Rzeszów

W ostatnią sobotę maja 2014 roku odbędzie się w Rzeszowie niezwykłe wydarzenie sportowe ? Ultramaraton Podkarpacki, pierwszy tego typu bieg w województwie, który rozegrany będzie na dwóch dystansach: 70 km oraz 110 km.

To jedyna w naszym regionie szansa, by zmierzyć się z ultramaratońskim dystansem ? mówi Wojciech Sroka, Dyrektor zawodów. Jestem pewny, że dzięki udanej współpracy z Urzędem Miasta oraz gminami partnerskimi stworzymy bieg wyjątkowy i niepowtarzalny, w którym wystartują zarówno lokalni biegacze, jak też sportowcy z całego kraju.

Trasa ultramaratonu przebiegać będzie w znacznej części żółtym szlakiem dookoła Rzeszowa, odchodząc od niego, gdy jest to uzasadnione względami bezpieczeństwa albo walorami krajobrazowymi. Bieg ma charakter terenowy, odbywać będzie się głównie drogami polnymi i leśnymi, w niewielkiej części po nawierzchniach asfaltowych. Bieg na krótszym dystansie (70 km) i w pierwszej części dystansu długiego jest wyzwaniem dla miłośników zbiegów i podbiegów, które choć niedługie są liczne. Trasa długa (110 km) dedykowana jest ultramaratończykom lubiącym rywalizować także na trasach płaskich, gdyż po 60 km ukształtowanie terenu zmienia się, co wiąże się z położeniem geograficznym Rzeszowa na pograniczu Pogórza Środkowobeskidzkiego i Kotliny Sandomierskiej.

Specyfika biegów ultramaratońskich gwarantuje biegaczom naprawdę niezapomniane przeżycia, a kilometraż i długi czas spędzony na trasie, z reguły w samotności - to wielkie wyzwanie nie tylko w sferze fizycznej, ale również mentalnej ? wyjaśnia Wojciech Sroka. Należy też podkreślić, że taki elitarny bieg jest niezwykłą okazją do promocji Rzeszowa oraz do przybliżenia walorów turystycznych naszego regionu.

I Ultramaraton Podkarpacki odbędzie się 31 maja 2014 roku, start obu dystansów nastąpi o wschodzie słońca z Rzeszowskiego Rynku. Regulamin biegu, profil tras oraz szczegółowe informacje organizacyjne dostępne są na stroniehttp://ultramaratonpodkarpacki.pl, a także na profilu UP na Facebooku https://www.facebook.com/ultrapodkarpacki.

Honorowy Patronat nad biegiem objęli: Prezydent Miasta Rzeszowa, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Komendant Miejskiej Policji w Rzeszowie.