Stalowa Wola

Dzisiaj w Stalowej Woli został otwarty nowy tartak IKEA Industry, firmy należącej do Grupy IKEA oraz będącej największym na świecie producentem mebli drewnianych.

Tartak w Stalowej Woli wzmocni stabilność i spójność łańcucha dostaw firmy dla produkcji wyrobów z litego drewna, a tym samym przyczyni się do rozwoju Grupy IKEA. Tarcica z nowego zakładu będzie wykorzystywana przede wszystkim do wytwarzania mebli w fabrykach IKEA Industry w Polsce i na Słowacji.

 ?Polska jest dla nas bardzo ważnym krajem, również jeśli chodzi o produkcję. Oferuje dobrej jakości surowce, wykwalifikowaną kadrę pracowniczą oraz wysoką efektywność produkcji, a ponadto jest blisko największych rynków europejskich? ? powiedział Henrik Andersson, menedżer Dywizji Solid Wood w IKEA Industry.

Otwarcie-tartaku-IKEA-Industry-Stalowa-WolaNowy tartak IKEA Industry wkrótce rozpocznie produkcję tarcicy sosnowej. Pełne moce produkcyjne osiągnie w ciągu kolejnych dwóch lat. Obecnie pracują tu 43 osoby, a w ciągu najbliższych dwóch lat zatrudnienie ma sie podwoić. Dzięki nowoczesnym i wydajnym technologiom produkcji zakład w Stalowej Woli będzie wspierał Grupę IKEA w tworzeniu wyjątkowej oferty dobrej jakości artykułów wyposażenia wnętrz w przystępnych cenach.

?Wizją IKEA jest tworzenie lepszych warunków codziennego życia dla wielu ludzi, dlatego chcemy być dobrym sąsiadem i wnosić pozytywny wkład w życie lokalnej społeczności w Stalowej Woli. Chcemy też zapewniać dobre warunki pracy dla wszystkich osób zatrudnionych w naszym tartaku? ? powiedział Ulf Gabrielsson,dyrektor tartakuIKEA Industry Stalowa Wola.

IKEA jest innowatorem oraz doradcą w zakresie wyposażenia wnętrz, którego wizją jest tworzenie lepszych warunków codziennego życia dla wielu ludzi. IKEA jest godną zaufania, stabilną finansowo i stale rozwijającą się firmą. IKEA w Polsce posiada obecnie osiem sklepów, które w roku finansowym 2013 odwiedziło ponad 20 milionów osób. Ponadto, poprzez Inter IKEA Centre Group Poland, firma zbudowała i zarządza siedmioma parkami oraz centrami handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego zlokalizowane jest Regionalne Centrum Dystrybucyjne, które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Biuro Zakupów współpracuje z producentami mebli i artykułów wyposażenia wnętrz w regionie Europy Centralnej, dostarczając je do sieci IKEA na całym świecie.

IKEA Industry

IKEA Industry, będąca częścią Grupy IKEA, jest największym producentem mebli drewnianych na świecie. Firma posiada 44 zakłady w 11 krajach, które zatrudniają łącznie około 20 000 pracowników. Każdego roku IKEA Industry produkuje ponad 100 milionów mebli dla klientów IKEA.

W Polsce IKEA Industry zatrudnia blisko 10 000 pracowników w 16 zakładach produkcyjnych w 13 lokalizacjach, w tym: 4 zakładach działających w ramach dywizji Flatline w Lubawie, Zbąszyniu, Zbąszynku i Babimoście, 8 zakładach działających w ramach dywizji Solid Wood w Goleniowie, Stepnicy, Chociwlu, Resku, Wielbarku, Konstantynowie, Skoczowie i Stalowej Woli oraz w zakładzie należącym do dywizji Boards w Orli. IKEA Industry w Polsce specjalizuje się w produkcji mebli z litego drewna oraz z płyt komórkowych i wiórowych.

IKEA Industry Stalowa Wola

IKEA Industry Stalowa Wola to nowoczesny i wydajny tartak, który obejmuje obszar do składowania kłód drewna sosnowego, linię do ich skracania, miejsce, w którym kłody są skanowane i sortowane, linię do cięcia kłód, obszar składowania tarcicy, urządzenia do suszenia drewna oraz przyjazny dla środowiska kocioł, w którym jako paliwo wykorzystywana jest kora z ciętych kłód. Zlokalizowany na 25-hektarowej działce zakład jest największym tartakiem IKEA Industry w Polsce. Jego moce produkcyjne to 400 000 m3 drewnianych kłód rocznie.

Od samego początku inwestycji kluczowe było zapewnienie bezpieczeństwa dla pracowników ? zarówno na etapie projektowania tartaku, jak i przy jego budowie. W czerwcu 2014 roku zakład uzyskał certyfikat FSC? Chain Of Custody. Ponadto większość drewna przetwarzanego w tartaku jest certyfikowana FSC?, co oznacza, że lasy, z których pochodzi surowiec, są zarządzane w sposób odpowiedzialny. W tartaku zastosowano rozwiązania przyjazne dla środowiska, m.in. bezpieczny i wydajny system polewania kłód deszczówką w obiegu zamkniętym. 

IKEA-Industry-Stalowa-WolaIKEA-Industry-Stalowa-Wola-suszarnie-tarcicyIKEA-Industry-Stalowa-Wola-skanowanie-i-sortowanie-klodIKEA-Industry-Stalowa-Wola-pomieszczenie-operatorow-linii-przetarciaIKEA-Industry-Stalowa-Wola-okorowywanieIKEA-Industry-Stalowa-Wola-magazyny-tarcicyIKEA-Industry-Stalowa-Wola-linia-przetarcia-ciecie-drewnaUlf-Gabrielsson-dyrektor-tartaku-IKEA-Industry-Stalowa-Wola