Rzeszów

Ewelina Lech, studentka II roku studiów II stopnia na kierunku Administracja w WSPiA wygrała studencki konkurs ?Pomysł na biznesplan?. W poniedziałek 7 lipca 2014 r. przed Konwentem Pracodawców WSPiA zaprezentowała propozycję firmy, która zajmować się będzie sprzątaniem prywatnych domów i biur małych firm z regionu. Konkurs ?Pomysł na Biznesplan? zorganizowany został po raz drugi przez działające w WSPiA Koło Naukowe Prawa Gospodarczego.

Do finału konkursu zakwalifikowane zostały trzy propozycje biznesowe studentów WSPiA z sektora handlu, usług i produkcji. Pierwsza z nich to ?Spirit of Poland ? Wholesale of Polish imported alcohol LLC.? Pomysł Patryka Juchy, studenta IV roku Prawa, zakłada utworzenie firmy importującej wysokoprocentowy alkohol z Polski do Stanów Zjednoczonych. Drugi projekt zaprezentowała Sylwia Pasieka, studentka I roku studiów II stopnia na kierunku Administracja. Jej pomysł zakłada uruchomienie sklepu internetowego ze sztuczną biżuterią. Trzeci zwycięski projekt to Przedsiębiorstwo Usługowe ?Czyścioszek?. Biznesplan Eweliny Lech, studentki II roku studiów II stopnia na kierunku Administracja w WSPiA, zakłada prowadzenie firmy sprzątającej świadczącej usługi małym biurom i klientom indywidualnym, z czasem poszerzając działalność na większych klientów. Celem firmy jest przejęcie dużej części rynku powiatu leskiego.

Pomysł na uruchomienie Przedsiębiorstwa Usługowego "Czyścioszek" zyskał uznanie większości członków Konwentu Pracodawców WSPiA. Jak tłumaczy Karolina Bartkowska-Mazur, Dyrektor PBSbank O/Rzeszów zaprezentowany biznesplan był przemyślany i bardzo dobrze przygotowany. ? Pani Ewelina przedstawiła projekt, który powinien znaleźć uznanie także przy dofinansowaniu z UE. Projekt zawiera konkretne wyliczenia i realne kwoty potrzebne na rozpoczęcie działalności. Ma również zaplanowany wkład własny. Wierzę w to, iż przy odrobinie determinacji ? którą niewątpliwie Pani Ewelina ma ? w niedługim czasie skorzystamy z usług firmy. Oczywiście muszę zaznaczyć, że pozostałe projekty były również doskonale przygotowane ? tłumaczy Karolina Bartkowska-Mazur. Dodaje, że bardzo budujące jest to, iż studenci jeszcze przed ukończeniem studiów mają doskonałe pomysły i potrafią przygotować bardzo dobre merytorycznie biznesplany.

Zadowolenia z wygranej nie kryje Ewelina Lech. ? Jestem studentką dwóch kierunków w WSPiA. Kończę właśnie studia drugiego stopnia z Administracji. Dodatkowo studiuje na IV roku Prawa. Na udział w konkursie zdecydowałam się, bo od zawsze chciałam prowadzić własną działalność gospodarczą, a konkurs był takim ostatnim sprawdzianem przed wystąpieniem o dotację na start mojej firmy. Dzięki wygranej jestem pewna, że przygotowałam dobry merytorycznie biznesplan. Bardzo cenne były również rady, których udzielili mi przedsiębiorcy oraz pani mgr Teresa Kubas-Hul, wiceprezes PARP. Zresztą pisania biznesplanów nauczyłam się właśnie na zajęciach z Panią mgr Kubas-Hul w czasie studiów na kierunku Administracja w WSPiA ? tłumaczy Ewelina Lech.

Dodaje, że przed napisaniem biznesplanu dokładnie rozeznała rynek i rozmawiała już z potencjalnymi klientami. ? Mam również ustalone ceny usług, wybrany sprzęt, który muszę kupić oraz wybrane miejsce na siedzibę mojej firmy. Na początek chcę zatrudnić dwie osoby, a w miarę rozwoju firmy mam nadzieję, że pojawia się kolejne. Moja firma ?Czyścioszek? będzie zajmować się sprzątaniem domów i małych firm. Chce jednak oferować wiele usług. Dodatkowo zaproponuje m.in. dbanie o ogród i mycie auta u klientów. Większość usług będzie można zamówić przez Internet. Szczegółów mojej działalności jednak na razie nie chce zdradzać, bo nie chcę zapeszać przed rozpoczęciem działalności ? mówi z uśmiechem Ewelina Lech, zwyciężczyni konkursu ?Pomysł na biznesplan? w WSPiA.

W nagrodę za najlepszy biznesplan studentka WSPiA otrzymała m.in. tablet ufundowany przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Rzeszowie ? współorganizatora konkursu.

Konkurs ?Pomysł na biznesplan? rozstrzygnięty został podczas Konwentu Pracodawców WSPiA, działającego w ramach realizowanego przez uczelnię, we współpracy z Izbą Przemysłowo-Handlową w Rzeszowie, projektu ?Dyplom WSPiA przepustką do biznesu?. Wyższa Szkoła Prawa i Administracji jest pierwszą uczelnią w regionie, która powołała do życia Konwent Pracodawców. W jego skład wchodzą przedstawiciele pracodawców, Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz Izby Przemysłowo ? Handlowej (partnera projektu). Konwent Pracodawców oprócz dostarczania informacji na temat bieżących potrzeb rynku pracy, pełni również funkcję opiniodawczą i doradczą w zakresie dostosowywania planów i programów nauczania do bieżących wymagań pracodawców.

Konwent Pracodawców współpracuje z uczelnią również w zakresie przyjmowania studentów na płatne staże zawodowe. Wartością dodaną płatnych staży zawodowych prowadzonych w ramach projektu ?Dyplom WSPiA przepustką do biznesu? są przykłady zatrudniania naszych studentów przez pracodawców, u których odbywali staże.