Rzeszów

Rzeszów to stolica innowacji. Miasto, które przyciąga inwestorów, studentów i nowych mieszkańców. Zachwyca swym urokiem i niepowtarzalnym klimatem. Kto raz w nim zamieszka, nie potrafi tak po prostu się z niego wyprowadzić. Rzeszów nosi się w sercu bez względu na to, gdzie los nas potem skieruje. Ale jak każde miejsce na ziemi, także i to miasto ma swoje wady. Jakie zatem są mocne, a jakie słabe strony Rzeszowa?

Zaleta nr 1 – wszędzie blisko

Rzeszów wbrew pozorom nie jest dużym miastem. Nie tak dużym jak Kraków czy Wrocław. Choć to miasto wojewódzkie, to jego powierzchnia wynosi zaledwie 128,5 km2. Miasto zamieszkuje około 196 tysięcy osób. Dla porównania rzeczony Kraków to 327 km2 powierzchni i 728 tysięcy mieszkańców. Jednocześnie Rzeszów jako miejsce wojewódzkie ma wszystkie ważniejsze urzędy, a swym mieszkańcom zapewnia dostęp do galerii handlowych, kin, restauracji, teatrów, filharmonii i innych atrakcji, w tym tych na świeżym powietrzu. Miasto oferuje również dobrą komunikację oraz dostęp do obwodnicy, która ułatwia poruszanie się po zatłoczonych ulicach.

Zaleta nr 2 – dostępność do nowych mieszkań

W Rzeszowie nie brakuje inwestycji mieszkaniowych. Praktycznie każdego roku developerzy oferują mieszkańcom po kilkadziesiąt do kilkuset nowych lokali, gotowych do zamieszkania zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Najpopularniejsze obecnie lokalizacje to osiedla nad Wisłokiem, Słocina, Drabiniaka oraz Budziwój. Przy tym ceny mieszkań nie odbiegają znacznie od cen nieruchomości w innych miastach wojewódzkich. Średnia cena za metr kwadratowy wynosi obecnie 7 603 zł. Aktualne oferty mieszkań z rynku pierwotnego możesz zobaczyć tutaj: https://www.morizon.pl/mieszkania/rynek-pierwotny/rzeszow/.

Zaleta nr 3 – wysoki poziom nauczania i życia kulturalnego

Wiele osób uważa, że Rzeszów nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Tymczasem Uniwersytet Rzeszowski czy Politechnika Rzeszowa to dwie uczelnie wyższe, które oferują kształcenie na wysokim poziomie. W mieście nie brakuje też prywatnych uczelni wyższych z wieloma unikalnymi kierunkami kształcenia. Przykładowo Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania jako pierwsza w Polsce kształciła doktorantów w dziedzinie nauk o mediach. Rzeszów może pochwalić się równie bogatym życiem kulturalnym. W mieście często organizowane są spotkania teatralne, koncerty operowe, jarmarki i festiwale, festyny osiedlowe czy koncerty.

zaleta nr 3 wysoki poziom nauczania i zycia kulturalnego

Wada nr 1 – korki

Mieszkańcy Rzeszowa są zgodni – w mieście największą bolączką są korki. W godzinach szczytu przejazd ulicami miasta zajmuje zwykle więcej niż przemierzenie tej samej trasy piechotą. Problemu nie rozwiązały rowery i hulajnogi miejskie, buspasy czy płatne parkingi w centrum miasta. Przejechać przez Rzeszów w godzinach popołudniowych to prawdziwa katorga.

Wada nr 2 – miejsca parkingowe

To kolejna bolączka rzeszowian. Większość nowych osiedli ma parkingi podziemne, ale w tych częściach, gdzie przewyższa starsze budownictwo, brak jest miejsc parkingowych. Mieszkańcy więc parkują, gdzie się da. Nierzadko stawiają swoje pojazdy na zakazie lub po prostu na trawnikach. Niektórzy zostawiają swoje pojazdy na parkingach pod supermarketami lub galeriami handlowymi.

Wada nr 3 – niskie zarobki i wysokie koszty życia

To właściwie powinna największy problem mieszkańców miasta. W Rzeszowie jest naprawdę drogo. W restauracjach, pubach, a nawet sklepach ceny zbliżone są do cen krakowskich. Ale niestety zarobki rzeszowiaków są znacznie niższe. Niewiele jest miejsc, gdzie płacą więcej niż średnia krajowa. Na koniec 2021 roku przeciętne zarobki w Rzeszowie wynosiły 3 913 zł na rękę. I choć zwiększyło się one o 11,7% w stosunku do poprzedniego roku, to jednak koszty życia w mieście są na tyle wysokie, że zarobki są po prostu nieadekwatne do potrzeb mieszkańców.

Mimo wszystkich wad Rzeszów naprawdę zasługuje na miano przyjaznego miasta. Jeżeli więc szukasz swojego wymarzonego mieszkania, zajrzyj na https://gratka.pl/nieruchomosci/mieszkania/rzeszow/pierwotny i zobacz, co miasto ma Ci do zaoferowania!