Turystyka

Górny Śląsk, kojarzący się głównie z wydobyciem węgla i przemysłem ciężkim okazuje się coraz chętniej wybieraną destynacją turystyczną.

Województwo śląskie jest jednym z najbardziej zróżnicowanych regionów w Polsce. Poznajcie miejsce, gdzie historia krzyżuje się z cudami natury! 

Atrakcje Śląska - natura

Mimo bogatej, industrialnej historii Śląsk ma wiele do zaoferowania pod względem przyrodniczym. Góry, pustynie, jeziora i rzeki - miłośnicy spokoju, ale i aktywnego wypoczynku będą zachwyceni. Wśród wartych polecenia śląskich cudów natury warto wymienić przykładowo:

  • Pustynię Błędowską - to największy w naszym kraju obszar piasków lotnych. Wrażenia zapierają dech w piersiach i raczej trudno byłoby o znalezienie porównywalnego miejsca w Polsce. Zaczyna się tuż za Dąbrową Górniczą (Błędowo), a kończy na terenie podolkuskiej gminy Klucze. Największa pustynia w Europie, którą eksplorować można, wybierając jeden z ciekawych szlaków. Alternatywnie można wybrać drugą pustynię w województwie śląskim - Pustynię Siedlecką, położoną w okolicach Żarek.
  • Góry Sokole - choć geografowie nie zaliczają ich do gór, wcale nie umniejsza to ich urokowi. Stare bukowe drzewa i wapienne, jasne i bogate w jaskinie skały tworzą spójny i ciekawy efekt, zdecydowanie warty zobaczenia. Całość uzupełnia piękny zamek w Olsztynie, z XIII-wieczną warownią. Z niego można napawać się widokiem na całą okolicę - cudowne miejsce na romantyczny wieczór. 
  • Źródła Wisły i Barania Góra - Barania Góra to miejsce, w którym zaczyna swój bieg najdłuższa polska rzeka - Wisła. Spotkasz tu Czarną i Białą Wisełkę, których krystaliczna woda nadaje się do picia. Na szczyt można wybrać się szlakiem dopasowanym do możliwości, jednak niezależnie od wybranego będziesz cieszyć się niezapomnianymi widokami. 
  • Okolice Bibieli - wciąż dość mało poznany region, do niedawna kojarzony głównie z pozostałościami po licznych kopalniach rud żelaza i cynku. Po zalaniu na ich miejscu pozostały Kolorowe Jeziorka, które dzięki obecnościom licznych rud wyróżniają się niespotykanym kolorytem. Za każdym razem jeziorka położone w Lasach Lublinieckich wyglądają inaczej - wpływ na to mają pogoda i pora dnia (kąt padania słońca) i za każdym razem robią wrażenie. Na Tobie też zrobią!

Atrakcje Śląska - zabytki

Choć śląska natura niejednokrotnie zapiera dech w piersiach, to śląskie to region zamieszkiwany od tysiącleci, czego dowody w postaci zabytków można spotkać na każdym kroku. Śląsk zaskakuje liczbą zamków, pałaców, choć nie brak tu także śladów historii najnowszej - industrialnej. Co koniecznie trzeba zobaczyć:

  • Zamek w Bobolicach - XIV-wieczna konstrukcja, której udało się przetrwać w dobrym stanie do dzisiaj, a po odrestaurowaniu nadal może zachwycić. Pięknie położony, na szczycie wzniesienia biały zamek świetnie komponuje się z okolicznymi lasami, swoją kompozycją nawiązując do bawarskich konstrukcji. 
  • Pałac w Pszczynie - średniowieczna, choć wielokrotnie przebudowywana budowla do dziś robi wrażenie na odwiedzających. Jest pamiątką po rodzie Hochberg von Pless, których pomysły na wystrój możemy oglądać do dziś (wnętrze zachowane w dobrym stanie). Mając chwilkę, warto odwiedzić również okoliczny, inspirowany stylem angielskim park. 
  • Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga - wpisana na listę UNESCO kopalnia srebra pozwoli nam lepiej poznać pracę ówczesnych górników i związane z nią legendy. W Sztolni Czarnego Pstrąga można przepłynąć łodzią po podziemnych kanałach. Warte polecenia!
  • Kopalnia Guido - chyba najciekawsza kopalnia dla turystów. Powstała w 1855 roku kopalnia dzisiaj jest symbolem Gliwic. Otwarta dla zwiedzających na poziomach 170, 320 i 355 metrów (gdzie można poczuć się jak górnik, założyć pełne umundurowanie i wykonywać pewne zadania etatowych pracowników). Kopalnia jest również miejscem organizowania koncertów, warsztatów, przedstawień kulturalnych - słowem pełnoprawnym obiektem kulturalnym. 

Wspaniały Śląsk - jak go zwiedzać?

To zaledwie kilka spośród wspaniałych atrakcji turystycznych znajdujących się w naszym województwie. Niektóre z nich nie są dobrze znane nawet miejscowym, dlatego Górny Śląsk to miejsce wyjątkowe, gdzie nie sposób się nudzić. W dodatku województwo śląskie znajduje się bardzo wysoko na kulturalnej mapie Polski - to tu organizuje się mnóstwo eventów, koncertów i przedstawień, również tych najbardziej prestiżowych w kraju. A jak tam dotrzeć?

Znacznym ułatwieniem jest położony pod Katowicami Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice, który rocznie obsługuje prawie 5 milionów pasażerów, łącząc Śląskie z najważniejszymi miastami Europy i Świata. Ceny biletów lotniczych do Pyrzowic są zazwyczaj niewygórowane, a łatwy dojazd do Katowic i innych najważniejszych miast regionu taksówką powoduje, że liczba turystów stale rośnie. Czy będziesz następnym? Nie będziesz się nudzić, bez znaczenia czy wpadasz na weekend, czy chcesz spędzić u nas dwutygodniowy urlop. Zapraszamy!