Turystyka

Legenda głosi, że kiedy Bóg tworzył świat ze wszystkich wspaniałości, które pozostały mu dotychczas, uformował właśnie Kaszuby. Dlatego tutaj możemy liczyć na zadziwiające atrakcje przyrodnicze, podziwiać przepiękne zabytki, czy pozostawać pod nieustanny wrażeniem tutejszej kultury.

Legenda głosi, że kiedy Bóg tworzył świat ze wszystkich wspaniałości, które pozostały mu dotychczas, uformował właśnie Kaszuby. Dlatego tutaj możemy liczyć na zadziwiające atrakcje przyrodnicze, podziwiać przepiękne zabytki, czy pozostawać pod nieustanny wrażeniem tutejszej kultury. Jeżeli jednak wybieramy się na Kaszuby po raz pierwszy, powinniśmy wiedzieć, że region ten to nie tylko i wyłącznie Trójmiasto i tutejsze plaże, które w sezonie pękają w szwach. Wiele atrakcji czeka na nas w mniej znanych częściach regionów. Co zatem warto zobaczyć? Lepszym pomysłem będą domki letniskowe Kaszuby czy gospodarstwa agroturystyczne? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.

Dlaczego warto zwiedzać Kaszuby?

Niektórzy uparcie twierdzą, że Kaszuby pozostają atrakcyjnym regionem Polski tylko wtedy, gdy dopisuje tam pogoda. Oczywiście, jeżeli planujemy spędzić tutaj nadmorski urlop, zażywać kąpieli i korzystać z udogodnień plaży, z pewnością pod uwagę należy wziąć tylko i wyłącznie letnie miesiące, obfitujące w wysokie temperatury. Aczkolwiek dla tych, którzy cenią sobie najróżniejsze atrakcje, chcą poznać zabytki historyczne, czy po prostu podziwiać piękno przyrody i niepowtarzalną kulturę tego regionu, do dyspozycji mamy pozostałe pory roku, które wcale nas nie rozczarują.
Kaszuby kryją w sobie niezaprzeczalne piękna. Na niewielkiej powierzchni znajdziemy zachwycające i czyste lasy, możemy podziwiać przejrzyste jeziora, czy również kwieciste łąki. Rzecz jasna w zależności od wybranej przez nas pory roku, krajobraz ten będzie się diametralnie zmieniał, ale nieustannie pozostaje zachwycający. Jeżeli chcielibyśmy kierować się konkretnym kluczem, możemy wybrać na przykład trzy sposoby zwiedzania: aspekt historyczny, kulturalne i przyrodniczy.

Podstawowe atrakcje, które warto podziwiać

Niewątpliwie na początek warto zobaczyć w zamek w Bytowie. Powstał on na przełomie XIV i XV wieku za sprawą Krzyżaków. To właśnie tutaj poznamy historię miejsca, ale również całego regionów. Z kolei żywe Muzeum Ceramiki Neclów to wyjątkowe miejsce tworzone od pokoleń. W tym miejscu za zaznajomimy się ze sztuką ludową i możemy nawet samodzielnie spróbować właśnie wykonać własne naczynia. Oczywiście Kaszuby to także znane miasteczka takie jak Gdańsk, Sopot i Gdynia. Warto jednak odwiedzić także Chojnice, nazywamy Bramą Kaszub, które zachwycają neogotyckim ratuszem.
Nie brakuje tutaj również atrakcji przyrodniczych. Słowiński Park Narodowy to miejsce, gdzie znajdziemy ruchome wydmy I możemy podziwiać także Przymorskie jeziora i bagna. Właśnie w tej okolicy czekają na nas torfowiska, łąki i nawet Bory. Kaszubskie jeziora to także obowiązkowy punkt na mapie, Który warto odwiedzić. Jednym z najpiękniejszych okaże się Jezioro Wdzydzkie, które składa się z czterech basenów. Ponadto warto odwiedzić Wieżycę, czyli najwyższe wzgórze porośnięte lasem bukowym. Tutejsza wieża widokowa sprawi, że w naszej pamięci do końca życia pozostanie podziwiany widok na całą Szwajcarię Kaszubską.

Rodzinne wakacje, czyli atrakcje dla dzieci

Pamiętajmy o tym, że jeżeli planujemy w wakacje z dziećmi, świetnym rozwiązaniem okażą się domki letniskowe Kaszuby, Które zapewnią nam zarówno intymność rodzinną, jak i wiele atrakcji dla dzieci w postaci przydomowego placu zabaw. Oczywiście nie jest to reguła, dlatego też należy wybierać taką ofertę, która spełnia całkowicie nasze oczekiwania.

Jednakowoż Kaszuby słyną z wielu atrakcji dla dzieci. Oprócz zwiedzania zabytkowych zamków, wspomnianego lepienia garnków czy podziwiania widoków z wieży, możemy odwiedzić także inne ciekawe miejsca, w które zainteresują maluchów. To właśnie tutaj czeka na nas Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbarskich, gdzie uda nam się obejrzeć drewniane kaszubskie domy oraz przedmioty codziennego użytku. Ciekawym pomysłem okaże się także odwiedzenie w domu do góry nogami, czyli takiego, który stoi na dachu. Znajdziemy tutaj również największy fortepian z całego świata, najdłuższą deskę na świecie i wiele innych atrakcji w postaci mini zoo, zachwycających placów zabaw i tak dalej. W regionie tym możemy podziwiać kilkadziesiąt egzotycznych gatunków zwierząt takie jak kolorowe papugi, pytony siatkowe, skorpiony i pająki, a także najważniejsze akwaria i motylarnie. Znajdziemy również takie miejsca, gdzie dzieci będą mogły obcować z królikami, świnkami morskimi, osiołkami, kozami i kucykami. Niewątpliwie karmienie zwierzątek będzie świetną atrakcją. Wśród rozwiązań warto wymienić także zamek strachu, bajkową krainę czy gabinet śmiechu, a także wiele postaci z bajek, które spacerują tutejszym uliczkami.

Podsumowanie
Domki letniskowe Kaszuby to doskonała alternatywa, która pozwoli nam połączyć relaks w zaciszu na łonie przyrody, a także szybkie przetransportowanie się do kluczowych atrakcji regionu. Naturalnie niezwykle ważne jest to, bywa takie rozwiązanie, które całkowicie spełni nasze oczekiwania.