Rzeszów

Blisko trzystu kierowców skontrolowanych przez policjantów korzystało z telefonów w sposób nieprawidłowy - to wyniki działań "Telefon", przeprowadzonych we wtorek na Podkarpaciu.

Działania rozpoczęły się we wtorek (25 marca) od godz. 6 rano i zakończyły się o godz. 22. W ich trakcie policjanci ujawnili 292 kierowców, którzy nieprzepisowo korzystali z telefonów komórkowych w czasie jazdy. 229 z nich funkcjonariusze ukarali mandatami karnymi, a 52 kierujących zostało pouczonych. Policjanci skierowali też 11 wniosków do sądu o ukaranie kierowców.

Policja przypomina: zgodnie z prawem o ruchu drogowym "kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". Za naruszenie zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku grozi mandat karny w kwocie 200 złotych, kierowca otrzymuje również 5 punktów karnych.

Natomiast dzisiaj (27 marca) od rana policjanci bacznie przyglądają się samochodom ciężarowym oraz autobusom i mikrobusom przewożącym pasażerów.  Wzmożone kontrole prowadzone są w ramach akcji "Truck" i "Bus". Dotyczą głównie czasu pracy kierowców, stanu technicznego pojazdów i przekroczeń dopuszczalnej prędkości.

Kontrole mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. W przypadku kontroli autobusów i mikrobusów chodzi także o bezpieczeństwo osób korzystających z takich przewozów. Policjantów interesuje przede wszystkim:  

  • czas pracy kierowców, którzy prowadzą ciężarówki (ściśle regulują to przepisy),
  • przekraczanie dozwolonej prędkości,
  • stan techniczny pojazdów wykorzystywanych w transporcie rzeczy, ich niezbędne wyposażenie, przede wszystkim w sprzęt gaśniczy,
  • wybór miejsc parkowania w czasie podróży,
  • stan trzeźwości kierowców.