Rzeszów

W Rzeszowie uruchomiono platformę społeczną pod nazwą Dobre Pomysły. Mieszkańcy otrzymali portal internetowy, gdzie zgłaszają pomysły na ciekawe inicjatywy, wydarzenia i eventy. Ich propozycje mają uatrakcyjnić miasto.

Urząd Miasta Rzeszowa, przy współpracy z firmą Sprinet Polska uruchomił platformę konsultacyjną dobrepomysly.erzeszow.pl. W swoim założeniu portal ma stać się miejscem wymiany myśli, kreatywnych dyskusji oraz bazą pomysłów na ?lepszy Rzeszów?. ? Nowy kanał komunikacyjny oparty jest na zasadach crowdsourcingu. Zjawisko to w wolnym tłumaczeniu ?czerpie wiedzę oraz pomysły z mądrości społeczeństwa? ? wyjaśnia Rafał Żmuda, z firmy Sprinet Polska.

 

Portal dobrepomysly.erzeszow.pl, jak mówi jego nazwa, ma gromadzić dobre rozwiązania na poprawę wszystkich sfer życia w mieście. Tutaj liczy się ciekawy pomysł lub inicjatywa dla miasta i jego obywateli. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły na akcje społeczne i dobroczynne, eventy oraz propozycje wydarzeń kulturalnych, sportowych lub rozrywkowych. W ten sposób mogą podpowiadać, co będzie się działo w stolicy Podkarpacia. Najlepsze i najciekawsze pomysły mają szansę na realizację.

Na platformie zamieszczono obecnie trzy projekty: ?Burza mózgów? dotyczący innowacyjnego pomysłu ułatwiającego życie mieszkańców miasta, ?Rowerowy Rzeszów? z propozycją najciekawszych tras rowerowych oraz ?Najlepsze miejsce dla studenta? mający wybrać najlepsze miejsce do zabawy dla rzeszowskich żaków. Projekty są na tyle uniwersalne, że umożliwiają każdemu z mieszkańców wyrażenie własnego zdania. ? Obywatel Rzeszowa po zalogowaniu się na portal poprzez własne konto internetowe lub konto Facebook może komentować pomysł innych użytkowników, poddać ocenie lub zagłosować na nie. Może także sam przedstawić własną ideę lub rozwiązanie dla danego obszaru ? wyjaśnia zasady funkcjonowania platformy Dobre Pomysły, Rafał Żmuda.

Dodatkową zachętą dla mieszkańców do działania na portalu jest ciekawy system motywujący. Każdy projekt i konkurs posiada wytyczne. Wszyscy użytkownicy platformy zbierają punkty, a najaktywniejsi będą mogli wymienić je na nagrody i gadżety z katalogu dostępnego na portalu. Cenną nagrodą jest także zwycięstwo w ramach danego projektu. Autor zwycięskiej propozycji może otrzymać nagrodę indywidualną lub referencje, które wzbogacą jego portfolio, np. w poszukiwaniu pracy. Obecnie na portalu jest zarejestrowanych 126 aktywnych użytkowników, którzy w ramach trwających projektów opublikowali 51 pomysłów, a także 157 komentarzy.