Rzeszów

Prezydent Miasta Rzeszowa wspiera działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Urząd Miasta Rzeszowa jest partnerem akcji ?Pamiętaj - noś odblaski!", której organizatorem jest Gazeta Codzienna Nowiny.

Dziś rano, tj. 9 października 2014 roku na dwóch przejściach dla pieszych przy ulicy Słocińskiej, przed Szkołą Podstawową nr 5 Prezydent Miasta Rzeszowa, Tadeusz Ferenc wraz z policjantami z Komendy Wojewódzkiej w Rzeszowie oraz przedstawicielami Nowin wspólnie rozdawali odblaski dzieciom, ich rodzicom, a także przejeżdżającym tamtędy kierowcom.

W ramach kampanii ?Pamiętaj - noś odblaski!" czytelnicy Nowin otrzymali we wtorek bezpłatnie opaskę odblaskową załączoną do codziennego wydania gazety.

Przypominamy, że nowelizacja ustawy z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym obowiązuje od 31 sierpnia br. Nakłada ona na pieszych, poruszających się po drodze o zmierzchu poza obszarem zabudowanym, obowiązek noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy, że nowelizacja ustawy z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym obowiązuje od 31 sierpnia br.  Nakłada ona obowiązek na pieszych, poruszających się po drodze o zmierzchu poza obszarem zabudowanym, noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Do tej pory obowiązek noszenia odblasków miały jedynie dzieci do 15. roku życia.

Pieszy będzie mógł sie poruszać bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub po chodniku.