Rzeszów

Zakończył się Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie dla pierwszoklasistów. W inicjatywie, zorganizowanej w ramach VI edycji programu edukacyjnego ?Klub Bezpiecznego Puchatka?, wzięło udział 4 000 pierwszoklasistów z prawie 250 szkół podstawowych województwa podkarpackiego. Największą frekwencję odnotowano w Rzeszowie, Mielcu i Przemyślu.

Łącznie w całej Polsce do rozwiązania Testu przystąpiło 85 000 najmłodszych uczniów. Wyniki cieszą organizatorów, ale mogą ucieszyć także każdego rodzica i nauczyciela. Na wszystkie 15 pytań bezbłędnie odpowiedziało ponad 60% spośród wszystkich dzieci uczestniczących w Teście!

Sprawdzian wiedzy

Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie został zrealizowany już po raz trzeci. Jego główny celem było podsumowanie, utrwalenie i sprawdzenie wiedzy pierwszoklasistów zdobytej podczas zajęć ?Klubu Bezpiecznego Puchatka?. Od września dzieci uczestniczyły w lekcjach dotyczących bezpieczeństwa, realizowanych w oparciu o starannie opracowane, merytoryczne materiały edukacyjne.

W ramach Testu, dzieci podczas lekcji, z pomocą nauczyciela albo w domu z rodzicami, odpowiadały na pytania umieszczone na stronie www.bezpiecznypuchatek.pl. Po zakończeniu testu, każdy jego uczestnik otrzymał informację, jaki wynik uzyskał oraz mógł sprawdzić, gdzie i dlaczego popełnił błąd oraz jaka jest poprawna odpowiedź na dane pytanie.

Z bezpieczeństwem za pan brat

Najmniej trudności sprawiło uczniom pytanie o znajomość akcesoriów, zapewniających rowerzyście bezpieczeństwo podczas wycieczki. Dzieci wiedzą, które przedmioty służą do zabawy oraz jak działa sygnalizacja świetlna. Pierwszoklasiści bez problemu wskazali także prawidłową odpowiedź na pytanie dotyczące znajomości znaków drogowych. Najmłodsi uczniowie zdają sobie również sprawę z tego, że nie mogą otwierać drzwi nieznajomym pod nieobecność rodziców.


Nauczyciele powinni być również dumni ze swoich podopiecznych, gdyż w większości przypadków bez błędu odpowiedzieli na pytanie dotyczące bezpieczeństwa w szkole. Dzieci doskonale wiedzą, że w razie problemu, np. ze starszymi uczniami, którzy będą im dokuczać, powinni zwrócić się z prośbą o pomoc i radę do dorosłych.

Zasady bezpieczeństwa w Internecie do utrwalenia

Test wykazał, że nadal szczególnie ważna jest edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa na drodze i w Internecie. Pierwszoklasiści mieli największe problemy z pytaniami o ujawniania swoich danych podczas rozmów z nieznajomymi w Internecie oraz wybór prawidłowej strony drogi lub pobocza, którą powinno się poruszać.

Puchatek dba o najmłodszych

Wyrazów podziwu dla małych uczestników Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie z województwa podkarpackiego nie kryją także organizatorzy programu edukacyjnego ?Klub Bezpiecznego Puchatka?.

? Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom Testu z województwa podkarpackiego zdobytej wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że tę wiedzę będą każdego dnia wprowadzać w życie i pogłębiać ? mówi Dorota Liszka, manager ds. Komunikacji Korporacyjnej z firmy Maspex. ? Bardzo dziękujemy również nauczycielom, którzy zaangażowali się w przeprowadzenie Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie w szkołach oraz rodzicom, którzy wraz ze swoimi pociechami rozwiązali Test w domach. Mamy nadzieję, że wiedza przekazana podczas trwania programu i Testu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa dzieci w regionie.

?Klub Bezpiecznego Puchatka? jest inicjatywą organizowaną przez firmę Maspex, producenta kakao Puchatek we współpracy z Biurem Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Honorowy patronat nad akcją sprawuje Komendant Główny Policji oraz wszystkie Kuratoria Oświaty.

Więcej informacji o ?Klubie Bezpiecznego Puchatka? i wynikach Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie na stronie www.bezpiecznypuchatek.pl