Rzeszów

Konkursy edukacyjne z nagrodami, rozgrywki sportowe, spotkania ze stypendystami programu Erasmus oraz koncerty ? to program zbliżającego się Dnia Unii Europejskiej w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Impreza organizowana jest przez Uczelnię już po raz trzeci z okazji Dnia Europy ustanowionego w rocznicę przedstawienia Planu Schumana. Dzień Unii Europejskiej odbędzie się w najbliższą środę 14 maja 2014 r. w rzeszowskim kampusie WSPiA.

Organizowany przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji Dzień Unii Europejskiej odbywa się pod hasłem "Europejski Dzień Obywatelski?. Impreza ma na celu pokazanie, poprzez wspólną zabawę edukacyjną, korzyści płynących z członkowstwa Polski w Unii Europejskiej. ? W 10 rocznicę przystąpienia naszego kraju do Wspólnoty chcemy umożliwić wymianę poglądów i doświadczeń między pracownikami naukowo-dydaktycznymi oraz młodzieżą licealną i studencką. Do udziału w imprezie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane problematyką szeroko rozumianej integracji europejskiej ? tłumaczy dr Magdalena Kędzior opiekun Europejskiego Koła Naukowego w WSPiA. Dodaje, że ważnym punktem odniesienia tegorocznych obchodów jest 10 rocznica przystąpienia Polski do UE, dlatego część konkursów i zabaw będzie skorelowana z tym wydarzeniem.

Podczas obchodów Dnia Unii Europejskiej zorganizowanych zostanie wiele atrakcyjnych konkursów edukacyjnych o tematyce unijnej m.in. konkurs na rozpoznawanie hymnów narodowych państw członkowskich UE, europejskie koło fortuny, układanie puzzli europejskich, rozpoznawanie dawnych walut oraz konkursy plastyczne. W czasie imprezy swoimi doświadczeniami z wyjazdów zagranicznych podzielą się studenci oraz pracownicy WSPiA ? stypendyści programu ERASMUS. Będzie można także poznać szczegóły dotyczące ERASMUSA PLUS. O tym opowie uczelniany koordynator programu w WSPiA. Równolegle w hali sportowej WSPiA w Rzeszowie rozegrany zostanie halowy turniej futsalu o Puchar Rektora Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.

Podczas Dnia Unii Europejskiej w klubie studenckim WSPiA ?Zemsta Docenta? na wszystkich zainteresowanych czekać będą koncerty i wystawa prac zgłoszonych do konkursu fotograficznego pt. ?Unijne Inwestycje na Podkarpaciu?. Dla wszystkich zwycięzców konkursów i zabaw przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Przez cały dzień na terenie kampusu WSPiA w Rzeszowie dodatkowo będzie można zwiedzać otwarte stoiska informacyjne m.in.: Urzędu Marszałkowskiego, Punktu informacji europejskiej Europe Direct działającego przy WSPiA w Przemyślu oraz Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.

Ubiegłoroczne obchody dnia Unii Europejskiej cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Kampus WSPiA odwiedziło wtedy około 1000 studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, zainteresowanych poznaniem idei integracji europejskiej.

Organizatorem Dni Unii Europejskiej w WSPiA w Rzeszowie jest Europejskie Koło Naukowe WSPiA we współpracy z Kołem Zarządzania Kadrami oraz działający przy uczelni Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Przemyślu.

Dzień Unii Europejskiej

Dzień Unii Europejskiej ustanowiony został w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana. Dokument 9 maja 1950 zaprezentował Robert Schuman, Minister Spraw Zagranicznych Francji. Dzień Unii Europejskiej nazywany również Dniem Europy ustanowiony został podczas mediolańskiego szczytu przywódców UE w 1985 r.

Zapraszamy!

 

PROGRAM OBCHODÓW DNIA UNII EUROPEJSKIEJ ? 14 maja 2014 r.

TEREN PRZED BUDYNKIEM ?A?

Godz. 10:00. ? uroczyste otwarcie obchodów dnia UE,

Od godz. 10.15 ? otwarte stoiska informacyjne,

Od godz. 10:30:

? układanie puzzli europejskich,

? konkurs ?10 lat Europy w moim mieście?, wykonywanie prac dowolną techniką plastyczną,]

? Europejskie Koło Fortuny,

Od Godz. 11:30 wspomnienia z wymiany studenckiej w ramach programu Erasmus i informacje o programie

Godz. 13.30 ? głosowanie i wybór najpopularniejszej europejskiej dyscyplin sportowej.

 

BUDYNEK ?A? ? PATIO

Od godz. 10:30 ? wystawa konkursowych prac fotograficznych

 

BUDYNEK ?B? - KLUB ?ZEMSTA DOCENTA? i teren wokół KLUBU

Godz. 10:30 ? I Konkurs rozpoznawania hymnów narodowych państw członkowskich UE,

Godz. 10.50 ? II konkurs na spostrzegawczość,

Godz. 11.20 ? III Konkurs piosenki Europejskiej? ? Karaoke,

Godz. 11.50 ? IV Konkurs ?symboliczne budowle Europy?,

Godz. 12.10 ? V Konkurs na temat dawnych walut państw członkowskich UE,

Godz. 12.30 ? Koncert,

Godz. 13.00 ? VI Konkurs przebojów z państw członkowskich UE ?jaka to melodia?,

Godz. 13.30 ? Ogłoszenie wyników wszystkich konkursów .i rozdanie nagród.

 

BUDYNEK ?C? ? HALA SPORTOWA

Od godz. 10.15 ?Turniej futsalu o Puchar Rektora Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.