Rzeszów

Ukraiński reżyser aresztowany przez rosyjskie służby, chińska aktywistka uwięziona za pokojowe protesty oraz kobiety z RPA walczące o dostęp do opieki zdrowotnej do tylko kilka przykładów spraw, w których obronie można się wstawić podczas tegorocznego Maratonu Pisania Listów. Maraton odbędzie się już w najbliższy weekend 6 i 7 grudnia w Wyższej Szkole Prawa i Administracji.

Dla Ciebie to list ? dla nich to życie!

Maratonie Pisania Listów organizowany jest w Wyższej Szkole Prawa i Administracji już po raz szósty. Jak co roku do udziału w akcji zapraszamy wszystkich mieszkańców Rzeszowa. Listy w obronie więźniów sumienia będzie można napisać w Kampusie WSPiA przy ul. Cegielnianej 14 na pierwszym piętrze obok Auli. Maraton Pisania Listów odbędzie się w najbliższy weekend 6 i 7 grudnia 2014 r. oraz we wtorek i środę 9 i 10 grudnia 2014. Listy pisane będą w godzinach od 9:00 do 16:00. 

Organizatorem Maratonu w WSPiA jest działająca w uczelni Grupa Studenci dla Praw Człowieka. Co roku w uczelni pisanych jest kilkaset listów w obronie więźniów sumienia na całym świecie. Do akcji włączają się zarówno studenci, jak i wykładowcy WSPiA oraz mieszkańcy Rzeszowa. List może napisać każda osoba, która chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka. ? Nasze listy mają znaczenie, potrafią zmienić sytuację osób, w sprawie których je piszemy. Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie. Te listy są naprawdę skuteczne ? mówi Małgorzat Babula, koordynatorka Maratonu Pisania Listów w WSPiA w Rzeszowie.

W tym roku w czasie Maratonu Pisania Listów można wspomóc kilkunastu różnych więźniów sumienia. Są wśród nich m.in. Raif Badawi z Arabii Saudyjskiej skazany za obrazę religii i złamanie prawa dotyczącego Internetu i Liu Ping chińska aktywistka uwięziona za pokojowe protesty. Listami będzie można wspomóc także Erkin Musaev z Uzbekistanu, który został skazany na 20 lat więzienia za zdradę i nadużycia urzędu po trzech nieuczciwych procesach w 2000 i 2007 roku oraz Daniela Quintero z Wenezueli, który był torturowany i przesłuchiwany przez funkcjonariuszy Boliwariańskiej Gwardii Narodowej chcących uzyskać od niego nazwiska członków organizacji pozarządowej Wenezuela bez kul. W tegorocznym Maratonie listy będą pisane także w sprawie kobiety z RPA walczące o dostęp do opieki zdrowotnej oraz Społeczność w Bhopal z Indii walczącej o sprawiedliwość dla ofiar katastrofy przemysłowej.

Jak napisać taki list?

To bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Warto również skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się ? tzn. warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana. Listy można pisać po polsku. Wówczas warto podkreślić jednak w treści listu nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.

Maraton Pisania Listów organizowany jest zawsze w weekend najbliżej 10 grudnia. Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka - najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa podstawowe. Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś Maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Maraton ma też na celu podniesienie świadomości Polaków i ich edukację na temat praw człowieka. Oferuje także unikalną możliwość realnego wpływu na sytuację osób, które cierpią w wyniku łamania praw człowieka.

Amnesty International (AI) jest międzynarodowym ruchem ludzi działających od 50 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Funkcjonuje na terytorium ok. 150 państw i terytoriów, zrzesza ponad 2,8 mln członków i członkiń na całym świecie. Prowadzi kampanie przeciwko ciężkim naruszeniom praw człowieka. Wizją organizacji jest świat, w którym każda osoba będzie mogła w pełni korzystać z wszystkich prawa zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych międzynarodowych standardach praw człowieka. W 1977 r. AI została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

Więcej informacji na temat Maratony Pisania Listów można znaleźć na stronie http://amnesty.org.pl/maraton