Rzeszów

Disiaj (19 lutego) przed południem, odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem wojewody podkarpackiego Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej w związku z sytuacją na Ukrainie. Wojewoda przyjęła raport od służb o bieżącej sytuacji na przejściach granicznych w regionie.

Wojewoda jest także w stałym kontakcie z Szefem Urzędu ds. Cudzoziemców, który podejmuje odpowiednie działania określone w procedurze ujętej w Krajowym Planie Zarządzania Kryzysowego.

Województwo podkarpackie jest przygotowane na różne warianty w sytuacji przekraczania polsko-ukraińskiej granicy przez obywateli Ukrainy. Wojewoda podkarpacki, służby podległe wojewodzie oraz dyrektorzy placówek medycznych są przygotowani na ewentualne przyjęcie obywateli Ukrainy, którzy mogą wystąpić z wnioskiem o przyznanie statusu uchodźcy lub potrzebować pomocy medycznej. Zostały wytypowane szpitale w woj. podkarpackim, które mogą przyjąć poszkodowanych. W ostatnim tygodniu przejścia graniczne w regionie przekroczyło jedynie 6 osób, które potrzebowały pomocy medycznej.

Sytuacja na bieżąco jest monitorowana, o czym poinformowała wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska podczas popołudniowego briefingu z dziennikarzami.

Informujemy, że w dalszym ciągu (od wczesnych godzin porannych) po stronie ukraińskiej trwa blokada drogi dojazdowej do przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec na Podkarpaciu. Tutaj słuzby graniczne odprawiają pojazdy, które zostają przepuszczone przez blokadę po stronie ukraińskiej.

Natomiast, w godzinach popołudniowych (19 lutego), po stronie ukraińskiej utworzono nową blokadę na drodze dojazdowej do przejścia granicznego Krościenko-Smolnica. Jak informuje Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej blokada utworzona jest 2 km od granicy państwa i jak na razie nie przekłada się to na utrudnienia w odprawach granicznych.  Przejście Krościenko-Smolnica działa i odprawia podróżnych. Po przekroczeniu granicy w Krościenku, podróżni najprawdopodobniej mają możliwość ominięcia blokady drogi.

W związku z możliwymi utrudnieniami na polsko-ukraińskich przejściach granicznych podkarpacka policja ustawiła patrole na węźle autostrady A4 Jarosław Zachód i przy zjeździe z autostrady A4 w Skołoszowie, informując kierowców o sytuacji na przejściach granicznych w regionie.