Czy wiesz, że...

Cynkowanie ogniowe blachy stalowej zalicza się do najszybszych i najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie elementów metalowych przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, które mogą doprowadzić do pojawienia się ognisk korozji. Niekiedy jednak samo pokrycie materiału ocynkiem nie wystarcza. Wówczas warto sięgnąć po kompleksowe rozwiązania, jakie daje system Duplex, czyli malowanie proszkowe metalu ocynkowanego. Kiedy takie rozwiązanie bywa najkorzystniejsze? Co można dzięki niemu zyskać? O tym napiszemy poniżej.

Malowanie proszkowe ocynku – przy jakich materiałach się go stosuje?

 System Duplex to nic innego jak zaplanowane pokrycie w krótkim czasie blachy stalowej najpierw warstwą ocynku, a następnie farbą proszkową. Takie rozwiązanie bywa niezmiernie korzystne zwłaszcza, gdy chce się uzyskać powłokę o wysokiej trwałości i sporych walorach estetycznych.

W przypadku jakich przedmiotów sprawdza się malowanie proszkowe metalu ocynkowanego? Dotyczy to przede wszystkim elementów małej architektury do ogrodów (altan, bram, ogrodzeń), nieustannie narażonych na kaprysy pogody. Drugą przestrzenią, w której ta metoda cieszy się wielką popularnością, jest perfekcyjne wykończenie i zabezpieczenie sprzętów AGD, w tym na przykład pralek lub zmywarek, które nie tylko muszą spełniać wysokie standardy trwałości i bezpieczeństwa, ale także powinny pięknie się prezentować.

Malowanie proszkowe metalu ocynkowanych – przebieg procesu

Malowanie proszkowe ocynku wymaga odpowiedniego przygotowania oraz zastosowania właściwych środków. Na początku oczywiście trzeba dokładnie oczyścić powierzchnię stali przed zanurzeniem jej w kadzi z ciekłym cynkiem. Stosuje się do tego preparaty chemiczne oraz obróbkę mechaniczną, w tym na przykład piaskowanie lub śrutowanie.

Warto pamiętać o tym, że przed przystąpieniem do nakładania farby proszkowej element stalowy trzeba ponownie oczyścić z zanieczyszczeń oraz ewentualnej patyny, która tworzy się na powierzchni ocynku. Następnie powierzchnię stali warto zmatowić, dla uzyskania lepszego przywierania cząsteczek farby.

Malowanie proszkowe metali ocynkowanych wymaga zastosowania farby wzbogaconej o dodatki, pomagające odprowadzać gazy na powierzchnię, podczas utwardzania zewnętrznej warstwy w piecu. Jeśli zastosuje się zwykłą farbę, może to spowodować pękanie i łuszczenie się farby oraz nieodwracalnie pogorszyć właściwości i parametrów technicznych elementu.

Malowanie proszkowe ocynku – dlaczego warto stosować technikę Duplex?

System Duplex zyskuje szerokie grono zwolenników. Podstawową korzyścią, płynącą z wykorzystania tej metody, jest przede wszystkim dodatkowe wzmocnienie stali przed niszczycielskimi czynnikami zewnętrznymi. Element jest optymalnie chroniony przed wilgocią, zmianami temperatury i szkodliwym promieniowaniem UV.

Zewnętrzna warstwa wpływa również na postrzeganie przedmiotu wykonanego ze stali. Malowanie proszkowe metali pozwala na wykorzystanie szerokiej palety barw (RAL) oraz różnych stopni wykończenia. Można choćby zdecydować się na powierzchnię matową, satynową lub z połyskiem. Do dyspozycji są także efektowne farby strukturalne o różnej ziarnistości. W ten sposób udaje się podnieść wartość estetyczną przedmiotów pokrytych wyłącznie ocynkiem.

Przydaje się to zarówno w przypadku mebli do ogrodu, elementów ogrodzeń, jak i wyposażenia do domu lub biura. System Duplex gwarantuje trwałość i estetykę przedmiotów ze stali.

Malowanie proszkowe ocynku – klucz do trwałości produktów

Coraz większe grono przedsiębiorców, zajmujących się wytwarzaniem przedmiotów z metali, decyduje się na pokrywanie swoich produktów dodatkową warstwą farby proszkowej.

Dzięki temu otrzymuje się zupełnie nową jakość, wytrzymałość i estetykę każdego przedmiotu. Przekłada się to oczywiście na większą konkurencyjność producenta na rynku oraz wysokie zaufanie klientów, szukających produktów wysokiej klasy, które będą w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby oraz które łatwo przetrwają długie lata, nawet w trudnych warunkach.