Zdrowie

Grypa jest chorobą często myloną ze zwykłym przeziębieniem, stąd tak łatwo ją zbagatelizować. Nieleczona może prowadzić do groźnych powikłań, na które szczególnie narażone są osoby starsze, dzieci oraz pacjenci cierpiący na niektóre przewlekłe choroby. Jak odróżnić grypę od przeziębienia i uchronić się przed poważnymi konsekwencjami tej choroby?

Przeziębienie czy grypa?

Przeziębienie przebiega znacznie łagodniej od grypy i rozpoczyna się najczęściej od kataru, drapania w gardle, bólu gardła, kichania oraz kaszlu mającego różne nasilenie. Objawy grypy są znacznie bardziej nasilone. Towarzyszą im bóle głowy, mięśni, stawów, dreszcze i wysoka gorączka. Rozwój choroby jest bardzo intensywny i niespodziewany. Gorączka pojawia się bardzo szybko i towarzyszy jej ogólne osłabienie i rozbicie organizmu. Przy grypie człowiek czuje się dosłownie „zwalony z nóg”. Objawom tym bardzo często towarzyszy suchy, męczący kaszel. Bóle gardła oraz katar pojawiają się rzadziej, a jeżeli już wystąpią, to raczej pod koniec choroby. Główne objawy grypy utrzymują się przez około 5 dni, natomiast skrajne wyczerpanie i uczucie rozbicia może towarzyszyć nawet przez 2-3 tygodnie po przebytej chorobie. Rekonwalescencja po przebytej chorobie i oszczędny tryb życia są niezwykle ważne, gdyż niedoleczona grypa może prowadzić do bardzo groźnych powikłań.

Co wywołuje grypę?

Grypę wywołują bakterie wirusowe typu A, B oraz C. Najgroźniejszy przebieg ma choroba wywołana wirusami typu A. Przy zakażeniu wirusami z grupy B choroba przebiega łagodniej. Najbardziej zbliżona do przeziębienia i najmniej groźna jest grypa wywołana przez wirusy typu C. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową na skutek utrzymujących się w powietrzu małocząsteczkowych aerozoli. Po zakażeniu wirusy umiejscawiają się w nabłonku wyścielającym drogi oddechowe i tam dochodzi do ich intensywnego namnażania. Proces rozmnażania trwa od 4 do 6 godzin. W tym czasie dochodzi do szkodzeń komórek nabłonka, co prowadzi do wtórnych zakażeń bakteryjnych.

Powikłania grypy

Powikłania wywołane wirusem grypy mogą dotyczyć układu oddechowego, powodując zapalenie płuc oraz krwotoczne zapalenie oskrzeli, co objawia się kaszlem, któremu towarzyszy duszność oraz krwista plwocina. Efektem tego może być ostra niewydolność. Ponadto osoby cierpiące na choroby przewlekłe takie jak astma, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc mogą odczuwać znaczne zaostrzenie istniejących chorób prowadzące do dramatycznego pogorszenia stanu zdrowia, a w konsekwencji do uszkodzenia innych narządów. Jeśli chodzi o układ krążenia, to na skutek grypy mogą nasilić się objawy chorób przewlekłych, takich jak choroba niedokrwienna oraz niewydolność serca. Wirus grypy może wywołać także zapalenie mięśnia sercowego, co objawia się bólem w klatce piersiowej, kołataniem i ogólnym osłabieniem oraz zapaleniem osierdzia objawiającym się bólem zlokalizowanym zamostkowo, promieniującym w kierunku łopatki. Kolejne bardzo poważne następstwa pogrypowe związane są z układem nerwowym. Należy do nich zapalenie opon mózgowych oraz poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego.

Osoby zdrowe przechodzą grypę bez poważniejszych powikłań, jednak ludzie z obniżoną odpornością oraz pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe są na nie szczególnie narażone. Wirusa grypy nie wolno bagatelizować, gdyż wciąż mutuje zbierając, co roku, coraz większe żniwo. Więcej na temat grypy i jej powikłań znajdziesz tutaj: http://www.hartujmisie.pl/porady/zdrowie/grypa-czy-przeziebienie-objawy-przebieg-i-powiklania.