Rzeszów

Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu budynku lub płaskim gruncie pozwala na pobieranie energii wprost z promieni słonecznych. Oznacza to produkcję własnego prądu, magazynowanie nadwyżek do późniejszego wykorzystania oraz znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną. Dla wielu osób jednak fotowoltaika może oznaczać spore koszty instalacji. Z pomocą przychodzą liczne programy oferujące dofinansowanie do paneli fotowoltaiczne m.in. na terenie województwa podkarpackiego.

Działanie fotowoltaiki – prąd z promieni słonecznych

Na początek krótkie wyjaśnienie, jak właściwie działa fotowoltaika. Jest to jedna z gałęzi gospodarki OZE (odnawialnych źródeł energii), która absorbuje energię wprost ze słońca. Panele fotowoltaiczne zamieniają zdobytą energię na prąd stały, a ten zostaje przetworzony przez falownik na prąd zmienny, którym możemy zasilić cały dom. Nadwyżki energii można zachować i wykorzystać później, np. zimą, kiedy słońce świeci słabiej i krócej, przez co pobieranie energii z promieniowania jest utrudnione.

Fotowoltaika i dofinansowanie w Polsce – Rzeszów i okolice

Zainteresowanie fotowoltaiką rośnie w Polsce z roku na rok. Może się jednak wydawać, że instalacja paneli fotowoltaicznych jest sporym kosztem. Tymczasem istnieje wiele sposobów na obniżenie wydatków na zakup i montaż instalacji. Ponieważ województwo podkarpackie jest terenem, na którym pozyskiwanie energii ze słońca jest stosunkowo łatwe przez jego geograficzne położenie, to otrzymanie pomocy finansowej na fotowoltaikę np. w Rzeszowie nie jest trudnym wyzwaniem.

Dofinansowanie na panele słoneczne na Podkarpaciu można uzyskać na kilka sposobów. Istnieje choćby Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej czy lokalny Program Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii. Dzięki korzystaniu z ich oferty mieszkańcy regionu mogą nie tylko oszczędzić na rachunkach za prąd, ale również wspierać ochronę środowiska. Warto z nich korzystać, ponieważ Podkarpacie jest unikalnym terenem pod względem mikroklimatu i zasobów naturalnych, a inwestycja w fotowoltaikę będzie tutaj bardziej opłacalna niż na innych terenach Polski.

Fotowoltaika Podkarpacie - pozostałe źródła finansowania

Lokalne programy dofinansowania fotowoltaiki to jedno, ale można także rozważyć inne opcje. Obecny rok jest dobrym czasem na zainwestowanie w panele fotowoltaiczne, ponieważ zwróci się ona w ciągu kilku lat. Sposobów na pozyskanie pieniędzy jest kilka, zaczynając od programów Mój Prąd i Czyste Powietrze przez wspomniane regionalne oferty wsparcia finansowego, a kończąc na kredytach i pożyczkach. W zależności od wybranej formy pomocy pieniężnej możliwe jest zdobycie dotacji na koszty montażu lub pokrycie nawet 85% kosztów. Warto jednak pamiętać, że nawet bez żadnego dofinansowania fotowoltaika Rzeszów to sposób na oszczędność. Dobrej jakości panele słoneczne gwarantują zredukowanie wysokości rachunków za prąd i niezależność energetyczną.

Zobacz jak otrzymać dofnansowanie https://sm-project.pl/dofinansowanie-fotowoltaiki-moj-prad/