednak tak chętnie odwiedzanym kierunkiem jak kiedyś. Największą popularnością wśród turystów cieszą się obecnie: Egipt, Grecja, Turcja, Hiszpania, Tunezja i Maroko. Na skutek spadku odwiedzin turystów doszło do małego zachwiania gospodarki kraju, co nie znaczy, że kraj ten stracił na atrakcyjności - to nadal pełna niesamowitych miejsc wyspa na wakacje. Sprawdźmy co ma do zaoferowania i co warto wiedzieć przed wyjazdem do Cypru.

Klimat na Cyprze - kiedy pojechać na wczasy?

Na wyspie panuje klimat typu śródziemnomorskiego. Dla osób pragnących zwiedzić najciekawsze zakątki kraju najlepszym okresem na podróż będą miesiące kwiecień oraz maj, gdy temperatury wynoszą ok. 25 stopni, a pogoda jest zbliżona do polskiego lata. Miłośnicy trekkingu (np. po masywie Troodos) powinni pomyśleć o wylocie na Cypr jesienią. Lato to zaś okres idealny dla miłośników słonecznych kąpieli i sportów wodnych.

Popularne atrakcje na Cyprze - Nikozja, Limassol, Larnaka...

Przebywając na wyspie warto zawitać do jej stolicy – miasta Nikozja. Północna część miejscowości stanowi także stolicę Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Najważniejszymi zabytkami miasta są: katedra św. Jana, Muzeum Bizantyjskie, Muzeum Cypru oraz stary i nowy pałac arcybiskupa. W północnej części miasta na uwagę zasługują: centralny plac Atatürka, meczet Arabahmeta z XVII w., biblioteka sułtana Mamuta oraz meczet Selimiye z XIII w.

Drugie co do wielkości miasto na Cyprze, Limassol, zachwyca malowniczym portem oraz sadami i klimatycznymi winnicami. Miejscowość położona jest na południowym wybrzeżu, przy zatoce Akrotiri. Limassol to miejsce idealne dla miłośników słońca oraz długich plaż. W mieście regularnie odbywają się huczne festiwale win. Najważniejszym zabytkiem jest tutaj Zamek Lemesos z XIII w. zlokalizowany przy starym porcie, gdzie dziś znajduje się Muzeum Cypryjskiego Średniowiecza.

Jedno z najpiękniejszych na wyspie miast to także malownicza Larnaka. Do jej największych atrakcji należą: kościół Agios Lazaros z IX w., akwedukt Kamares, twierdza turecka oraz meczet Ali Kebira. Larnaka poszczycić się również może przepiękną plażą Phinikoudes, która została odznaczona Błękitną Flagą. Pozostałe słynne miasta na Cyprze to także Pafos i Famagusta.

Czas na Cypr!

Cypr to wyjątkowe miejsce na wakacje - pełne przyrodniczych atrakcji i zabytków znów zaczyna powoli przeżywać renesans popularności przez turystów z całego świata. Osoby pragnące jednak spędzić pełen wrażeń urlop na Cyprze powinny pamiętać, iż wybierając się do tureckiej części wyspy należy posiadać ze sobą ważny paszport. Warto sprawdzić też polecane hotele oraz oferty all inclusive na Cypr.net.pl.