Turystyka

Wielu podróżników na całym świecie odłożyło swoje wymarzone wakacje z powodu pandemii koronawirusa. Wreszcie, ponad 2 lata później, branża turystyczna odradza.

Wielu podróżników na całym świecie odłożyło swoje wymarzone wakacje z powodu pandemii koronawirusa. Wreszcie, ponad 2 lata później, branża turystyczna odradza.

Jesteśmy prawie pewni, że Czarnogóra jest na Twojej liście życzeń. Mały, piękny i fascynujący kraj, z niesamowitymi plażami, ale nie do końca odkryty przez zagranicznych podróżników. Wielu turystów nazwało to perłą Morza Śródziemnego! 

Jeśli zdecydowałeś się zwiedzić nasz niesamowity kraj samochodem, wypożyczenie samochodu w Czarnogórze z Tara-Car jest łatwe i dobrym wyborem. Pozwól, że wyjaśnię w tym przewodniku, na co zwrócić uwagę. 

rent a car montenegro

Czarnogóra jest bardzo dostępnym miejscem, a jeśli szanujesz lokalną kulturę i pamiętasz o pewnych zastrzeżeniach, możesz odwiedzić zarówno główne atrakcje turystyczne, jak i miejsca na uboczu dobrze się bawiąc, jadąc między nimi.

Wynajem samochodów w Czarnogórze

Prowadzenie samochodu w Czarnogórze dla turystów jest emocjonujące i ekscytujące. Istnieje wiele ukrytych miejsc i obszarów do odkrycia, jeśli poruszasz się samochodem, co może nie być możliwe bez pojazdu.

Wypożyczenie samochodu w Czarnogórze czasami może być frustrujące, jeśli nie rozumiesz zasad wynajmu. Jeśli jednak zastosujesz się do naszych prostych instrukcji, możesz nawet zaoszczędzić swój budżet. 

Zdecydowanie zaleca się wynajęcie samochodu w lokalnej agencji. Dzieje się tak, ponieważ lokalne wypożyczalnie samochodów często oferują lepsze oferty, są bardziej elastyczne, zawierają ubezpieczenie i możesz liczyć na dodatkową pomoc w zakresie GPS, wskazówek dotyczących podróży itp.

Ile kosztuje wynajęcie samochodu w Czarnogórze?

Mały samochód (Toyota Yaris) można bez problemu wynająć średnio na tydzień za 200 EUR, co jest bardzo dobrą ceną, porównując ceny w sąsiednich krajach, takich jak Chorwacja (średnia cena samochodu na tydzień to 350 EUR).

Jeśli dokonasz rezerwacji z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem, możesz znaleźć wyjątkowo niskobudżetowe oferty, ale te oferty są zwykle ograniczone i nie zaleca się polegania na nich.

Cena benzyny to około 1,1-1,3 euro za litr. Na tydzień będziesz potrzebował około 50 EUR na benzynę.

Uważaj na kaucję za wynajem

Wypożyczalnie samochodów zazwyczaj pobierają kaucję od 100 do 300 EUR. Może to być bardzo zaskakujące dla podróżnych, którzy nigdy nie wynajmowali samochodu, ale nie bój się tego.

Przy wynajmie samochodu rozsądna jest kaucja w wysokości 100 EUR.

Niektóre międzynarodowe firmy mogą blokować pieniądze na karcie, jeśli dokonasz rezerwacji online w celu wpłaty. Upewnij się, że sprawdziłeś to w ich polityce przed dokonaniem rezerwacji. W przeciwnym razie niektóre lokalne agencje mogą poprosić Cię o wpłatę za pościg-nie zalecamy akceptowania tej opcji. A także sprawdzenie przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Każda kwota depozytu, która przekracza 100 EUR, jest wysoka. Nie polecaj rezerwacji samochodu w tej firmie, poza tym, że jest to bardzo rozpoznawalna marka.

Jednak wysokość kaucji zależy od wielu aspektów, typu auta, roku produkcji itp.

Najpopularniejsza lokalizacja wynajmu w Czarnogórze

Większość odwiedzających Czarnogórę decyduje się na odbiór wynajętego samochodu bezpośrednio na lotnisku po locie. Jest jednak kilka innych popularnych miejsc.

Istnieją tylko dwa lotniska, Podgorica i Tivat.

Wynajem samochodów na lotnisku w Podgoricy — Największe lotnisko w Czarnogórze, Lotnisko Podgorica, jest podróżnikiem węzłowym, ponieważ można stąd łatwo dotrzeć do dowolnego miejsca w Czarnogórze. Lotnisko znajduje się 15 minut jazdy od centrum Podgoricy.

Wynajem samochodów na lotnisku Tivat — Drugie lotnisko znajduje się w Tivat. Lotnisko to jest znacznie mniejsze, ale w sezonie letnim obsługuje więcej lotów łączących zachód i wschód Europy z Czarnogórą. Jeśli podróżujesz na południe kraju, najlepszym wyborem jest wybór lotniska na Tivat, a także wynajęcie samochodu z odbiorem. Lotnisko znajduje się 5 minut jazdy od centrum miasta Tivat.

Ważna uwaga: Czasami odbiór na lotnisku może być dodatkowo obciążony ze względu na podatki, które firmy płacą na lotniskach.

Hotel lub miejsce zakwaterowania – bardzo często odbiór samochodu w hotelu lub miejscu zakwaterowania na Airbnb jest bardzo powszechny. Większość lokalnych firm nie pobiera opłat za dostawę samochodu pod wskazany adres, jednak zalecamy sprawdzenie przed dokonaniem rezerwacji. Międzynarodowe marki wynajmu samochodów zazwyczaj pobierają opłatę za dostawę pod podany adres, ale możesz to sprawdzić podczas rezerwacji ich stron internetowych.

Jak bezpieczne jest podróżowanie po Czarnogórze samochodem?

Czarnogóra jest ogólnie bardzo bezpiecznym krajem i większość podróżnych może ją odwiedzić bez narażania się na żadne ryzyko. Należy jednak pamiętać o kilku rzeczach, aby zachować bezpieczną stronę.

Ograniczenie prędkości to 80 km/h na otwartej drodze, chyba że znaki stanowią inaczej. Ograniczenie prędkości w miastach to 40-50 km/h. Opony zimowe są obowiązkowe w sezonie zimowym, od 1 listopada do 1 kwietnia.

Kamery osłaniają najpopularniejsze bulwary w głównych miastach.

Główne drogi są w bardzo dobrym stanie.

  • Droga: Bijelo Polje-Podgorica-Cetinje-Budva-Kotor-Perast-Risan-Herceg Novi, odległość 250 km.
  • Droga: Podgorica-Danilovgrad-Niksic, odległość 55 km
  • Droga: Risan-Niksic-Zabljak, odległość 147 km.
  • Droga: Herceg Novi-Tivat-Budva-Petrovac-Bar-Ulcinj, odległość 108 km.

Kiedy przyjechać do Czarnogóry?

Najlepszą porą na wizytę w Czarnogórze jest mniej więcej od maja do września. Kraj leży w południowej Europie z wybrzeżem na Bałkanach, więc pogoda jest często ciepła i słoneczna.

Czarnogóra ma klimat śródziemnomorski, z ciepłymi latami i łagodnymi zimami. Temperatura latem to około 35°C. Zimą około 5°C na południu, a na północy od 5 do -10°C.

Wybrzeże Czarnogóry jest przyjemnym miejscem o każdej porze roku, ale w lipcu i sierpniu może być nieprzyjemnie zatłoczone. W tym czasie temperatury i podróżnicy osiągają swój szczyt. W tym okresie najdroższe są również usługi zakwaterowania i wynajmu.

Czerwiec i wrzesień są powszechnie uważane za optymalne miesiące na wyjazd, kiedy gwarantowane są słoneczne dni, a w popularnych miejscach jest znacznie mniej ludzi.

Niektóre hotele są zamykane od końca października do początku kwietnia, ale równie dobrze możesz skorzystać z doskonałych cen w tych, które pozostają otwarte, a także w prywatnych kwaterach na Airbnb.

Dodatkowe wskazówki

Opłata za wynajem w jedną stronę

Wynajem w jedną stronę oznacza, że ​​możesz wypożyczyć samochód w jednym miejscu, na przykład na lotnisku w Podgoricy - i oddać go w innym miejscu, takim jak lotnisko Tivat. Może to znacznie zwiększyć nieoczekiwane koszty, więc zwróć szczególną uwagę na te szczegóły.

Większość międzynarodowych marek pobiera opłatę za wynajem w jedną stronę, ale z lokalnymi firmami możesz negocjować. Niektóre z nich nie pobierają nawet dodatkowej opłaty.

Jakich dokumentów potrzebujesz do wypożyczenia samochodu w Czarnogórze?

Wymagane jest ważne krajowe prawo jazdy na nazwisko głównego kierowcy i dodatkowych kierowców. Niektórzy menedżerowie wypożyczalni samochodów mogą poprosić Cię o zrobienie zdjęcia paszportu.

Potrzebujesz międzynarodowego prawa jazdy?

Do prowadzenia pojazdów w Czarnogórze nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Wszyscy cudzoziemcy mogą wynająć samochód bez międzynarodowego prawa jazdy lub zezwolenia.

Zrób zdjęcia samochodu

Zdecydowanie zalecamy zrobienie kilku zdjęć wypożyczonego samochodu. Na szczególną uwagę zasługują rysy na bokach samochodu i reflektory. Bardzo często zdarza się, że agencje wynajmu (na całym świecie) oskarżają podróżnych o szkody, których nie dokonali. Robiąc zdjęcia, możesz uniknąć potencjalnego stresu i dodatkowych kosztów.