Turystyka

Szczyrk to malownicza miejscowość położona w Beskidzie Śląskim, która przyciąga turystów z całej Polski. To idealne miejsce zarówno na wakacyjny urlop, zimowe ferie, ale i krótki wypad o każdej porze roku. Poznaj powody, dla których warto odwiedzić Szczyrk wraz z całą rodziną i przyjaciółmi.

Szczyrk latem zaprasza na wędrówki

Szczyrk to idealne miejsce dla miłośników górskich wędrówek. Wokół miasta znajduje się wiele szlaków turystycznych, z których rozciągają się wspaniałe widoki na okolicę. Miłośnicy górskich szlaków jednoznacznie twierdzą, że: „Tutaj nie ma miejsca na nudę!”.

Szlaki ze Szczyrku wiodą przede wszystkim na okoliczne szczyty - Klimczok i Skrzyczne (najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim). Warto także odwiedzić Malinowską Skałę, Kotarz oraz Przełęcz Karkoszczonkę. Zależnie od naszego stopnia zaawansowania w pieszych wycieczkach, można wybrać bardziej lub mniej wymagające trasy. Szlak dla początkujących, dzieci lub osób starszych to np. Pętla Beskidzka. Dłuższą propozycją dla miłośników wymagających wycieczek jest szlak im. Stanisława Huli, którego długość osiąga ponad 30 km.

Szczyrk jako zimowy raj

Szczyrk to także idealne miejsce dla miłośników sportów zimowych. W śnieżnym okresie miasto przyciąga zakochanych w jeździe na nartach i na deskach snowboardowych. W szczyrkowskim miasteczku na zimowe szusowanie zapraszają:

 • Szczyrk Mountain Resort

 • Beskid Sport Arena

 • COS Szczyrk

 • Kompleks Narciarski Biały Krzyż

 • Kaimówka – rodzinna stacja narciarska

 • Kompleks narciarski Skrzat&Krasnal

Dla tych, którzy nie lubią zimowych sportów, polecamy odwiedzenie kompleksu skoczni narciarskich Skalite w Szczyrku. To tutaj odbywają się międzynarodowe zawody w skokach narciarskich, takie jak FIS Cup, Lotos Cup, czy Letnie Grand Prix.

szczyrk narty

Do Szczyrku z całą rodziną!

Szczyrk to także idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. W okolicy znajduje się wiele atrakcji dla najmłodszych, które pozwalają na spędzenie beztroskiego czasu. Polecamy: Szyszka Park, Chatę Tajemnic, Park Linowy Base Camp, czy też Aquapark w Aries Hotel. Doskonałą propozycją jest również spacer po Deptaku nad Żylicą. Warto odwiedzić również wystawę sztuki współczesnej w Bator Art Galery, 200-letnie Sanktuarium św. Jakuba, słynącą z rękodzieła Galerię pod Aniołkiem oraz tężnię solankową w COS Szczyrk.

W Szczyrku znajdziemy wiele miejsc noclegowych. Od pensjonatów i kwater prywatnych po schronisko i nowoczesne hotele. Warto zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem, szczególnie w sezonie zimowym, ponieważ atrakcyjne propozycje rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Urlop w górach – dlaczego warto?

Górskie widoki zapierają dech w piersiach. Wiele osób decyduje się na spędzenie wakacji w górach, ponieważ jest to idealne miejsce do odpoczynku i na relaks. Dlaczego jeszcze warto odwiedzić góry i Szczyrk?

 1. Poprawa zdrowia fizycznego – pobyt w górach to świetny sposób na poprawę kondycji fizycznej. Wycieczki po zboczach i pokonywanie trudnych szlaków to z kolei doskonały trening dla mięśni i układu krążenia. Górskie wyzwania pomagają również w skutecznej walce z nadprogramowymi kilogramami. Ponadto urlop w Szczyrku może pomóc w leczeniu chorób układu oddechowego – górskie powietrze jest czystsze i mocniej nasycone tlenem.

 2. Poprawa zdrowia psychicznego – góry odprężają i relaksują. Wspinaczka po górach może pomóc w redukcji stresu, a także poprawie samopoczucia. Badania wykazały, że pobyt w górskich miejscowościach wpływa zbawiennie na leczenie depresji i lęku. Co więcej, to właśnie otoczenie ze szczytami w roli głównej, może pomóc w poprawie koncentracji oraz pobudzeniu potencjału kreatywności.

 3. Piękne widoki – góry oferują niezapomniane krajobrazy, które można podziwiać z różnych punktów widokowych. Wspinaczka po zboczach to doskonała okazja do podziwiania piękna natury i cieszenia się jej spokojem, pięknem, harmonią. W górach zrobisz zdjęcia, które zachwycą całą internetową społeczność.

 4. Aktywny wypoczynek - wspinaczka po zboczach to aktywny wypoczynek, który pozwala na spędzenie czasu na świeżym powietrzu i w kontakcie z naturą. Górska przygoda oznacza doskonałą okazję do poznania nowych ludzi i nawiązania trwałych znajomości, a nawet przyjaźni połączonych pasją.

 5. Wyzwanie – pokonywanie kolejnych górskich szlaków to wyzwanie, które sprawia ogromną satysfakcję. Pobyt w Szczyrku stwarza niezapomnianą okazję do przetestowania własnych umiejętności i pokonywania ograniczeń.

 6. Wyciszenie – każdy czasami pragnie uciec z dala od codzienności. W górach jest taka możliwość! Istnieją szlaki mniej popularne, które sprzyjają wyciszeniu oraz odzyskaniu sił. Góry zachwycają majestatycznym spokojem.

Szczyrk to miejsce, do którego chętnie się powraca. Na turystach robi ogromne wrażenie, bo odpowiada na różnorodne potrzeby odwiedzających. To nie wszystko! Miasto jest idealną bazą wypadową do pobliskich, równie atrakcyjnych miejscowości: Wisła, Ustroń, Bielsko-Biała, Żywiec.