Zdrowie

Koncentrator tlenu to nowoczesne urządzenie, które używane jest do leczenia chorób płuc lub chorób serca przebiegających z niewydolnością oddechową. W tym krótkim artykule przedstawione zostały informacje na temat tego, czym jest to urządzenie, jak je używać, jak wybrać najlepszy sprzęt oraz jak odpowiednio ustawić.

Co to jest koncentrator tlenu i w jaki sposób działa?

Koncentrator tlenu jest niezbędnym urządzeniem medycznym, służącym pacjentowi w celu podawania powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu. Inhalator pobiera powietrze z otoczenia, w skład którego wchodzi tlen i azot oraz śladowe ilości innych gazów.

Następnie absorbuje azot, dzięki czemu organizm chorego otrzymuje tlen posiadający zwiększone stężenie przekraczające procent. Właśnie tego rodzaju tlen nazywany jest tlenem medycznym.

Taki sprzęt dodatkowo oczyszcza i filtruje podawany gaz, a nawet może go nawilżać, jeśli wyposażony jest w specjalny pojemnik. Aparat jest w stanie pracować bez przerwy przez 24 godziny na dobę, dzięki czemu dostarcza potrzebującemu wymaganą objętość tlenu w czasie jednej minuty. Najczęściej jest to od 0,5 do 5 litrów.

Koncentratory tlenu uważane są za znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie niż standardowe butle tlenowe. Nie rozniecają ognia w razie pożaru, ponieważ nie zwiększają objętości tlenu w pomieszczeniu oraz nie stwarzają żadnego ryzyka wybuchu.

Kolejną ich zaletą jest to, że nie wymagają wymiany, ponieważ tlen produkowany jest stale. Natomiast w standardowych butlach, z czasem po prostu się kończy. Niewątpliwie ich największą korzyścią jest to, że są bardzo proste w obsłudze, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w warunkach domowych i bez problemu użytkowane są nawet przez osoby starsze i schorowane.

Kiedy należy stosować koncentrator tlenu?

Podstawowymi wskazaniami do stosowania tego rodzaju aparatów tlenowych są między innymi choroby układu oddechowego oraz schorzenia onkologiczne i kardiologiczne.

W przypadku chorób układu oddechowego możemy wymienić:

 • astmę oskrzelową,
 • raka płuc,
 • mukowiscydozę,
 • POChP – przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
 • zwłóknienie płuc,
 • dysplazję oskrzelowo-płucną.

Stosowanie koncentratora tlenu jest również bardzo pomocny w przypadku leczenia chorób sercowych, takich jak:

 • niedociśnienie oraz nadciśnienie tętnicze,
 • zwłóknienie mięśnia sercowego,
 • niewydolność krążenia,
 • sercowe bóle w klatce piersiowej,
 • dusznica bolesna.

Natomiast jeżeli chodzi o choroby onkologiczne to urządzenia te wpływają na lepsze rezultaty stosowanego leczenia oraz poprawiają ogólną jakość życia chorego człowieka.

Zastosowanie tlenoterapii jest znacznie szersze, ponieważ podawanie tlenu medycznego wspomaga również rehabilitację po wykonanych zabiegach, zmniejsza nasilanie się objawów u osób cierpiących na alergię oraz zmniejsza objawy występujące przy menopauzie. Dodatkowo korzystnie wpływa na kondycję psychiczną pacjentów chorujących na zaburzenia psychiczne, w tym również cierpiących na depresję.

Koncentratory tlenu zalecane są również dla osób, u których występuje chroniczne zmęczenie oraz bezsenność, a także w przypadku długotrwałego stresu. Powietrze może także pomoc przy nawracających się bólach głowy oraz trudnościach z koncentracją i skupieniem się.

Jak wybrać odpowiedni koncentrator tlenu?

Obecnie na rynku dostępne są tylko 2 rodzaje urządzeń. Koncentratory przenośne oraz stacjonarne.

Stacjonarne urządzenie ze względu na większą wydajność użytkowane jest znacznie częściej i stosowane w przypadku większości chorych. Wykorzystuje się je najczęściej w szpitalach, ale także w klinikach i przychodniach, a nawet domach prywatnych. Mimo tego, że aparat posiada większe gabaryty to zdecydowanie lepiej postawić na takie rozwiązanie, ponieważ gwarantuje efektywną pracę, co jest niezbędne dla chorych z zaawansowaną niewydolnością oddechową.

Mobilne koncentratory tlenu są urządzeniami mniejszymi, dzięki czemu można je wykorzystywać wszędzie poza domem, gdzie jest to tylko konieczne dla chorego. W takim przypadku terapia jest mniej produktywna, dlatego przenośne koncentratory powinny być użytkowane tylko przez osoby, które mają niewielkie problemy z oddychaniem, potrzebują tlenu tylko okazjonalnie albo traktują takie dotlenienie jako uzupełnienie regularnej terapii stacjonarnymi koncentratorami. Jeśli ciągle masz problem z doborem odpowiedniego koncentratora, z pewnością pomogą Ci specjaliści z sklepu: https://medyczny-rzeszow.pl/c/127/koncentratory-tlenu.html

W jaki sposób używa się koncentratora tlenu?

Na początek należy podłączyć urządzenie do źródła zasilania i wlać wodę do specjalnego zbiornika nawilżacza. Następnie należy uruchomić aparat i ustawić tak jak zalecił to lekarz. Po wykonaniu wszystkich czynności zakładamy maskę lub wąski tlenowe i rozpoczynamy terapię.

Czas trwania i regularność tlenoterapii zależy w głównej mierze od choroby, na którą cierpimy. W każdym przypadku terapie ustala lekarz prowadzący. U osób bardzo chorych np. na POChP zaleca się podawanie tlenu nawet przez 12 godzin w ciągu dnia. W przypadku pacjentów chorych na nieuleczalnego raka suplementacja tlenu może trwać nawet przez całą dobę.

Przepływ tlenu powinien być ustawiony według decyzji specjalisty zajmującego się leczeniem. Jeżeli nie posiadamy takiej informacji to na początek najbezpieczniej jest zdecydować się na poziom 1,5 l/min.

Jaką wodę stosować w koncentratorze tlenu?

Jeżeli chodzi o wodę, którą trzeba nalać do specjalnego zbiorniczka to najlepiej jest zakupić wodę destylowaną, która jest dostępna w większości marketów oraz na stacjach benzynowych. Niestety, ale używanie standardowej wody z kranu może doprowadzić do zatkania końcówki nawilżacza poprzez powstający osad. Woda musi być również regularnie wymieniana, przynajmniej raz w tygodniu a w okresie letnim, gdy występują bardzo wysokie temperatury, nawet codziennie.

Wysokiej jakości aparaty cechują się niskim zużyciem prądu. W większości modeli można stosować zasilanie sieciowe albo akumulatorowe.

W związku z tym, że koncentratory tlenu kosztują od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych to wiele osób może nie być w stanie zakupić za własne pieniądze nowego sprzętu. W takich sytuacjach warto korzystać z usług firm oferujących wynajem takich urządzeń. Jest to również świetne rozwiązanie dla osób, które potrzebują koncentratora tlenu tylko na krótki okres.