Rzeszów

Prawie 15 000 uczniów klas I z blisko 500 szkół podstawowych województwa podkarpackiego zgłosiło się do VI edycji programu edukacyjnego ?Klub Bezpiecznego Puchatka?. Celem akcji, w której udział bierze już 300 000 pierwszoklasistów w całej Polsce, jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa najmłodszych. Patronat Honorowy nad programem sprawują Komendant Główny Policji oraz wszystkie Kuratoria Oświaty.

? W 2013 roku w województwie podkarpackim miało miejsce prawie 190 wypadków drogowych z udziałem dzieci do 14. roku życia. W skali całego kraju niepokojąco wzrasta również liczba negatywnych zjawisk związanych z użytkowaniem przez dzieci Internetu. ?Klub Bezpiecznego Puchatka? jest inicjatywą, która stanowi odpowiedź na te alarmujące statystyki i przyczynia się do przekazywania dzieciom dobrych nawyków związanych z edukacją w zakresie bezpieczeństwa ? podkreśla mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

?Klub Bezpiecznego Puchatka? to największy w Polsce program edukacyjny o tematyce bezpieczeństwa skierowanego do klas I szkół podstawowych. Akcja organizowana jest przez firmę Maspex, producenta kakao Puchatek we współpracy z Biurem Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Celem programu ?Klub Bezpiecznego Puchatka? jest edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa w każdej sytuacji: w domu, w szkole, na drodze, w czasie zabawy, podczas korzystania z Internetu, a także wspieranie rozwoju najmłodszych. Łącznie, w ciągu 5 lat trwania programu wzięło w nim udział 600 000 tysięcy uczniów z całej Polski.

Wszystkie szkoły podstawowe z województwa podkarpackiego biorące udział w programie bezpłatnie otrzymały materiały edukacyjne przygotowane przez doświadczonych metodyków. W skład przekazanego zestawu ?Klubu Bezpiecznego Puchatka? wchodziły materiały dydaktyczne dla nauczycieli (zawierające m.in. kompleksowe scenariusze lekcji), broszury informacyjne dla rodziców oraz bogato ilustrowane książeczki edukacyjne dla dzieci z ćwiczeniami, zadaniami i zabawami oraz cennymi radami Puchatka przygotowanymi specjalnie z myślą o pierwszoklasistach, dzięki którym maluchy mogą przyswajać i utrwalać wiedzę z zakresu bezpieczeństwa.

Dodatkowo wszystkie szkoły podstawowe z województwa podkarpackiego, które biorą udział w programie, od 24 do 28 listopada 2014 roku przystąpią do Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie dla Pierwszoklasistów. Test będzie się składał z 15 pytań w formie pisemnej i obrazkowej. Będzie go można wypełnić na stronie internetowej programu www.bezpiecznypuchatek.pl. Dzieci będą miały do wyboru trzy warianty odpowiedzi, z których tylko jedna będzie prawidłowa. Po zakończeniu testu pierwszoklasiści otrzymają informację o wyniku, jaki osiągnęli oraz będą mogli sprawdzić, gdzie i dlaczego popełnili błędy.

? Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa dla Pierwszoklasistów, w którym wezmą udział także szkoły z województwa podkarpackiego, jest atrakcyjną formą sprawdzenia, czego najmłodsi nauczyli się podczas zajęć ?Klubu Bezpiecznego Puchatka?. W zeszłym roku, w województwie podkarpackim pierwszoklasiści licznie wzięli udział w Teście Wiedzy o Bezpieczeństwie i wykazali się dużą wiedzą na temat bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, z jakimi na co dzień mogą się spotkać . Mamy nadzieję, że w tym roku liczba uczestników będzie jeszcze większa ? mówi Dorota Liszka, manager ds. Komunikacji Korporacyjnej w firmie Maspex.

Głównym celem Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie jest podsumowanie, utrwalenie i sprawdzenie wiedzy, dotyczącej bezpieczeństwa w każdej sytuacji, z jaką maluch może się spotkać. W tym roku podczas Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie pierwszoklasiści zmierzą się między innymi z pytaniami dotyczącymi znajomości numerów alarmowych, zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz unikania zagrożeń, z którymi mogą spotkać się podczas drogi do szkoły, w szkole i w domu. Na te i wiele innych tematów dzieci zdobywały wiedzę podczas zajęć organizowanych w szkołach podstawowych, które przystąpiły do ?Klubu Bezpiecznego Puchatka?.

Więcej informacji o programie i Ogólnopolskim Teście Wiedzy o Bezpieczeństwie, można przeczytać na stronie internetowej www.bezpiecznypuchatek.pl.