Turystyka

Lwów jest tak bogaty w swoje historie, że goście miasta, a czasem wydaje nam się, że każdy zakątek królewskiego miasta ma swoją legendę, a nawet więcej. Opowieści lwowskie są również bardzo zróżnicowane gatunkowo - romantyczne, historyczne, codzienne. I mistyczne. Dlatego dzisiaj oferujemy wybór 10 mistycznych legend Lwowa (tych nieco mniej znanych), od starożytnych po współczesne.

Czarownice na Łysej Górze

W momencie założenia Lwowa zamek znajdował się pierwotnie na Wzgórzu Książęcym. Ale były takie wiatry, że król Leon spędził w tym zamku tylko jedną zimę i był zmuszony zbudować Zamek Niski . Kiedy zamek na Kniaży Horze spłonął podczas ataku Lachów na Lwów w 1340 roku, nie został odbudowany. Przez długi czas góra stała pusta, bez lasu i zaczęto nazywać ją łysą. Łysa Góra stała się ulubionym miejscem zamieszkujących okolice Lwowa wiedźm, czarownic i diabłów. A czarownice latały po mieście, łapiąc każdego, kto błądził nocą po ulicach. Latały nad miastem, szukając, kto zapomniał klucza do drzwi. A w domu, w którym skradziono klucz, nigdy nie było spokoju. Czarownice zdobyły władzę nad swoimi panami i zmusiły ich do kłótni między sobą, potyczek i życia w stanie ciągłej wojny. Dlatego, gdy w rodzinie nie było zgody, mawiano, że klucz czarownicy został skradziony z ich domu.

Legenda o czarnej trumnie

Czterysta lat temu, w ratuszu lwowskim pojawił się duch. Przybył o północy w postaci czarnej trumny, która przeleciała przez korytarze i schody, a echo poniosło jej straszny jęk. Rodzinę trębacza mieszkającą w pokoju na balkonie wieży ratuszowej, za każdym razem chrzczono ze strachu. Nikt nie potrafił wytłumaczyć pojawienia się czarnej trumny, ale jeden ze sklepikarzy zwanych sędziami w starożytnym Lwowie, prowadzący sprawy karne, rozwiązał zagadkę. Pewnego razu rada lordów nie rozważyła sprawy wystarczająco uważnie i skazała niewinnego człowieka na śmierć. Później znaleziono prawdziwego sprawcę zbrodni, ale było już za późno - ranny został niewinny. Potem w ratuszu zaczęła pojawiać się czarna trumna jako groźne ostrzeżenie dla niesprawiedliwych sędziów.

Legenda o diabelskim Smoliuku i duszach grzesznych rycerzy.

Pod Wzgórzem Książęcym we Lwowie nad kościołem św. Mikołaja znajdowała się niegdyś Góra Budelnica. Nazwano ją tak, ponieważ znajdowała się tam strażnica, z której podczas zbliżania się nieprzyjaciela bito na alarm. Kiedy król polski Kazimierz III przybył do Lwowa w 1340 r., na Budelnicach miało wartę  siedmiu rycerzy. Tak się złożyło, że zasnęli i nie zauważyli wroga. Polacy złupili Zamek Wysoki i zabrali ze sobą złotą koronę króla Daniela, dwa złote krzyże i pozłacany tron. Za ten grzech wszystkich siedmiu rycerzy zostało skazanych na wieczne uwięzienie na tej górze. Pilnował ich stary lwowski diabeł Smaliuk i tylko raz na sto lat wychodził z góry, szukając gracza w karty Ale nikt od pięciuset lat nie był w stanie uwolnić dusz nieszczęśników.

Pewnego wieczoru dwieście lat temu młody dragon wracał z karczmy do baraku i nagle nieznana osoba postrzeliła go pod Budelnicą i zaproponowała grę w karty. Dragun był znanym graczem w karty i nie mógł przegapić takiej okazji, mimo że od razu zorientował się, że sam ma do czynienia z diabłem. Góra rozstąpiła się i oboje przeszli na środek. Daleko w lochu przy długim dębowym stole siedziało siedmiu rycerzy i patrzyło z nadzieją na Dregona. Smaliuk powiedział do swojego gościa: „Wybierz, o co zagrasz - albo o worek złota, albo o ich dusze” - „Gram o ich dusze” - pewnie odpowiedział Dragun. „Ale wiedz”, powiedział diabeł, „że jeśli przegrasz - zostaniesz tu na zawsze, pod ziemią”.

Dragun był jednym z najbardziej doświadczonych graczy w karty we Lwowie i wiedział, że gdyby zagrał talią Smaliuka, nie dałoby się pokonać diabła. Więc wyjął swoją talię z kieszeni. Starzec uśmiechnął się z wściekłością, że nie wziął pod uwagę tej okoliczności, ponieważ zgodnie z ówczesnymi zwyczajami gość miał prawo do swojej talii kart. Smaliuk był tak zdenerwowany, że przegrał pierwszą partię.

Jedna po drugiej, wygrał sześć kolejnych gier, a reszta rycerzy została wypuszczona. Od tego czasu diabeł Smaliuk opuścił górę Budelnica i nigdy więcej o nim nie słyszano. Mówiono, że obrażony diabeł w ogóle opuścił Lwów.

ukraina wycieczkidolwowa

Sprawdź wycieczki do Lwowa z Przemyśla - organizowane przez biuro turystyczne kresy.

Historia diabelskiego młyna

Na końcu ulicy Łyczakowskiej w rejonie ostatniego przystanku tramwaju nr 2 znajduje się mały, ale bardzo piękny Park Łyczakowski. Z miejscem tym związana jest legenda o diabelskim młynie. W połowie XIX wieku lwowski biznesmen zbudował na tej górze młyn. Góra w tamtym czasie nie była w ogóle zalesiona i wiały silne wiatry, które przedsiębiorczy właściciel chciał wykorzystać do budowy swojego wiatraka. Ale tutaj wiatry krzyżowały się z różnych stron w taki sposób, że wiatrakowi zawsze łamał skrzydła. Właściciel ostatecznie wyrzekł się młyna i zostawił pusty budynek. Następnie miejscowi twierdzili, że osiedlił się tu diabeł i użył wiatraka do jakiegoś celu.

Ale kiedyś nieznanemu, dobrze ubranemu dżentelmenowi udało się zaciągnąć tu nocą młynarza lwowskiego, kiedy był trochę pijany. Melnik w końcu zdał sobie sprawę, że wpadł w łapy diabła, ale było już za późno. Tymczasem szanowany pan, który okazał się diabłem, postawił młynarzowi zadanie niemal nierealne: do rana opuszczony młyn musiał pracować. Trzeźwiąc, zakładnik diabła wysilił wszystkie swoje siły i zmobilizował wszystkie swoje umiejętności zawodowe, a kiedy kogut zapiał trzy razy, młyn zaczął działać, a młynarz był przerażony, widząc, że kamienie młyńskie mielą ludzkie kości. Wykonałeś swoją pracę - powiedział czcigodny pan. "Odejdź, ale nie zapominaj, że na pewno będę ci wdzięczny za twoją pracę." Melnik nie zdawał sobie sprawy ze szczęścia, które uciekło z łap diabła, a nawet zapomniał o obietnicy nieczystego. Ale tutaj we Lwowie była ogromna susza. Wszystkie młyny w mieście zatrzymały się i nie wiadomo, gdzie woda spadła na koła młynarza. Wszystkie zamówienia miejskie przypadły na szczęśliwca i w krótkim czasie zyskał duży majątek. Diabeł okazał się przyzwoity i dotrzymał obietnicy.

Legenda o lwowskim pociągu widmo

W 1861 r. uruchomiono linię kolejową Lwów-Przemyśl. Było to  pierwsze połączenie w Galicji i ogólnie na Ukrainie. A kilka lat po tym wydarzeniu na lwowskich torach zaczęły pojawiać się tajemnicze i dziwaczne trafunki. Przestraszone władze toru chciały je ukryć na wszelkie możliwe sposoby, ale tabloidy zaczęły mówić o tych cudach. Na torach lwowskich pojawił się tajemniczy pociąg, który nie był wpisany do żadnych państwowych rejestrów i rozkładów jazdy. Pojawił się nagle z niespotykaną szybkością w najbardziej nieoczekiwanych miejscach, i równie szybko znikał udając się w nieznanym kierunku, ale nie powodując żadnych kolizji ani wypadków. Nie można było dogonić ani opóźnić tego pociągu. Kolejarze byli wściekli i zdesperowani, ponieważ pogłoski przestraszyły pasażerów i coraz rzadziej korzystali oni z pociągów. Pewnego wieczoru pociąg widmo pojawił się na dworcu lwowskim. Ludzie czekali na pociąg z Wiednia, który przyjeżdżał z zachodu dokładnie sekunda po północy. Z okien widać było już wesołe twarze pasażerów, gdy z przeciwnego, wschodniego kierunku gigantyczna szara masa pociągu widmo, jak szalona trąba powietrzna, leciała tym samym torem w kierunku pociągu z Wiednia. Przerażenie ogarnęło wszystkich. Kolizje są nieuniknione! Stojący na peronie widzieli maski wiedźmy pasażerów, śmiejących się, wyglądających przez okna straszliwego  pociągu duchów. Ale pociąg ten, zamiast roztrzaskać towarzysza natychmiastowym zderzeniem czołowym, leciał jak mgła przez wszystkie wagony pociągu Wiedeń-Lwów z szybkością błyskawicy i zniknął w ciemności. Na peronie spokojnie stali nietknięci pasażerowie, a jedynie przerażone zmarznięte twarze pasażerów, zwrócone w kierunku zachodnim, świadczyły o tym, że na peronie lwowskim wydarzyło się coś strasznego i mistycznego. Szalony pociąg nierzadko jeździł, ale jeszcze przez kilka miesięcy terroryzował kolejarzy i pasażerów różnych pociągów, a potem znikał bez śladu.

Duch kobiety, która przestraszyła austriackich oficerów

Pod koniec XIX wieku byli oficerowie armii austriackiej opowiedzieli ciekawą historię. Mówiono, że na wzgórzu Cytadeli we Lwowie mieszkała kiedyś dama, która do końca życia stanowczo odmawiała sprzedaży swojego domu państwu, a po swojej śmierci straszyła każdego, kto ją odwiedzał. Wojsko grało w karty na to, kto spędzi noc w jej domu. Franciszek Jaworski, polski historyk i publicysta, wspomniał nawet, że mieszkańcy Lwowa wielokrotnie z zachwytem obserwowali, jak austriaccy oficerowie w białych majtkach wyskakują z jej domu o północy, uciekając stamtąd co sił w nogach.

Legenda o wiedźmie Sarah

Około 1910 roku genialny młody prawnik ze Lwowa zakochał się w kobiecie, która była właścicielką Willi Piwonia na Pohulance i mieszkała z nią przez około dwa lata. Znany psychiatra, z którym prawnik był przyjacielem, zauważył poważne zaburzenia w zachowaniu swojego kolegi. On z kolei skarżył się lekarzowi na śmiertelne, niemal patologiczne uzależnienie seksualne od tej kobiety. A ponieważ prawnik był znanym don juanem i zawsze miał wiele młodych i atrakcyjnych kobiet, z którymi z łatwością zrywał wszelkie relacje, było bardzo dziwne, że nie był w stanie oprzeć się urokowi tej demonicznej kobiety, a co najważniejsze, czuł, że ta pozornie trzydziestoletnia kobieta stopniowo wysysa z niego życie. Psychiatra poważnie przemyślał ten niezwykły przypadek i ogarnęła go wielka chęć uratowania przyjaciela. Lekarz przejrzał wszystkie stare historie medyczne i wreszcie trafił na wizytówkę pani z Pohulanki, nie mógł uwierzyć własnym oczom: ta kobieta z diagnozą psychopatycznej obsesji seksualnej trafiła do psychopatologa w 1875 roku w wieku 45 lat, więc powinna mieć wtedy co najmniej osiemdziesiątkę. Psychiatra miał niekontrolowane pragnienie spotkania z Sarah Braga - tak miała na imię ta dama. I tak zobaczył młodą, bardzo atrakcyjną kobietę i nie mógł oprzeć się jej urokowi. W tym czasie prawnik zmarł na nieznaną chorobę, a lekarz dowiedział się, że Sara miała przed sobą sześciu innych mężczyzn, których los nie był znany. Zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa związanego z planem, lekarz osiadł na Pohulance w domu Sary. Kosztowało go niewiarygodny wysiłek, aby nie ulec uwodzicielskim urokom tej demonicznej kobiety i nigdy nie poszli do łóżka. I tak Sara, czując swoją bezradność, zaczęła się starzeć, na jej młodej twarzy pojawiły się zmarszczki, a na głowie srebrne włosy. Ani błagania, ani napady złości nie pomogły - lekarz pozostał nieugięty. W międzyczasie, czytając Biblię, przypadkowo odkrył w końcu tajemnicę Sary z Księgi Tobiasza. Chodziło o Sarah z Mediów, która miała siedmiu mężczyzn, których następnie oddano demonowi Asmodeuszowi. Wreszcie pewnego wieczoru, gdy siedzieli razem na kanapie w salonie, lekarz przeczytał jej ten fragment Starego Testamentu. Sarah wybiegła z pokoju z okropnym wyciem. Kiedy psychiatra pobiegł za nią, zobaczył jej ciało rozłożone na schodach. Sarah już nie żyła.

Duch z katedry dominikańskiej.

Widziano go w białym płaszczu (habicie) z czarnym krzyżem na plecach - dominikanina, który zaczął pojawiać się za ostrymi zakrętami wąskich katedralnych korytarzy, gdy wykopywano lochy. Duch miał swoje trasy i ulubione miejsca: piwnice, bibliotekę otoczoną murem, rzadko chóry. Pracownicy muzeum starają się nie przeszkadzać swojemu „dominikaninowi”, ponieważ jest wobec nich bardzo lojalny i nie robi krzywdy.

Julik z biblioteki

Centralna Biblioteka Miejska im. Łesi Ukrainki we Lwowie, znajdująca się przy ulicy Mulyarskiej, również ma swojego ducha, Julikę. Pomieszczenie, w którym znajduje się biblioteka, jest bardzo stare i ma swoją historię. Kiedyś znajdowało się tam schronisko dla bezdomnych Żydów, dom miał tajne wejścia i wyjścia dla tych, którzy musieli martwić się o swoje życie. Jeśli chodzi o Julika, on i jego żona Anna mieszkali po lewej stronie biblioteki, gdzie znajdowały się pokoje dzienne. Po jego śmierci wyprowadzono wszystkich z pokoju na strych, ponieważ chcieli odprawić nabożeństwo żałobne. Już wtedy zaczęło się dziać coś dziwnego: na strychu podniósł się straszny hałas, w kredensach wszystko się zatrzęsło. Potem personel wielokrotnie słyszał, jak ktoś szpera w korytarzach biblioteki. Czasami w pokojach gasło światło. Julik na dobre zamieszkał w korytarzach biblioteki lwowskiej.