Rzeszów

Studenci WSIiZ zdobyli 2 miejsce w III edycji ogólnopolskiego maratonu programistycznego Microsoft. W prestiżowym konkursie IT startowało 98 drużyn z uczelni z całej Polski.

-24 godziny kodowania, 98 drużyn, 0 godzin snu - to NOC ZOMBIE!! - tak maraton firmują organizatorzy. Konkurs odbywał się w dniach 12-13 grudnia 2014 roku, ale dopiero teraz rozstrzygnięta została dogrywka, która wyłoniła najlepsze zespoły. Rozgrywki były organizowane równolegle w 7 miastach w całym kraju.

6 aplikacji na czas!

W 24-godzinnym maratonie programistycznym ?Noc żywych deweloperów?, organizowanym przez Microsoft Polska, WSIiZ reprezentowali studenci z Koła Naukowego Nowych Technologii Programistycznych. Tworzyli drużynę PrimeBit w międzynarodowym składzie: Vadym Melnyk, Serhii Manzar, Grzegorz Wlazło, Bartek Czubak, Krzysztof Rachwał i Robert Ślepecki. Zajęli 2 miejsce w Polsce i 1 w regionie.

- Całodobowe zmagania były podzielone na etapy. W każdym z nich musieliśmy napisać aplikację na określony temat na platformy Windows 8/Windows Phone? zdradza szczegóły Vadym Melnyk, lider grupy - Łącznie było tych części 6: aplikacja wykorzystująca mapy, aplikacja związana ze zdrowiem i fitnessem, aplikacja wykorzystująca dowolne API, aplikacja edukacyjna, gra oraz fun app - dodaje.

Większość zadań na maksa!

Za każdą aplikację można było dostać od 0 do 100 punktów, jeżeli została napisana tylko dla jednej platformy, lub 0-150, jeżeli napisana była jako aplikacja uniwersalna. Za większość wykonanych zadań drużyna z WSIiZ otrzymała maksymalną liczbę punktów. Dodatkowo, równolegle trwał 24-godzinny konkurs na kompleksową aplikację za 500 punktów. W ciągu doby członkom PrimeBit udało się stworzyć dwa takie rozwiązania.

- Do ciekawszych aplikacji, jakie napisaliśmy, można zaliczyć program do komunikacji pomiędzy urządzeniami Windows i Windows Phone w jednej sieci Wi-Fi oraz aplikację do broadcastingu w czasie rzeczywistym, z telefonu przez mobilne usługi chmury Azure ? komentuje Melnyk.

Kuźnia młodych talentów

- Bardzo cieszę się z sukcesu. Wiedziałem, że z konkursu wrócą z dobrym wynikiem, bo skład zespołu nie został wybrany przypadkowo. Studenci, którzy brali udział w maratonie, sprawdzili się już wielokrotnie w imprezach o podobnym charakterze. Czterech członków zespołu było zwycięzcami tego maratonu w jego poprzedniej edycji - podkreśla dr Marek Jaszuk, opiekun Koła Naukowego Nowych Technologii Programistycznych, Adiunkt w Katedrze Zastosowań Systemów Informatycznych WSIiZ - Rezultat konkursu potwierdza bardzo wysoki poziom kształcenia na uczelni i przynależność moich studentów do ścisłej krajowej czołówki. Tak świetne wyniki to efekt systematycznej pracy w ramach inicjatyw organizowanych przez koło naukowe. 

- W uczelni działa ponad 30 kół naukowych i organizacji studenckich, w których młodzi ludzie rozwijają swoje zdolności, pasje i zainteresowania. Odpowiednio prowadzeni i motywowani przez wysoko wykwalifikowanych opiekunów, osiągają międzynarodowe i ogólnopolskie sukcesy w wielu dziedzinach, m.in. IT, ekonomii, biznesie, fotografii, sporcie, a nawet śpiewie chóralnym ? wymienia Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ - Niezmiernie się cieszymy, że WSIiZ jest postrzegana jako kuźnia młodych talentów.

WSIiZ rozpoczęła właśnie nabór na studia II stopnia na kierunku informatyka. Studia ruszą wiosną tego roku. Do wyboru jest 5 specjalności: architektura usług internetowych, grafika w rozrywce cyfrowej, inżynieria produkcji oprogramowania, sieci i bezpieczeństwo CISCO oraz systemy informatyczne w zarządzaniu.

Wyniki 3 najlepszych drużyn:

KUL Lublin 1535

WSIiZ Rzeszów 1434

Akademia Techniczno-Humanistyczna Bielsko-Biała 1297

Pełne wyniki konkursu: http://notld3.azurewebsites.net/

Więcej zdjęć z maratonu:

https://drive.google.com/file/d/0B029MiiGfA3uNDB1WUsxYkVkTDg/view?usp=sharing