Rzeszów

W najbliższą niedzielę, 26 października, o godz. 11.00, na skwerze pomiędzy gmachem NFZ przy ul. Zamkowej a aleją Pod Kasztanami w Rzeszowie, w sąsiedztwie wiekowego platana klonistego, zostanie odsłonięty pomnik Jana Pakosławica, który w 1354 r. otrzymał od króla Kazimierza Wielkiego miasto Rzeszów na własność. Tego samego dnia, o godz. 18.00, w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się okolicznościowy koncert Alicji Majewskiej (wstęp wolny ? liczba miejsc ograniczona).

Jan Pakosławic ze Stróżysk był dyplomatą, rycerzem i bliskim współpracownikiem króla Kazimierza Wielkiego. 19 stycznia 1354 r., w uznaniu zasług, otrzymał w darze z rąk króla miasto Rzeszów.

Skąd pomysł, by upamiętnić w ten sposób właśnie Jana Pakosławica? - Będąc rok temu w ratuszu zobaczyłem piękny obraz przedstawiający moment nadania Rzeszowowi praw miejskich ? wyjaśnia fundator pomnika Andrzej Bajor, właściciel rzeszowskiej firmy Stalbudowa Kazex. ? Byłem zaskoczony, że w mieście nie ma ani ulicy, ani skweru, ani pomnika Jana Pakosławica, który ? choć był pierwszym właścicielem Rzeszowa - jest niemal całkowicie zapomniany. Znamy Mikołaja Spytko-Ligęzę czy ? z trochę późniejszych czasów ? Lubomirskich, a Pakosławica nie. Dlatego chciałem go przybliżyć rzeszowianom.

?Korzenie? Rzeszowa

Autorem projektu i wykonawcą pomnika jest znany rzeszowski rzeźbiarz Krzysztof Brzuzan. Pomnik przedstawia pełną postać Jana Pakosławica o wysokości 2 m, z mieczem wbitym w ziemię i pasem rycerskim dla pokreślenia, że był on rycerzem, a także z dokumentem lokacyjnym oraz dokumentami dyplomatycznymi w ręce. Wokół będzie położona kostka granitowa. Projekt zagospodarowania terenu, na którym stanie pomnik, to dzieło Romana Orlewskiego, znanego rzeszowskiego architekta. - Uważam, że będzie to jeden z piękniejszych pomników w Rzeszowie ? podkreśla Andrzej Bajor.

Fundator wyjaśnia, że jego ideą jest, aby pomniki były ?blisko ludzi?, tzn. na niskim cokole, tak aby mogły do nich podejść i dotknąć ich także dzieci. Taki jest właśnie pomnik Jana Pakosławica, który zostanie odsłonięty w niedzielę. ? Chciałbym go zaprezentować przede wszystkim młodzieży, aby wiedziała, jakie są jej korzenie, jaki był początek historii Rzeszowa ? podkreśla właściciel firmy Stalbudowa Kazex.

By Rzeszów był miastem pięknym

O lokalizacji pomnika zdecydowało miasto. - Poprosiłem panią Aleksandrę Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, o wskazanie lokalizacji, a ona w porozumieniu z prezydentem Tadeuszem Ferencem takie miejsce wyznaczyła. Lokalizację uzgodniliśmy także z konserwatorem zabytków i Biurem Gospodarki Mieniem. To bardzo urokliwa okolica, z Zamkiem w tle.

Andrzej Bajor podkreśla, że zależy mu na tym, by Rzeszów był miastem pięknym. - Moi goście, kontrahenci, którzy przyjeżdżają z Polski czy zagranicy, są zauroczeni naszym miastem. To powód do satysfakcji, ale chcę, by Rzeszów był jeszcze piękniejszy. Uważam, że takie pomniki jak Jana Pakosławica znakomicie upiększają miasto. Cieszę się, że dzięki nim młodzież może uczyć się historii poprzez jej ?dotknięcie?. W przenośni, ale i dosłownie.

To już trzeci pomnik, którego fundatorem jest Andrzej Bajor. Wcześniej sfinansował pomniki Jana Pawła II w holu Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży w Rzeszowie oraz gen. Władysława Sikorskiego przed Szkołą Podstawową jego imienia w Radomyślu Wielkim, skąd pochodzi właściciel firmy Stalbudowa Kazex.

Wielodzietnej rodzinie swego pracownika ufundował? dom

Andrzej Bajor podkreśla, że pomniki z brązu są, owszem, ważne, ale najważniejsze są ?pomniki niematerialne?. A wraz ze swoją firmą ?wybudował? ich wiele. - Zatrudniamy kilku pracowników ze schroniska Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Rzeszowie i próbujemy ich wychować ? wylicza. - Co chwilę ktoś przychodzi do nas po pomoc, także materialną, i staramy się nikogo nie odprawić z kwitkiem.

W 2009 r. właściciel Stalbudowy Kazeksu ufundował wielodzietnej rodzinie pracownika swej firmy, Kazimierza Bieryta, ponad 150-metrowy dom wraz z wyposażeniem w Trzcianie. Firma jest także (od roku) oficjalnym sponsorem drużyny siatkarskiej Asseco Resovii, a także drużyny piłkarskiej Radomyślanki.

Wykonawca nowoczesnych obiektów przemysłowych

Firma Kazex Plus Andrzej Bajor z siedzibą w Rzeszowie powstała w 2003 r., z przekształcenia istniejącej od 1990 r. firmy Kazex Sp. z o.o. Od października 2014 r. prowadzi działalność pod nową marką Stalbudowa Kazex. Od początku jej wizytówką są nowoczesne wielkopowierzchniowe obiekty przemysłowe, wznoszone na terenie całego kraju. Innym ważnym obszarem działalności firmy jest produkcja konstrukcji stalowych.