Rzeszów

Ponad 1000 osób, głównie studentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji odwiedziło Targi Pracy 2014. Dwudniowa impreza zgromadziła w hali sportowej WSPiA blisko 40 wystawców z różnych branż. Studenci oprócz ofert zatrudnienia mogli poznać propozycje płatnych staży w ramach prowadzonego przez uczelnię unijnego projektu ?Dyplom WSPiA przepustką do biznesu?.

Targi Pracy w WSPiA odbyły się 21 i 22 listopada 2014 r. Jest to impreza cykliczna organizowana od 2011 r. Co roku odwiedza je ponad 1000 osób głównie studentów. W tym roku z ofertą pracodawców przyszła zapoznać się m.in. Natalia Sieradzka, studentka studiów II stopnia na kierunku Administracja w WSPiA.

? Przyszłam na Targi Pracy w WSPiA, aby zobaczyć, jakie w tej chwili oferty pracy są na rynku ? mówi Natalia. Szczególnie zwracałam uwagę na te oferty, które przeznaczone są dla studentów. Targi dają też możliwość sprawdzenia, czy kwalifikacje, które zdobywam w czasie studiów, są zgodne z oczekiwaniami pracodawców. Mogę też zweryfikować czy doświadczenie praktyczne, które zdobywam na zajęciach, praktykach i stażach pomaga w znalezieniu pracy. Chcę też sprawdzić się w rozmowie z przyszłym pracodawcą. Zobaczyć, na co zwrócić uwagę, o co pracodawca może zapytać, a jakie pytana ja powinnam zadawać, szukając dobrej posady. Dłuższą chwilę spędziłam na stoisku Agencji Reklamowej Bogaczewicz, bo jestem zainteresowana pracą w reklamie ? tłumaczy Natalia Sieradzka. Dodaje, że myśli także o założeniu własnej działalności, więc Targi Pracy to doskonała okazja do rozmów o tym, jak przygotować się do prowadzenia własnego biznesu.

W tym roku odwiedzając Targi Pracy w WSPiA można poznać ofertę kilkudziesięciu firm z sektora bankowego, administracyjnego oraz służb mundurowych. W większości są to firmy, instytucje i urzędy, w których studenci WSPiA odbywają praktyki i płatne staże zawodowe. Staże organizowane są w ramach dofinansowanego z funduszy Unijnych programu ?Dyplom WSPiA przepustką do biznesu?.

Jak tłumaczy Florentyna Pasternak z I oddziału PKO S.A. w Rzeszowie takie Targi to doskonała okazja do poznania przyszłego pracownika. ? W naszym Banku staramy się zatrudniać głównie osoby z wyższym wykształceniem. Bardzo mile widziane jest wykształcenie prawnicze lub na kierunku Administracja. Taka osoba zdecydowanie łatwiej porusza się po przepisach w oparciu o które działa bank. Ważne też, żeby osoba ubiegająca się o pracę miała jakieś doświadczenie. W tej kwestii bardzo dobrą inicjatywą są staże, które studentom oferuje państwa uczelnia. Taki staż daje przede wszystkim możliwość zdobycia bardzo cennego doświadczenia. Ważne jest też to, że można zaprezentować się pracodawcy. Podczas rekrutacji zawsze większe szanse mają osoby, które zdobyły już jakieś doświadczenia np. właśnie podczas stażu ? dodaje Florentyna Pasternak.

Na Targach Pracy w WSPiA swoje stoiska prezentują m.in. Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, Powiatowy i Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, Mielecka i Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Izba Przemysłowo-Handlowa, Izba Celna w Przemyślu, Wojskowa Komenda Uzupełnień Rzeszów oraz Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej. Wśród wystawców są także ICN Polfa Rzeszów S.A., MPGK Krosno, Zakłady Magnezytowe Ropczyce S.A. oraz banki i agencje pracy.

Dodatkowo Targi można zwiedzać także w Internecie za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej na stronie Biura Karier WSPiA (www.biurokarier.wspia.eu). Można tam znaleźć informacje o wystawcach oraz ich ofertę. Dzięki Wirtualnym Targom Pracy wystawcy mogą dotrzeć ze swoją ofertą do szerokiego grona odbiorców, a osoby, które nie mogą odwiedzić Targów w WSPiA, mają szansę zapoznać się z ofertami pracodawców.

Dyplom WSPiA

Targi Pracy w Wyższej Szkole Prawa i Administracji organizowane są w ramach projektu ?Dyplom WSPiA przepustką do biznesu?. Ma on na celu przygotowanie studentów uczelni do przyszłej współpracy z przedsiębiorcami z regionu. W ramach projektu prowadzone są m.in. panele dyskusyjne z pracodawcami oraz zajęcia warsztatowe "Jestem przedsiębiorcą". Zajęcia te mają na celu przygotowanie absolwenta WSPiA do fachowej obsługi administracyjnej każdej firmy.

Do 2015 roku projektem objętych zostanie 2800 studentów WSPiA. Rocznie na płatne staże w podkarpackich przedsiębiorstwach kierowanych jest 120 z nich. W projekcie ?Dyplom WSPiA przepustką do biznesu? na staże przeznaczono 3 mln zł. Jest to połowa wartości całego projektu. Oprócz tego studenci Wyższej Szkoły Prawa i Administracji są również kierowani do różnych przedsiębiorstw na bezpłatne praktyki zawodowe.