Rzeszów

Około 300 młodych naukowców z całej Polski zaprezentowało swoje pomysły, wynalazki i ich prototypy podczas IT Academic Day, zorganizowanego po raz kolejny przez WSIiZ dla pasjonatów nowych technologii IT.

Podczas IT Academic Day ambitni, kreatywni i pomysłowi pasjonaci nowych technologii  zaprezentowali swoje osiągnięcia i przyszłe projekty, które z powodzeniem można wykorzystać w nowoczesnym przemyśle, jaki stał się domeną ludzi młodych.

Latające drony i roboty

- Dron, który potrafi robić zdjęcia przez 20 minut z wysokości 1 km zbudowali studenci z Koła Naukowego Nowych Technologii Programistycznych WSIiZ, podobnie, jak prototyp dronu do walki z kłusownikami. Fundusze na realizację projektu zapewniła im wygrana w konkursie dla młodych wynalazców ?Generacja Przyszłości?, organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ? mówi Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie.

Studenci Koła Naukowego Nowych Technologii Programistycznych WSIiZ prezentowali urządzenia zbudowane przez nich w strefie testów. Była kolekcja dronów ? od najmniejszych kilkucentymetrowych urządzeń służących głównie do zabawy po dużo większe konstrukcje o bardzo poważnych zastosowaniach. Gwiazdą wydarzenia był latający samochód-dron, wykorzystany w hollywoodzkiej produkcji ?Niezniszczalni?. Odbył się też pokaz lotów dronem.

Uczestnicy zobaczyli działanie robotów np. sterowanego ruchami ludzkiego ciała i pokazy transformatorów Tesli z efektownymi wyładowaniami elektrycznymi. Była także inteligentna gitara, która pozwala grać nawet osobom początkującym. Imprezę zamknęły konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Łowcy talentów

Takie sukcesy inspirują młodych wynalazców, którym marzy się wielka kariera naukowa. Liczba zgłoszonych na konferencję projektów potwierdza, że miłośników nowych technologii ciągle przybywa. Młodzi konstruktorzy muszą starać się o pomoc w realizacji kosztownych projektów. Polują na nich łowcy talentów. Najlepsi współpracują z informatyczni gigantami, np. z Microsoft. Jej przedstawiciele, jak co roku uczestniczyli w wydarzeniu, wyławiając ciekawe pomysły i pomagając zgłębić tajniki technologii. Przedstawiciele firm IT zachęcali do podejmowania praktyk i staży.

W tym roku organizatorzy skupili się na innowacyjności i temacie funkcjonowania startupów w Polsce. Młodzi naukowcy zapoznali się z wieloma projektami. Mogli skonsultować swoje pomysły z osobami, które odniosły sukces i z przedstawicielami firm IT. Tegoroczna edycja dotyczyła też. m.in. technologii mobilnych, innowacji technologicznych, rozwoju wolnego i otwartego oprogramowania, robotyki i rozwoju osobistego.

IT Academic Day to bezpłatna konferencja IT organizowana od 2012 roku przez Koło Naukowe Nowych Technologii Programistycznych WSIiZ oraz Microsoft. - Z roku na rok przybywa uczestników. Są to studenci, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, pracownicy firm IT i pasjonaci nowych technologii ? wyjaśnia Vadym Melnyk z WSIiZ i Microsoft Student Partner.

Celem konferencji jest przekazanie wiedzy o innowacyjnych trendach w dziedzinie informatyki, jej zastosowań w nowoczesnej gospodarce i przemyśle oraz informacji na temat start up?ów.

Od pomysłu do firmy

- Zachęcamy studentów do podejmowania wyzwań i tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które mogą zmienić świat. Nierzadko inicjatywy studenckie przekształcają się w start-upy, a później w świetnie prosperujące firmy. W WSIiZ powstało już kilka takich firm, i chcemy, aby było ich coraz więcej ? podkreśla dr Marek Jaszuk, opiekun Koła Naukowego Nowych Technologii Programistycznych, które wraz z Rzeszowską Grupą Net WSIiZ zorganizowały konferencję.

Ideą ITAD jest też integracja pasjonatów IT i studenckich środowisk akademickich, budowanie relacji ze specjalistami z branży IT, wymiana doświadczeń, zrzeszenie środowiska akademicko-biznesowego, zapoznanie z rynkiem pracy i nowoczesnymi technologiami. - Tak duże zainteresowanie imprezą wynika z wysokiego poziomu merytorycznego i licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów ? zauważa dr Jaszuk.

Patronat honorowy nad konferencją objął Prezydent Rzeszowa. Sponsorami wydarzenia są: MobiTouch, JetBrains, Bank Pekao, CERVI, Księgarnia Helion.