Rzeszów

Prawie 1,7 mln zł przeznaczy wojewoda podkarpacki na zorganizowanie dzieciom i młodzieży wypoczynku podczas tegorocznych wakacji. O tym poinformowała Małgorzata Chomycz-Śmigielska podczas konferencji prasowej, w której uczestniczył także podkarpacki kurator oświaty Jacek Wojtas.

Dzięki pomocy wojewody różnymi formami wypoczynku objętych będzie ponad 4 100 dzieci i młodzieży. ?Dla dzieci z rodzin korzystających z pomocy społecznej oraz domów dziecka wypoczynek będzie w pełni finansowany? ? powiedziała wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Na pomoc w tym zakresie wojewoda przeznaczy ponad 1,2 mln zł. Dzięki tym środkom na kolonie i obozy wyjedzie 1423 dzieci i młodzieży. Cześć z nich spędzi wakacje nad morzem w Łebie, Mrzeżynie, Stegnie i Darłówku, a część będzie odpoczywać w górach (Krynicy-Zdroju, Lesku, Ustrzykach Dolnych, Zakopanem, Myczkowcach oraz w Kotlinie Sandomierskiej w Zaklikowie). 480 tys. zł zostanie przeznaczone na dofinansowanie wypoczynku organizowanego przez stowarzyszenia i fundacje dla ponad 2,7 tys. dzieci. W ramach tej kwoty 98 tys. zł przeznaczono na dofinansowanie wypoczynku w miejscu zamieszkania (półkolonii) dla 1 tys. dzieci.

"Szacujemy, że 1/3 dzieci i młodzieży z Podkarpacia skorzysta z różnych form wypoczynku, również zorganizowanych przez rodziców czy wspólnie z rówieśnikami" ? powiedział podczas konferencji kurator oświaty Jacek Wojtas.

Niezależnie od formy, organizatorzy wypoczynku są zobowiązani zapewnić dzieciom zdrowe, bezpieczne i higieniczne warunki. Do tej pory w województwie podkarpackim zarejestrowano 431 form wypoczynku dzieci i młodzieży. Podkarpackie Kuratorium Oświaty sprawdza kwalifikacje wychowawców oraz to, czy obozy i kolonie prowadzone są zgodnie z zaplanowanym programem. Została już uruchomiona infolinia kuratorium w Rzeszowie. Pod numerem: 880 573 777 każdy ma możliwość zgłoszenia uwag i wniosków w sytuacji stwierdzenia nieprawidłowości w organizacji form wypoczynku.

Wojewoda poinformowała także, że pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych przed sezonem letnim, w maju, przeprowadzili w regionie 263 kontrole. Oceniali stan sanitarno-higieniczny obiektów gastronomicznych, sprawdzali trasy, a także miejscowości turystyczne. W ramach akcji letniej prowadzone będą także kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Policjanci oraz inspektorzy transportu drogowego przeprowadzą taką kontrolę na prośbę rodziców lub opiekunów, po wcześniejszym telefonicznym zgłoszeniu.

Jeszcze przed podróżą można sprawdzić, jakim autokarem będą podróżowały dzieci. Dzięki uruchomionej przez MSW e-usłudze wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp do informacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży. Usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez policje? lub inspekcje? transportu drogowego. Umożliwi jednak wstępną weryfikację stanu autobusu, ponieważ autobus bez waz?nego przegla?du technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze.

Wojewoda przekazała także, że nad bezpieczeństwem czuwać będzie bieszczadzka grupa GOPR i WOPR, który na prowadzenie akcji ratowniczych na zbiornikach wodnych w regionie w tym roku otrzymał od wojewody dofinansowanie w wysokości 110 tys. zł.

Konferencja prasowa z udziałem lokalnych mediów odbyła się 2 lipca w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.