Rzeszów

Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w oddaniu do użytku przebudowanego węzła Wyzwolenia-Warszawska w Rzeszowie. W symbolicznym otwarciu węzła, które obyło się 26 października uczestniczyła wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska, Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Uroczystego błogosławieństwa dla wszystkich, którzy korzystać będą z tej drogi udzielił Biskup Rzeszowski ks. Jan Wątroba.

Prace związane z przebudową węzła komunikacyjnego zlokalizowanego w ciągu ul. Warszawskiej i al. Wyzwolenia w Rzeszowie rozpoczęły się w październiku 2013 roku. Celem inwestycji była m.in. poprawa funkcjonowania komunikacji publicznej, a także poprawa bezpieczeństwa ruchu pieszego i drogowego. W tym celu zwiększono nośność nawierzchni do nacisku 115 kN/oś oraz zastosowano technologii, która zapewni większą odporność na koleinowanie jezdni. Wartość, dofinansowywanego w 85% ze środków UE, inwestycji to ponad 60 mnl zł.

Po przebudowie alei Wyzwolenia powstały dwa dodatkowe ronda, które mają upłynnić ruch w tym newralgicznym miejscu Rzeszowa. Dzięki modernizacji węzła odciążony ma zostać rejon ul. Marszałkowskiej i ronda Dmowskiego ? ruch będzie kierowany na obwodnicę miasta w ciągu drogi krajowej nr 4.