Turystyka

Wbrew wielu opiniom kobiety w ciąży mogą latać samolotem – oczywiście o ile lekarz nie stwierdzi, że istnieją medyczne przeciwwskazania do podróżowania w ten sposób. W którym trymestrze ciąży latanie jest bezpieczne? Co należy wziąć pod uwagę planując podróż samolotem?

Kiedy można latać w ciąży?

Według lekarzy najbezpieczniejszy okres na podróżowanie w ciąży to czas między 18. a 24. tygodniem. W pierwszym i ostatnim trymestrze ryzyko komplikacji jest wyższe – na początku ciąży u maluszka kształtują się ważne narządy, a latanie na ostatnim etapie może skutkować przedwczesnym porodem. Warto jednak pamiętać, że jest to kwestia bardzo indywidualna i dużo zależy od stanu zdrowia ciężarnej kobiety oraz jej samopoczucia. W przypadku ciąży niezagrożonej loty są dozwolone, jednak każdą podróż należy konsultować z lekarzem prowadzącym. 

A jak podchodzą do tego linie lotnicze? Większość stosuje pewne ograniczenia, dlatego przed podróżą zawsze warto zapoznać się z regulaminem linii. Wielu przewoźników nie wpuszcza na pokład kobiet po 34. tygodniu ciąży ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu. Nieco inne zasady dotyczą pasażerek w ciąży bliźniaczej – większość linii za bezpieczną granicę uznaje okres do 32. tygodnia. A co z ciążą mnogą, np. kiedy kobieta spodziewa się trojaczków? Są one uznawane za ciąże wysokiego ryzyka i w takiej sytuacji loty są odradzane.  

Jak przygotować się do podróży samolotem?

Niektóre linie lotnicze wymagają od kobiet będących w zaawansowanej ciąży specjalnego zaświadczenia o braku przeciwwskazań do lotu – tzw. MEDIF. Przed podróżą warto udać się do lekarza prowadzącego i poprosić o wydanie dokumentu, w którym potwierdzi, na jakim etapie ciąży jest kobieta. Pamiętajmy, że nie zawsze wystarczy książeczka ciążowa. Lepiej też nie planować lotu dłuższego niż 4 godziny – warto wybierać bliższe kierunki. Rejsy transkontynentalne mogą zwiększać ryzyko zasłabnięcia i powodować problemy z krążeniem, dlatego lepiej ich unikać. Loty z przesiadkami najlepiej zaplanować tak, żeby pomiędzy rejsami znalazł się czas na odpoczynek, np. nocleg. Taka podróż z pewnością będzie dłuższa, ale bardziej komfortowa dla przyszłej mamy. Przed lotem warto też zadbać o dodatkowe ubezpieczenie, które pozwoli na skorzystanie z opieki medycznej w kraju docelowym.

Kobieta w ciąży w samolocie – wskazówki

Każda podróż, zwłaszcza dłuższa, może być męcząca. Kobiety w ciąży szczególnie odczuwają wszelkie niedogodności, dlatego należy pamiętać o kilku wskazówkach, a lot przebiegnie zdecydowanie lepiej. Warto przede wszystkim zadbać o wygodną odzież – przewiewne i niekrępujące ruchów elementy garderoby pozwolą poczuć się komfortowo w czasie lotu. Istotny jest też ruch, zwłaszcza na dłuższych trasach. Lekarze zalecają regularne prostowanie nóg i – o ile to możliwe – spacery. Wygodna odzież oraz ruch ma zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakrzepów w żyłach oraz powstania obrzęków nóg. Bardzo ważne jest również uzupełnianie płynów – picie minimum 2-3 litrów niegazowanej wody dziennie. Lekarze zalecają za to unikanie napojów gazowanych oraz zawierających kofeinę. W samolocie warto wybierać miejsca znajdujące się w pobliżu toalety.

Jak dojechać na lotnisko?

Komfort i bezpieczeństwo podróży są priorytetem dla każdej kobiety spodziewającej się dziecka. Jeśli chcesz dotrzeć na lotnisko bez niepotrzebnego stresu, skorzystaj z usług parkingu zlokalizowanego w pobliżu portu lotniczego. Rozbudowaną siatkę połączeń zapewnia port lotniczy w Krakowie, który może być doskonałą bazą wypadową nie tylko dla mieszkańców województwa małopolskiego, ale również podkarpackiego. Panda Parking znajdujący się przy lotnisku w podkrakowskich Balicach pozwoli uniknąć stresu związanego z jazdą komunikacją miejską lub innymi środkami transportu zbiorowego. Na miejsce można dotrzeć wygodnie autostradą A4, a parking zarezerwować i opłacić online. Klienci Panda Parking mogą skorzystać z całodobowej toalety i miejsca do pakowania oraz zabezpieczania bagażu. Teren jest monitorowany przez całą dobę, a obsługa zapewnia bezpłatny transfer z i na płytę lotniska – przez 24 godziny na dobę.