Turystyka

Wiele osób decyduje się na zagraniczny urlop w okresie jesiennym. Nic dziwnego, ponieważ w październiku i listopadzie ceny biletów lotniczych, hoteli lub zorganizowanych wyjazdów znacznie maleją. W tym okresie jest także mniej podróżników, dzięki czemu możemy uniknąć tłumów na plażach i lepiej odpocząć. W wielu krajach europejskich w okresie polskiej jesieni temperatury nadal wskazują 30 stopni, a słońce świeci tak mocno, jak w lipcu czy sierpniu. Jednym z takich miejsc w Europie, do którego warto jest wybrać się na jesienny wypoczynek jest Cypr.

Powodów, dla których jesienny wyjazd na Cypr jest świetnym pomysłem jest wiele. Oto kilka z nich.

Mniej podróżników i niższe ceny

Szczyt sezonu turystycznego na Cyprze przypada na lipiec i sierpień. Wtedy też wyspa odwiedzana jest przez tysiące turystów każdego dnia. Hotele są przepełnione, na plażach ciężko znaleźć miejsce, a w restauracjach należy wcześniej rezerwować stolik. W czasie jesieni znacznie mniej osób podróżuje na Cypr. W październiku kończy się sezon turystyczny, ale nie oznacza to wcale, że hotele zamykają swoje drzwi. Wręcz przeciwnie – hotelarze i restauratorzy przygotowują specjalne oferty, aby zachęcić przyjezdnych. Jesienią na Cyprze można zatem liczyć na dobry wypoczynek w niższych cenach.

Słoneczna pogoda i przyjemne temperatury

Kolejną z zalet jesiennych wakacji na Cyprze jest pogoda. Temperatury w październiku są bowiem znacznie bardziej przyjemne od tych w sierpniu. W okresie letnim na Cyprze panują upały, które dla wielu mogą być męczące. W październiku natomiast temperatury sięgają nawet 30 stopni, a w listopadzie spadają jedynie do 20. Są to doskonałe warunki do wypoczynku na plaży, ale także do zwiedzania. A na Cyprze jest wiele fantastycznych miejsc do odwiedzenia.

Doskonała kuchnia

Cypr słynie także ze swojej smacznej kuchni. Na wyspie możesz posmakować dań kuchni greckiej i tureckiej. Cypryjczycy zaczynają posiłki od sałatek i dipów: tzatziki, pasty serowe i hummus. Następnie przechodzą do dań głównych. Na Cyprze królują dania mięsne i słynne suvlaki. Na wyspie skosztować można także świeżych ryb i owoców morza. Warto jest także skusić się na kawę po cypryjsku, która jest bardzo mocna.

Najlepsze plaże

Na Cyprze nawet jesienią plażowanie jest jak najbardziej możliwe. Warto jest zatem odwiedzić cypryjskie plaże i wskoczyć do wody. Najpiękniejsze plaże znajdują się w południowo-wschodniej części wyspy na półwyspie Cape Greco. Tam też leży najbardziej znana plaża Nissi, która zachwyca pięknym piaskiem i czystą wodą. Cały półwysep Cape Greco jest zresztą piękny i wart odwiedzenia. Zobaczysz tam zapierające dech w piersiach klify i zatoki.

Mnogość atrakcji turystycznych

Nie ma lepszego okresu na zwiedzanie Cypry niż jesień. Letni upał zdecydowanie nie sprzyja spacerom po atrakcjach turystycznych, a jesienne temperatury już tak. Na Cyprze warto jest zwiedzić nadmorskie miasta: Larnakę oraz Limassol. Podróżnicy chwalą sobie także odwiedziny w antycznym mieście Kurion oraz w malowniczym miejscu – Skała Afrodyty. W zachodnim Cyprze warto jest zwiedzić miasto Pafos z antycznym miastem. Na Cyprze zdecydowanie nie można się nudzić i jest tam wiele sposobów na spędzenie wolnego czasu.

Wędrówki po górach

Cypr to również idealny pomysł na wyjazd dla podróżników ceniących sobie aktywny wypoczynek. W północno-środkowej części wyspy znajduje się pasmo górskie Troodos. Znajduje się tam wiele tras trekkingowych, klasztorów, kościołów i wsi, które warto zobaczyć. W Troodos można poruszać się samochodem, rowerem albo na pieszo. Warto jest też podzielić wakacje na Cyprze i spędzić kilka dni na plaży i kilka w górach.

Jedna wyspa – dwa kraje

Jeszcze jedną zaletą pobytu na Cyprze jest możliwość odwiedzenia dwóch krajów. Lecisz na jedną wyspę, a zwiedzasz dwa kraje. Cypr jest bowiem podzielony na dwie części: grecką i turecką. Granica znajduje się w stolicy wyspy – Nikozji. Tam też po okazaniu dowodu tożsamości można przejść ze strony greckiej na turecką i vice versa. W czasie jednego wyjazdu możesz zatem poznać dwie kultury, dwie kuchnie i dwa kraje.