Rzeszów

Marek Czarnota (ur. 10.01.1949 - zm. 02.09.2014) - bibliofil, kolekcjoner, wytrawny znawcy historii Rzeszowa, autor ponad 300 audycji telewizyjnych, około 600 radiowych, 1000 publikacji prasowych, 17 książek. 

Marek Czarnota był regionalistą, kolekcjonerem, gawędziarzem, a przede wszystkim bibliofilem i społecznikiem propagującym w różnych formach historię i urodę stolicy Podkarpacia.Swoje zbiory resovianów, ekslibrisów, grafiki, druków bibliofilskich, kulinariów i dewocjonaliów związanych z regionem, zaprezentował na ponad 70. wystawach.

Przez 14 lat występował jako aktor w kabarecie ?Meluzyna?, co skłoniło Go do opracowania monografii tego kabaretu.W 2002 roku, w regionalnym konkursie "Mistrz Mowy Polskiej", otrzymał tytuły: "Mistrz Mowy Polskiej" , "Mistrz Wymowy Polskiej" i nagrodę "Vox Populi".

Życzliwość, zaangażowanie i łatwość kontaktu z młodym czytelnikiem sprawiały, że spotkania z Jego udziałem były niepowtarzalną lekcją kultury języka, a zarazem naturalnym sposobem propagowania idei czytania. Marek Czarnota  angażował się w zajęcia prowadzone w filii bibliotecznej, zorganizowanej w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2. Swoją postawą, humorem i talentem aktorsko - gawędziarskim korzystnie wpływał na psychikę dzieci przebywających na leczeniu i odwraca ich uwagę od problemów zdrowotnych.

Za upowszechnianie kultury regionalnej został uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Podkarpackiego, dwukrotnie Nagrodą Miasta Rzeszowa (2000 r., 2005 r.), Nagrodą "Wawrzyn" Rzeszowskiego Ośrodka Radiowo-Telewizyjnego, Medalem im. Franciszka Kotuli za kontynuację Jego działań propagujących wiedzę o Rzeszowie i regionie, odznaczony odznakami: ?Zasłużony Działacz Kultury, "Złotą Odznaką Opiekuna Zabytków" i "Srebrnym Krzyżem Zasługi".

Marek Czarnota 18 stycznia 2014 r. otrzymał tytuł Zasłużony dla Miasta Rzeszowa. Był długoletnim pracownikiem Wydziału Promocji, Kultury i Sportu oraz Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa.