Z życia wzięte

Chcąc zrzucić kilka zbędnych kilogramów decydujemy się najczęściej na intensywny trening aerobowy, związany z dużym wysiłkiem, litrami wylanego potu i dynamiczną gimnastyką. Ćwiczenia jogi - płynne, powolne, relaksujące i połączone z medytacją - nie kojarzą się nam ze sposobem na odchudzanie. Tymczasem jest to wyjątkowo skuteczny sposób na osiągnięcie wymarzonej sylwetki.

Joga a odchudzanie

Rzeczywiście, odchudzanie nie jest podstawowym celem jogi. Jednak wbrew pozorom wykonywanie wielu asan wymaga dużego wysiłku fizycznego, a co za tym idzie powoduje spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej zgromadzonej w organizmie. Systematyczne ćwiczenie jogi powoduje wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni całego ciała, również tych, które do tej pory były nieaktywne. 
To jednak nie wszystko. Regularny wysiłek i konieczność ciągłej regeneracji organizmu skutkuje przyspieszeniem metabolizmu i szybszym pozbyciem się zapasów tkanki tłuszczowej. Joga wpływa również na poprawę procesów trawiennych, a także pracy układu hormonalnego (brak równowagi hormonalnej wpływa m. in. na nadmierny apetyt). 
Należy też pamiętać, że joga to nie tylko ćwiczenia, lecz także zmiana sposobu myślenia i dążenie do osiągnięcia równowagi psycho-fizycznej i harmonii. Towarzyszące jej wyciszenie, relaks i medytacja pozwalają skutecznie zwalczyć stres i napięcia z jakimi borykamy się każdego dnia, a które mogą wpływać na rosnące problemy z nadwagą (tzw. zajadanie stresu). Joga uczy również zmiany podejścia do własnego ciała, przywiązywaniu większej wagi do zdrowego sposobu odżywiania oraz stylu życia w zgodzie z naturą.

Jak osiągnąć najlepsze efekty?

Istotnym czynnikiem w dążeniu do szczupłej sylwetki jest dobranie właściwych ćwiczeń. Spośród tysięcy asan należy wybrać te, które angażują jak największą ilość mięśni i umożliwiają spalenie dużej ilości kalorii. Dla najlepszych efektów warto wykonywać je systematycznie, najlepiej codziennie. W dopasowaniu odpowiednich ćwiczeń i ich prawidłowym wykonywaniu pomocne mogą okazać się liczne publikacje, kursy, filmy instruktażowe oraz specjalistyczne serwisy internetowe. Można oczywiście skorzystać z pomocy profesjonalistów ? w wielu ośrodkach i szkołach jogi prowadzone są specjalne programy jogi odchudzającej. 
Niezbędne jest również dołączenie właściwej i zrównoważonej diety, opartej na nieprzetworzonych produktach, lekkostrawnej, bogatej w witaminy i substancje odżywcze. Jednak joga wzmacnia siłę woli i samodyscyplinę, co pozwoli łatwiej przejść przez najtrudniejsze, początkowe etapy diety.

Warto ćwiczyć jogę

Oprócz pomocy w osiągnięciu właściwej wagi i sylwetki, joga ma zbawienny wpływ na zdrowie i utrzymanie dobrej kondycji fizycznej. Wzmacnia mięśnie, rozciąga, poprawia pozycję ciała, dodaje energii, pozwala pozbyć się uciążliwych dolegliwości kręgosłupa i dłużej cieszyć się sprawnością. A przy tym nie wymaga zakupu drogich, specjalistycznych i skomplikowanych przyrządów. Do przeprowadzenia ćwiczeń wystarczy kilka prostych produktów, w tym bardzo ważna, amortyzująca i antypoślizgowa mata. Można je również wykonywać samodzielnie w domu.
Joga to też świetne rozwiązanie dla osób, które nie lubią i obawiają się intensywnych, wysiłkowych form treningu oraz osób powracających do zdrowia po przebytych urazach i kontuzjach. To także sposób na codzienny relaks, odprężenie i nabranie siły przed kolejnymi wyzwaniami.