Podczas wyjazdu typu city break istotne są nie tylko komfortowe apartamenty. Gdańsk Stare Miasto to także liczne muzea, które warto zobaczyć!

Turystyka

Gdańsk jest jednym z polskich miast najchętniej wybieranych na krótkie, weekendowe wyjazdy typu city break. Wśród licznych atrakcji turystycznych stolicy Pomorza szczególną popularnością przyjezdnych cieszy się starówka, pełna uroczych zakątków, architektonicznych perełek i kamienic, w których mieszczą się komfortowe apartamenty. Gdańsk Stare Miasto to także liczne muzea, które warto zobaczyć – przedstawiamy TOP 3 tego typu obiektów na starówce!

Architektoniczne zabytki pozwalające lepiej poznać historię miasta, poukrywane w pięknych kamienicach kawiarnie i restauracje, komfortowe apartamenty – Gdańsk Stare Miasto ma wiele turystycznych atutów, dzięki którym przez cały rok tętni życiem. Coś dla siebie na gdańskiej starówce znajdą tez miłośnicy muzeów – jest tam kilka budynków, w których wnętrzach zostały przygotowane fascynujące wystawy, niejednokrotnie bardzo nowoczesne, interaktywne, pozwalające w płynny sposób łączyć edukację i zabawę. Gdzie zatem warto zajrzeć podczas weekendowego pobytu typu city break w Gdańsku?

Apartamenty Gdańsk Stare Miasto – wizyta w Muzeum Bursztynu

Gdańsk może się pochwalić jedną z największych kolekcji bursztynu na świecie – w zasobach tamtejszego Muzeum Bursztynu znajduje się ponad 1000 unikalnych eksponatów, począwszy od bryłek sprzed ponad 40 mln lat, przez biżuterię i ozdoby z różnych epok, bursztynowe dzieła sztuki, aż po instalacje współczesnych artystów. Od pewnego czasu można oglądać je w nowej siedzibie Muzeum, czyli dawnym budynku Wielkiego Młyna na Starym Mieście. Jest to największy młyn średniowiecznej Europy, zbudowany w połowie XIV wieku przez Krzyżaków.

Obecnie 1000 metrów kwadratowych powierzchni Wielkiego Młyna zamienionych jest w ogromną ekspozycję Muzeum Bursztynu. Na pierwszej kondygnacji budynku można dowiedzieć się więcej o tym, jak powstaje bursztyn – ta część wystawy ma charakter edukacyjny. Z kolei druga kondygnacja to imponująca kolekcja eksponatów z bursztynu – zwiedzając ją, można również wysłuchać opowieści o legendarnej Bursztynowej Komnacie, którą współtworzyli gdańszczanie.

Apartamenty Gdańsk – zwiedzanie Ratusza Głównego Miasta

Nad Drogą Królewską – niegdyś głównym traktem reprezentacyjnym Gdańska – króluje sylwetka Ratusza Głównego Miasta, znajdującej na rogu ulic Długiej i Długiego Targu budowli gotycko-renesansowej. Jego początki sięgają średniowiecza – początkowo był siedzibą władz miejskich, a później burmistrza, miejscem obrad rady miasta i sądu.

Przez lata budynek Ratusza z jednej strony był upiększany przez najzamożniejszych mieszkańców Gdańska, którzy wynajmowali do tego znanych artystów, z drugiej – w XVI wieku strawił go pożar, a podczas II wojny światowej uległ niemal całkowitemu zniszczeniu. Początkowo został zakwalifikowany do rozbiórki, ale ostatecznie udało się go uratować i w 1946 r. rozpoczęto odbudowę. Było to jedno z najwybitniejszych osiągnięć polskiej powojennej sztuki konserwatorskiej – po ponad 20 latach prac w 1970 r. Ratusz został przekazany jako siedziba Muzeum Historii Miasta Gdańska i funkcję tę pełni do dziś. Obok ekspozycji stałych i czasowych jego ogromnym atutem jest możliwość wejścia (w sezonie letnim) na galerię widokową w wieży, skąd rozpościera się widok na panoramę miasta.

Gdańsk apartamenty – Stare Miasto i Dwór Artusa

Jednym z najbardziej znanych budynków w obrębie gdańskiej starówki jest Dom Artusa – wzniesiony w połowie XIV w. budynek, którego nazwa pochodzi od legendarnego króla Artura. Był on wówczas wzorem cnót rycerskich i zasłynął z partnerskich obrad ze swoimi rycerzami, do których dochodziło przy Okrągłym Stole. Na wzór tej legendy w średniowiecznych miastach powstawały budowle z okrągłym stołem, które były miejscem obrad i rozmów, ale także rozrywek i sztuki cyrkowej.

W Gdańsku Dwór Artura przez wieki pełnił funkcję głównego domu kupieckiego oraz giełdy. W dużej mierze przetrwał zawieruchę II wojny światowej i obecnie jest budynkiem muzealnym, którego wnętrza (częściowo rekonstruowane) są zabytkowe zarówno pod względem architektury, jak i wyposażenia.

To oczywiście tylko kilka przykładów muzeów na terenie Gdańska – warto tam zobaczyć również Muzeum Poczty Polskiej, Muzeum Nauki Gdańskiej czy Muzeum Westerplatte. Weekend w stolicy polskiego Pomorza może być naprawdę interesujący!