Z życia wzięte

Gdy wybieramy się do sklepu w celu zakupienia butów, często kierujemy się dwoma czynnikami: ceną i wyglądem. O ile są to czynniki dosyć istotne, o tyle nie najważniejsze. Zanim udamy się do kasy w celu sfinalizowania transakcji odpowiedzmy sobie na kilka prostych pytań:

  • Do czego potrzebne są mi dane buty? 
  • Ile czasu będę w nich ćwiczył?
  • W jakich warunkach będę z nich korzystać?
  • Czy pasują do mojej stopy?
  • Ile mogę w nie zainwestować

Do czego potrzebne mi są dane buty?

Jest to pytanie najważniejsze i od niego powinniśmy zaczynać poszukiwania odpowiedniej pary butów. Wszyscy producenci obuwia tworzą serie, które mają na celu zapewnić nam jak najbardziej komfortowe warunki ich użytkowania. Zatem inaczej projektowane są buty do fitnessu, inaczej do biegania, a jeszcze inaczej buty sportowe, z których możemy korzystać podczas przejażdżki rowerowej czy też na siłowni. Jeżeli uważamy, że wszystkie buty są takie same, to przypomnijmy sobie, że zupełnie inne są buty do amatorskiej wspinaczki górskiej, a inne do wyczynowego zdobywania szczytów. Muszą być odpowiednio skonstruowane, aby zapewnić nam bezpieczeństwo. To samo dotyczy sportów nieekstremalnych.

Ile czasu będę w nich ćwiczyć?

Pytanie jest to istotne, gdyż wpływa ono również na cenę butów. Jednak ważna jest tutaj przede wszystkim wytrzymałość. Jeżeli zamierzamy ćwiczyć średnio dwie godziny tygodniowo, nie musimy inwestować w buty o wzmocnionej konstrukcji, która jest przydatna dla zawodowych sportowców. Wykonując treningi rzadziej, buty na pewno starczą na dłużej, niż w przypadku osób, które ćwiczą codziennie.

W jakich warunkach będę z nich korzystać?

Jest to sprawa prawie tak samo istotna, jak to, do jakiej aktywności potrzebne są nam buty. Możemy mieć jedną parę obuwia sportowego, jednak komfort ich użytkowania zmieni się, jeżeli np. w butach typowo letnich będziemy biegać zimą. Pominiemy możliwość tego, że stopy mogą w nich zmarznąć, a do butów dostanie się wilgoć. Przede wszystkim nie będziemy mieli odpowiedniej przyczepności. Jeżeli biegamy na dworze podczas zimy, to warto zakupić buty, które mają specjalne kolce pozwalające nam uniknąć poślizgu. Nie będą one nam natomiast potrzebne jeżeli biegamy tylko latem albo tylko na siłowni. Jednak i tu należałoby wybrać różne pary butów. Korzystając z bieżni już samo urządzenie pomaga nam na uzyskanie odpowiedniej amortyzacji, jakiej nie da nam asfalt. Taśma bieżni przypomina bieganie po ścieżce leśnej, która jest znacznie lepszym amortyzatorem niż chodniki. Pozwala na uzyskanie lepszego odbicia i powoduje mniejsze wstrząsy. Jeżeli jednak biegamy w mieście po twardym podłożu, lepiej zakupić buty o mocniejszej amortyzacji.

Czy pasują do mojej stopy?

Podczas ćwiczeń nasze stopy puchną. Dotyczy to każdego z nas. Dlatego więc należy zakupić buty trochę luźniejsze, dzięki czemu unikniemy przepocenia stóp oraz powstania otarć czy nagniotków. Każdy z nas ma też inny kształt stopy i to również powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze. W zależności od tego czy trzymamy stopę prosto lub ciężar przenosi się na zewnętrzną lub wewnętrzną część stopy, należy wybrać obuwie pozwalające na odpowiednią stabilizację i odciążenie danej części kończyny.

Ile mogę w nie zainwestować?

Jest to pytanie, które powinniśmy zadać sobie na końcu, ponieważ to nie cena powinna dyktować nasz wybór. Oczywiście nasz budżet może być ograniczony, jednak nie powinien się on odbijać na komforcie użytkowania obuwia. Zakupując odpowiednie buty dbamy o komfort naszych nóg oraz unikamy kontuzji (na których powstawanie ma też wpływ to, w czym ćwiczymy).

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki wymienione powyżej, będziemy mogli dokonać odpowiedniego wyboru. Pamiętajmy też, że to buty muszą pasować do nas, a nie my do butów. Ważniejsza jest też ich funkcjonalność, niż wygląd. Jednak i to nie musimy się martwić, gdyż najwięksi producenci obuwia sportowego dbają o gusta swoich klientów i każdy model projektują z uwzględnieniem różnorodności wzorów i kolorów. W skepie internetowym e-sporting.pl znajdziemy najnowsze modele obuwia od najlepszych producentów, jak Nike, Adidas czy Puma, a wszystkie z nich dostępne są w nowoczesnym designie. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą kolekcją: http://e-sporting.pl/buty-nike,39,4190