Rzeszów

Autostradą A4 z Rzeszowa do Krakowa będzie można pojechać już 30 października 2014 r. Na brakującym odcinku z Dębicy do Tarnowa trwają ostatnie roboty wykończeniowe.

Na całej długości głównej drogi położono już 100 proc. nawierzchni. Intensywne prace trwają też na obiektach inżynierskich ? ukończono 17 z 30 mostów i wiaduktów, 5 z nich ma już pozwolenie na użytkowanie.

Trwają nasadzenia zieleni na poboczach, obsiewane są tez już skarpy nasypów. Dobiegają końca prace melioracyjne oraz intensywnie prowadzone są roboty kubaturowe. Trwa montaż paneli ekranów akustycznych i barier drogowych. Do wiosny potrwają natomiast prace na drogach dojazdowych i serwisowych. Na budowie codziennie pracuje ok 700 pracowników.

35-km odcinek autostrady z dwoma węzłami komunikacyjnymi, 3-kilometrowym odcinkiem lotniskowym, 60 km dróg dojazdowych oraz jedną z najdłuższych w Polsce estakad buduje konsorcjum Heilit+Woerner oraz Budimex S.A. Główna trasa ma zostać oddana do użytku przed terminem kosztem późniejszego oddania dróg dojazdowych, które powinny być gotowe do końca maja 2015 r. W międzyczasie wykonywane będą m.in. roboty wykończeniowe, prace w obrębie pasów awaryjnych, kolejne nasadzenia zieleni, ekrany akustyczne, kończone będą też obwody utrzymania autostrady.

Budowa autostrady A4 współfinansowana jest ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Umowa z konsorcjum realizującym inwestycje została podpisana 7 maja 2013 r. i obejmuje kontynuację budowy autostrady A4 od węzła Krzyż k. Tarnowa (Małopolska) do węzła Dębica-Pustynia (Podkarpackie).

To drugi odcinek A4 budowany przez konsorcjum, któremu przewodzi firma Heilit+Woerner z koncernu STRABAG. Poprzedni 21-kilometowy odcinek między Brzeskiem a Wierzchosławicami, również realizowany został przez Heilit+Woerner oraz STRABAG wraz z IMB Podbeskidzkie. Umowę na trzeci odcinek A4 Rzeszów (węzeł Rzeszów Wschód)-Jarosław (węzeł Jarosław Zachód), który zrealizuje w konsorcjum STARBAG i Budimex podpisano 16 września br.