Rzeszów

Profesor Andrzej Zoll wykładowca Wyższej Szkoły Prawa i Administracji otrzymał tytuł Prawnika XX-lecia. Nagroda przyznana została przez Dziennik Gazetę Prawną podczas 20. jubileuszowej gali Złote Paragrafy. Prof. Andrzej Zoll uhonorowany został jako człowiek, którego wpływ na kształt polskiego prawa karnego jest nie do przecenienia.

Jak informują organizatorzy ?Złotych Paragrafów 2014?, ?wybierając Prawnika XX-lecia, Kapituła kierowała się jego wkładem w porządek prawny. Zdecydowano, że najbardziej na to zaszczytne miano zasługuje prof. Andrzej Zoll. Jego wpływ na kształt prawa karnego jest nie do przecenienia?. Laudację na cześć prof. Andrzeja Zolla wygłosił Marek Biernacki, Minister Sprawiedliwości, a gratulacje w specjalnym liście przekazał Prezydent Bronisław Komorowski oraz Marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

W skład kapituły przyznającej nagrodę Prawnika XX-lecia weszli m.in. Jadwiga Sztabińska ? Redaktor naczelna DGP, Marek Biernacki ? Minister Sprawiedliwości oraz Andrzej Seremet ? Prokurator Generalny.

Profesor Andrzej Zoll

Profesor Andrzej Zoll od kilka lat jest pierwszoetatowym wykładowcą Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Prowadzi wykłady z prawa karnego i z konstytucyjnych aspektów prawa karnego oraz seminarium magisterskie z prawa karnego. Jako ekspert prawny "Solidarności" uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Był Przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej (1989?1993). W latach 1989 ? 1997 był Sędzią Trybunału Konstytucyjnego, a od 1993-1997 jego Prezesem. Od 1998 do 2000 był Przewodniczącym Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. W latach 2000-2006 pełnił funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich IV kadencji. Obecnie jest członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego.