Z życia wzięte

W Niemczech cały czas rośnie zapotrzebowanie na opiekunki, które zwykle nie muszą mieć nawet wykształcenia medycznego ani perfekcyjnie opanowanego języka niemieckiego. Zdecydowanie ważniejsze będzie to, aby posiadać odpowiednie predyspozycje, bo pracujemy przecież z człowiekiem, a nie z maszyną ani rośliną. Wiele kobiet zastanawia się nad podjęciem pracy jak opiekunka osób starszych w Niemczech, za czym przemawiają przede wszystkim bardzo dobre warunki i wysokie wynagrodzenie. Zanim jednak ktoś zdecyduje się na taki krok, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat pracy w Niemczech na tego typu stanowisku.

Praca opiekunki w Niemczech – o czym powinno się pamiętać?

Opieka w Niemczech nad osobami starszymi to bardzo atrakcyjne stanowisko pracy, szczególnie dla Polek. Nawet jeśli ktoś nie posługuje się biegle językiem niemieckim, może liczyć na otrzymanie posady, gdyż wystarczająca jest jego znajomość na poziomie komunikatywnym. Oczywiście warto się podszkolić w tym zakresie, co będzie dodatkowym atutem i ułatwi codzienną pracę. Na szczęście języka obcego można uczyć się w dowolnym momencie i we własnym zakresie, często wystarczy nawet zwykły słownik. Nie trzeba od razu zapisywać się do żadnej szkoły ani na kurs. Jeśli mamy pracować jako specjalista danej dziedziny, to rzeczywiście wymogiem będzie posiadanie wykształcenia kierunkowego. Jeśli takowego nie mamy, to brane pod uwagę jest doświadczenie na danym stanowisku pracy. Zawsze mile widziane będą różne przebyte kursy i certyfikaty, dzięki którym potencjalny kandydat staje się bardziej wartościowy w oczach pracodawcy.

Kolejną kwestią jest zakwaterowanie, opieka medyczna i wyżywienie. Podpisując umowę z uczciwą i legalnie działającą firmą, można mieć pewność co do zapewnienia dogodnych warunków i licznych udogodnień. W ramach umowy o pracę można liczyć na zagwarantowanie zakwaterowania, podstawowej opieki medycznej. Jeśli chodzi o wyżywienie to każdy ma inne potrzeby i preferencje, dlatego jest ono w kwestii indywidualnej pracownika. Zapewnione ma ubezpieczenie zdrowotne na podstawie umowy o pracę, może też wykupić dodatkowe pakiety, czyli uzyskać dostęp do rozszerzonych świadczeń medycznych, łącznie z niemieckimi specjalistami.

Opiekunki w Niemczech – co jeszcze jest istotne?

W Niemczech bardzo duże zapotrzebowanie jest na pracowników z sektora medycznego. Wykwalifikowani specjaliści mogą wobec tego liczyć na znalezienie bardzo dobrze płatnego i stabilnego zatrudnienia. Dotyczy to nie tylko lekarzy, ale też ratowników medycznych, pielęgniarek i fizjoterapeutów. Wykształcenie medyczne będzie często bardzo mile widziane w przypadku opiekunki, co przełoży się na rozszerzenie zakresu jej obowiązków i oczywiście na zdecydowanie wyższe wynagrodzenie. Zwykła opiekunka zajmuje się wyłącznie podstawowymi czynnościami, nie robi żadnych zastrzyków itd. Najbezpieczniej i najwygodniej będzie znaleźć pracę w Niemczech za pośrednictwem sprawdzonej agencji. Pomoże ona w znaleźć uczciwego pracodawcę, zajmie się wszystkimi formalnościami i będzie zawsze służyć pomocą. Agencja pracy weryfikuje znajomość wymaganego języka obcego i pozostałych kwalifikacji. Jeśli spełni się warunki pracy, pozostaje tylko poczekać na zaakceptowanie wysłanej aplikacji.