Zdrowie

Istnieje wiele przyczyn niedoboru snu: praca, obowiązki domowe, dzieci, zmartwienia, imprezy lub oglądanie telewizji do późnych godzin nocnych, a to tylko kilka z nich. Nie zawsze farmakoterapia jest potrzebna. Jednak w niektórych przypadkach o silne leki nasenne bez recepty zapytaj lekarza.

Co można zaliczyć do najczęstszych problemów ze snem i jakie są ich przyczyny?

Problem 1: Nie można zasnąć lub utrzymać stałego snu

Większość ludzi doświadcza krótkotrwałej bezsenności. Bezsenność obejmuje problemy z zasypianiem, problemy z ponownym zaśnięciem i zbyt wczesne budzenie się. Bezsenność występuje częściej u kobiet, osób z depresją i pacjentów w wieku powyżej 60 lat. Tymczasowa bezsenność może być spowodowana przez:

  • Hałas,
  • Stresujące wydarzenie, takie jak utrata pracy lub śmierć w rodzinie,
  • Niektóre leki mogą powodować bezsenność, szczególnie te, które leczą przeziębienia i alergie, choroby serca, wysokie ciśnienie krwi i ból,
  • Złe nawyki, które sabotują nasz sen, w tym picie alkoholu i jedzenie zbyt blisko pory snu.

 

Krótkotrwała bezsenność trwa zaledwie kilka dni i zwykle nie jest powodem do niepokoju. Bezsenność jest uważana za przewlekłą, gdy trwa przez większość nocy przez kilka tygodni lub dłużej. Ten długotrwały stan zasługuje na profesjonalną opiekę. Jeśli nie masz pewności, czy cierpisz na chroniczną bezsenność, eksperci sugerują, aby spojrzeć na nią jak na ból głowy. Jeśli trwa to dzień po dniu i nic nie wydaje się pomagać, powinieneś udać się do lekarza, zwłaszcza jeśli nie możesz znaleźć przyczyny. Lekarz na podstawie Twoich objawów oraz historii medycznej zdecyduje, jaka droga leczenia, będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Silne leki nasenne bez recepty zapytaj lekarza, czy są dla Ciebie właściwym rozwiązaniem. Na konsultacji lekarskiej online - erecepta w halodoctor.pl możesz omówić swoje problemy zdrowotne i otrzymać ereceptę na potrzebne leki.

Jakie możemy wyróżnić sposoby na bezsenność?

Czasami bezsenność jest spowodowana chorobą podstawową, która wymaga leczenia, np:

  • Zaburzenia tarczycy,
  • Stany lękowe,
  • Depresja,
  • Zapalenie stawów,
  • Astma,
  • Zespół niespokojnych nóg.

 

Problem 2: Senność w ciągu dnia

Uczucie zmęczenia od czasu do czasu w ciągu dnia jest normalne. Nie jest jednak normalne, gdy senność przeszkadza w wykonywaniu rutynowych czynności. Przykładowo, nie powinieneś drzemać, czytając gazetę, podczas spotkań biznesowych lub czekając w aucie na czerwonym świetle. Spowolnione myślenie, problemy ze skupieniem uwagi, ciężkie powieki i rozdrażnienie to kolejne sygnały ostrzegawcze.

Jeśli często odczuwasz senność w ciągu dnia, być może musisz po prostu wygospodarować więcej czasu na sen. Większość dorosłych potrzebuje co najmniej ośmiu godzin snu każdej nocy, aby być dobrze wypoczętym, ale różni się to w zależności od osoby. Najważniejsze jest to, że powinieneś spać tyle godzin, ile potrzebujesz, aby czuć się wypoczętym i w pełni czujnym następnego dnia. Jeśli dobrze się wyspałeś, nie powinieneś odczuwać senności w ciągu dnia. 

Jeśli śpisz odpowiednią ilość snu i nadal odczuwasz senność podczas wykonywania codziennych czynności lub jeśli dostosowanie nawyków związanych ze snem nie pomogło, powinieneś porozmawiać ze swoim lekarzem. Przytłaczająca senność w ciągu dnia może być spowodowana wieloma zaburzeniami snu. Na przykład osoby cierpiące na narkolepsję doświadczają nadmiernej senności nawet po przespaniu całej nocy.Niezależnie od przyczyny utraty snu, badania wykazały, że odbija się to na nas zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Podczas snu nasze ciała wydzielają hormony, które wpływają na nasz nastrój, energię, pamięć i koncentrację. Ponadto chroniczny brak snu może powodować wysokie ciśnienie krwi i przyczyniać się do problemów z cukrzycą. Silne leki nasenne bez recepty zapytaj o nie lekarza, czy warto wprowadzić je do planu leczenia w Twoim przypadku.