Turystyka

Turcja to bez wątpienia gwiazda wakacyjnych kierunków Polaków. Kochamy ją za doskonałe warunki do wypoczynku – piękne, piaszczyste plaże, rodzinne resorty z kompleksem basenów i aquaparków oraz bogate all inclusive. Jakie inne powody decydują o tym, że Polacy tak często wybierają Turcję na wakacje? Sprawdzamy!

Wakacje w Turcji – kiedy jest sezon na urlop?

Sezon turystyczny trwa w Turcji od kwietnia do października. W okresie wiosennym i jesiennym temperatury są nadal na tyle przyjemne, że można swobodnie korzystać z czasu na plaży, pływania w morzu czy w hotelowym basenie. Jednocześnie nie ma upałów, na które możemy liczyć latem, dlatego to doskonały czas na aktywny wypoczynek czy połączenie plażowania i zwiedzania. Przez cały sezon woda w morzu jest tu krystalicznie czysta, co sprzyja nurkowaniu i snurkowaniu, a duża liczba szkółek i wypożyczalni sprzętu wodnego sprzyja aktywnościom poza lądem. Oczywiście od listopada do marca hotele nadal działają, jednak nie wszystkie atrakcje będą dostępne. W tym okresie w resortach mogą odbywać się okresowe remonty i prace konserwacyjne, a takie udogodnienia jak miniklub, aquapark czy restauracje tematyczne mogą być niedostępne. 

Dlaczego Polacy tak chętnie wybierają się do Turcji na wakacje?

Polaków na urlop w Turcji przyciąga doskonałe połączenie świetnych hoteli z wieloma atrakcjami, bogate all inclusive i piękne plaże wraz z bardzo atrakcyjnymi cenami. Wiele obiektów oferuje swoim klientom duże baseny, brodziki i wodne place zabaw dla dzieci, zjeżdżalnie i aquaparki. Do tego każdy znajdzie tu idealną lokalizację dla siebie – są tu kurorty gwarne, pełne infrastruktury turystycznej, ale też takie ciche, położone z dala od zgiełku, w otoczeniu zieleni. Ci, którzy chcą zaszaleć podczas imprez do białego rana, również nie będą zawiedzeni. W Turcji znajdziesz mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych, dla plażowiczów, zwiedzających i miłośników aktywności, a także singli, par, seniorów, grup znajomych i rodziców z pociechami. To właśnie szeroka oferta dostosowana niemal do potrzeb każdego oraz wyloty z dużych lotnisk, jak Warszawa czy Wrocław, ale i lokalnych portów, jak Rzeszów czy Łódź, decydują o tym, że Polacy tak chętnie wybierają Turcję na wakacje.

Turcja na wakacje – pogoda

Pogoda w Turcji rozpieszcza. Na początku kwietnia i z końcem października jest tu ok. 20 stopni. Od drugiej połowy kwietnia temperatury zaczynają rosnąć, pokazując ok. 25 st. C do maja, a w okresie letnim nawet ponad 30 stopni. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, kiedy słupki rtęci wskazują średnio 34 kreski. We wrześniu temperatura znowu zaczyna spadać i jest to ok. 27-25 st. C, a więc nadal są to świetne warunki do letniego wypoczynku. Zimą na tureckim wybrzeżu słupki rtęci wskazują 15-17 kresek, więc swobodnie można się tu wybrać na zwiedzanie. W górskich kurortach trwa wtedy natomiast sezon narciarski. 

Urlop w Turcji – najpopularniejsze tureckie kurorty na wakacje

Najpopularniejsze i najcieplejsze kurorty w Turcji to te leżące na Riwierze Tureckiej, czyli Alanya, Side, Antalya, Belek i Kemer położone nad Morzem Śródziemnym. Alanya słynie przede wszystkim z plaży Kleopatry – jednej z najpiękniejszych plaż Turcji, a także wielu atrakcji. To doskonałe miejsce dla osób, które planują spędzić wakacje przy basenie hotelowym, plażując lub korzystając z życia nocnego. Podobne atrakcje oferuje Side. Antalya zachwyca wspaniałymi widokami, doskonałym jedzeniem w lokalnych restauracjach oraz wieloma wspaniałymi zabytkami. Miłośnicy luksusu powinni wybrać jeden z hoteli położonych w ekskluzywnej turystycznej dzielnicy Lara. Belek i Kemer to zielone oazy pełne naturalnego piękna. Ten pierwszy kurort oferuje wysokiej klasy hotele, piaszczyste plaże i korzystny mikroklimat z gęstymi lasami piniowymi. Kemer to świetne miejsce, by ruszyć w rejs po zatoce, nacieszyć oczy zielonymi krajobrazami czy spędzić czas na jednej z plaż wyróżnionych certyfikatem jakości Błękitna Flaga.

Szeroki wybór świetnych hoteli na wypoczynek w tureckich kurortach i atrakcyjne ceny znajdziesz, przeglądając oferty wakacji w Turcji w ITACE.