Sporty Walki

Obecnie polski boks jest peryferyjną dyscypliną sportową, nie gromadzącą w halach sportowych i przed telewizorami zbyt dużej publiczności, poza oczywiście wybranymi pojedynkami. A jeszcze kilkadziesiąt lat temu Polska była potęgą w boksie. Zdobywaliśmy medale na najważniejszych, międzynarodowych zawodach i olimpiadach, a nasi pięściarze walczyli z najlepszymi w Stanach Zjednoczonych.

Złota historia polskiego boksu

Od czasu zakończenia II wojny światowej w 1945 roku polski boks amatorski szybko się rozwijał. W kolejnych latach zdobywaliśmy Mistrzostwa Europy i Świata w tej dyscyplinie sportowej. Naszym udziałem były medale na olimpiadach. "Ojcem" sukcesów polskich pięściarzy był wówczas najsławniejszy polski trener bokserski, Feliks Stamm. To on wyszkolił tak wspaniałych bokserów, jak Jerzy Kulej, Paździor czy Szczepański.

W latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia polski boks amatorski zaczął odnosić mniejsze sukcesy, ale i tak nasi rodacy sięgali po najwyższe laury, czego przykładem jest złoty medal Henryka Średnickiego na Mistrzostwach Świata w Belgradzie w 1982 roku.

Polacy wielokrotnie zdobywali medale w boksie na olimpiadach letnich:

- w 1976 roku złoty medal Jerzego Rybickiego w wadze lekkośredniej,
- w 1952 roku złoty medal Zygmunta Chychła w wadze półśredniej,
- w 1964 roku złoty medal Mariana Kasprzyka w wadze półśredniej,
- w 1964 i 1968 roku złote medale Jerzego Kuleja w wadze lekko półśredniej.

Boks w ostatnich latach

Wśród Polaków można wymienić wielu znanych pięściarzy, którzy osiągnęli międzynarodowy sukces. Na pewno w ich grupie trzeba wspomnieć o Andrzeju Gołocie, ale nie on jedyny wygrywał prestiżowe pojedynki w ringu. Kto jeszcze? 
1. Przemysław Saleta - walczył w wadze ciężkiej, wygrał 44 walki, 22 przez nokaut, przegrał 7 walk. Był pierwszym polskim mistrzem Europy. Walczył również z powodzeniem w USA.
2. Paweł Kołodziej - walczył w wadze junior ciężkiej, nigdy nie został pokonany, a wygrał 31 walk. Przerwał karierę przez kontuzję, ale nie powiedział jeszcze w boksie ostatniego słowa.
3. Mateusz Masternak - walczy w wadze junior ciężkiej i ma na swoim koncie 31 wygranych walk, w tym 23 przez nokaut. Jest mistrzem Europy.
4. Rafał Jackiewicz "Wojownik" - walczył w wadze półśredniej. Wygrał 42 walki, 11 przegrał. Był mistrzem Europy. 
5. Andrzej Gołota - walczył w wadze ciężkiej. Wygrał 41 walk, w tym 33 przez nokaut, 9 przegrał. Przez kibiców uważany jest za "numer jeden" polskiego boksu w historii. 
6. Krzysztof Włodarczyk "Diablo" - walczy w wadze junior ciężkiej, wygrał 47 walk w tym 33 przez nokaut, przegrał tylko 2 walki na punkty, nigdy przez KO. Zdobył tytułu mistrza świata IBF, jest czempionem WBC. 
7. Tomasz Adamek - walczy w wadze ciężkiej. Wygrał 48 walk, w tym 29 przez nokaut. Przegrał 2 walki. Był mistrzem świata w dwóch kategoriach wagowych, zdobył pas WBC w wadze półciężkiej w 2005 roku, oraz trofeum federacji IBF w wadze junior ciężkiej w 2008 roku. Przegrał w 2011 roku walkę o tytuł przez techniczny nokaut w 10 rundzie z utytułowanym Witalijem Kliczką. 
8. Dariusz Michalczewski "Tiger" - walczył w wadze półciężkiej - wygrał 48 walk, w tym 38 przez nokaut, odniósł 2 porażki. 19 razy bronił tytułu mistrza świata WBO w kategorii półciężkiej. Zdobył tytuły IBF i WBA oraz WBO w wadze junior ciężkiej.