Z życia wzięte

Włamania z kradzieżami zdarzają się często, przede wszystkim w sezonie letnim. Dobytek zgromadzony w mieszkaniu czy domu można uchronić przez wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Na co może liczyć właściciel nieruchomości?

Ubezpieczenie mieszkania czy domu to rozwiązanie, które pozwala bez obaw wyjechać na długo wyczekiwane wakacje. Nawet jeżeli nieruchomość zostanie okradziona, to na barkach ubezpieczyciela będzie spoczywała odpowiedzialność za pokrycie szkód. Ale przy tym zagadnieniu pojawia się problem ? gdzie ubezpieczyć mieszkanie tak, aby mieć pewność, że otrzyma się stosowną rekompensatę? Niezbędna jest wiedza i zapoznanie się z ofertami poszczególnych ubezpieczycieli.

Zakres ochrony i koszty

Zapoznając się z ofertami poszczególnych ubezpieczycieli, ważne jest zwrócenie uwagi na dwie kwestie ? zakres ochrony ubezpieczenia i całkowite koszty, jakie należy ponieść tytułem podpisania umowy. O ile klient zazwyczaj sam może zdecydować, na ile chce ubezpieczyć swoje mieszkanie, o tyle musi pamiętać, że szacując powinien pod uwagę wziąć nie tylko cenne przedmioty, które znajdują się wewnątrz domu, lecz także szkody, które mogą powstać w czasie dokonywania przez włamywaczy rabunku. Tymi ostatnimi mogą być choćby uszkodzenia drzwi czy okien.

Udowodnić szkodę

Pytanie, gdzie ubezpieczyć mieszkanie od włamania i rabunku jest o tyle istotne, że ubezpieczyciele w różny sposób regulują ewentualną konieczność udowodnienia przez właściciela nieruchomości, że dane przedmioty faktycznie znajdowały się w jego posiadaniu. Najczęściej wystarczają dowody zakupu, mogą być to również zdjęcia poszczególnych dóbr materialnych. Aby mieć jednak pewność, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie odmówi wypłaty odszkodowania, warto dokładnie wypytać o tę kwestię.

Gdzie ubezpieczyć mieszkanie i obniżyć składkę?

Ubezpieczenie nieruchomości to często całkiem poważny wydatek i comiesięczne obciążenie dla domowego budżetu. Z tego też względu warto zainteresować się, czy nie ma możliwości obniżenia wysokości składki. Część towarzystw ubezpieczeniowych uzależnia jej wysokość od stanu technicznego i wyposażenia mieszkania. Gdy właściciel zadbał o drzwi i okna antywłamaniowe czy zainwestował w instalację alarmową, w niektórych towarzystwach może otrzymać ofertę o kilkanaście procent niższą niż w pozostałych.