Rzeszów

Od dzisiaj (21 lutego) nowym właścicielem uzdrowiska w Horyńcu-Zdroju jest Samorząd Województwa Podkarpackiego. Marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Lucjan Kuźniar podpisali umowę nieodpłatnego nabycia udziałów spółki ?Uzdrowisko Horyniec? od Skarbu Państwa. Z ramienia Ministerstwa Skarbu Państwa dokumenty podpisał Sekretarz Stanu Zdzisław Gawlik.

Podpisana umowa oznacza, że 100% udziałów Spółki ?Uzdrowisko Horyniec? jest teraz w rękach samorządu województwa. To drugie uzdrowisko po Rymanowie, którym zarządza samorząd województwa.

Podczas podpisania umowy obecni byli przedstawiciele związków zawodowych z uzdrowiska w Horyńcu-Zdroju. Jolanta Nepelska z NSZZ ?Solidarność? powiedziała, że dzisiaj zostało osiągnięte to o co pracownicy walczyli od wielu lat.

Wizja rozwoju uzdrowiska w Horyńcu jest rzeczywiście imponująca. W planach na najbliższe lata są inwestycje w na łączną kwotę ponad 50-ciu mln zł. W pierwszej kolejności zaplanowana jest m.in. modernizacja kotłowni i termomodernizacja sanatoryjnych obiektów. Konieczny będzie także zakup nowego sprzętu rehabilitacyjnego. Ale to nie wszystko. Aby uczynić z horynieckiego uzdrowiska nowoczesny obiekt w planach jest też budowa nowego pawilonu z pełnym zapleczem SPA&WELLNESS.

Uzdrowisko w Horyńcu-Zdroju specjalizuje się w leczeniu chorób narządów ruchu i chorób reumatycznych. Stosuje własne surowce: borowinę i wodę siarczkowo-siarkowodorową. Leczenie sanatoryjne odbywa się w trzech obiektach. Łącznie baza hotelowa Spółki liczy 195 łóżek.

Działania zmierzające do nieodpłatnego nabycia udziałów spółki ?Uzdrowisko Horyniec? od Skarbu Państwa rozpoczęły się w 2012 roku. W październiku ubiegłego roku radni Sejmiku Województwa wyrazili zgodę na zawarcie takiej umowy. W listopadzie uchwałę w tej sprawie podjął również zarząd województwa. Podpisana 21 lutego umowa finalizuje starania samorządu województwa dotyczące komunalizacji uzdrowiska w Horyńcu-Zdroju.