Zdrowie

Hydroterapia, czyli wodolecznictwo, to zabiegi o bogatej historii. Już w starożytnej Grecji wykorzystywano dobroczynne właściwości wody, zaś Hipokrates był wielkim zwolennikiem wykorzystywania gorących oraz zimnych kąpieli do leczenia wszelkich schorzeń.

Hydroterapia korzysta z fizycznych właściwości wody takich jak przewodzenie, magazynowanie ciepła, siła oporu, wyporu oraz nacisku. Efekty fizjologiczne uzyskiwane dzięki wodolecznictwu to miejscowe lub ogólne reakcje na schładzanie oraz ogrzewanie, które wpływają pozytywnie na metabolizm oraz układ krwionośny, a także działanie odciążające i reakcje na równowagę wodno-elektrolitową w organizmie poprzez zanurzanie ciała w wodzie.

Hydroterapia jest skutecznym zabiegiem stosowanym we wszelkich bólach, schorzeniach, stanach zapalnych, chorobach związanych z zaburzeniem napięciowym mięśni, poruszaniem się czy nieprawidłową koordynacja ruchową. Także osoby cierpiące na choroby serca oraz choroby układu krążenia czy układu oddechowego mogą korzystać z dobrodziejstw płynących z wodolecznictwa. Nawet przy nieprawidłowościach związanych z układem rozrodczym czy popularną bezsennością polecane są zabiegi hydroterapii. Ze względu na szeroki wybór zabiegów hydroterapia jest odpowiednia niemalże dla każdego pacjenta.

Przeciwwskazaniem w stosowaniu hydroterapii są: skrajne wyniszczenie organizmu, anemia oraz psychoza.

Rodzaje zabiegów

W hydroterapii wyróżnia się ponad sto dwadzieścia zabiegów. Można je podzielić na zabiegi neutralne, rozgrzewające oraz ochładzające. Nie tylko czynnik cieplny jest decydujący przy ich klasyfikacji, ponieważ istotne znaczenie mają również ciśnienie wody oraz czynniki mechaniczne. Najpopularniejsze zabiegi to hydromasaż, kąpiel perełkowa, łaźnia fińska, bicze szkockie, kąpiele solankowe i aromatyczne, polewania oraz okłady.

Hydromasaż polega on na umieszczeniu pacjenta w ciepłej wodzie o temperaturze od 34 do 36 °C oraz masowaniu go strumieniem wody pod określonym ciśnieniem na oznaczone części lub całe ciało. Masaż wirowy wykonywany jest dzięki wirówkom do hydroterapii, takimi jak tutaj http://bitmed.pl/44-wirowki-do-hydroterapii Zabieg ten powoduje zmniejszenie napięcia mięśniowego, rozluźnienie mięśni, ograniczenie bólu oraz poprawę ruchomości stawów. Jest też stosowany jako skuteczny środek redukujący cellulit oraz tkankę tłuszczową. Korzystnie wpływa również na poprawę kondycji skóry, wygładza ją i zwiększa jej elastyczność oraz ukrwienie. Wyróżnia się podwodny natrysk biczowy oraz klasyczny masaż podwodny. Hydromasaż najczęściej trwa ok. 20 min. Należy go stosować u pacjentów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów, nerwicę, nerwobóle, zanik mięśni, a także we wszelkich stanach pourazowych związanych z układem ruchu. Natomiast bezwzględnym przeciwskazaniem do hydromasażu są choroby skóry, cukrzyca oraz żylaki.

 W przypadku zastosowania kąpieli perełkowej  pacjenta również umieszcza się w basenie, w którym znajduje się woda o temperaturze  od 34 do 37 °C.  Po chwili pobytu w basenie pojawiają się pęcherzyki sprężonego powietrza wytworzone przez sprężarkę umieszczoną na dnie brodziku. Podczas zabiegu wykorzystywana jest woda siarczkowo-fluorowa lub gospodarcza. Kilku minut przed końcem kąpieli perełkowej sprężarka zostaje wyłączona, aby przywrócić odpowiednie krążenie u pacjenta . Zabieg ten jest pomocny przede wszystkim w  leczeniu nadciśnienia, chorób układu krążenia, obniżenia napięcia mięśniowego, bezsenności, nerwicy, bolesnych miesiączek, zaburzeń układu pokarmowego, a także po przebytych urazach. Nie należy kąpieli perełkowej stosować u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi, cierpiącym na infekcje grzybicze oraz problemy skórne.

Łaźnia fińska polega na wykorzystaniu gwałtownego wzrostu wilgotności, który zachodzi podczas polewania kamieni wodą. Łaźnia fińska odbywa się przy małej wilgotności w gorącym powietrzu. Jest szczególnie polecana przy chorobach układu oddechowego, pokarmowego,  krążenia, nerwowego oraz ruchu, a także w problemach skórnych i wszelkich infekcjach.

Bicze szkockie to kierowanie na ciało pacjenta strumienia wody o różnej temperaturze i efekcie rozproszenia. Zabieg ten może być wykonywany na konkretne części bądź całe ciało. Należy je stosować u osób walczących z nadwagą i otyłością, cierpiących na choroby układu krążenia oraz układu nerwowego, zanik mięśni i w stanach pourazowych.

Kąpiele solankowe oraz aromatyczne wykorzystują właściwości wód chlorkowo-sodowych lub olejków eterycznych. Przyczyniają się do poprawy krążenia, przyśpieszenia przemiany materii, a nawet bezpłodności. Kąpiele te skutecznie relaksują, odprężają, poprawiają wygląd oraz kondycję skóry.

Polewanie polega na kierowaniu na części lub całe ciało chorego gorącej lub zimnej wody, zaś okłady to nałożenie gorącego lub zimnego wilgotnego bawełnianego materiału na konkretne miejsca.  Rezultatem tych zabiegów jest zwiększenie odporności, poprawa ukrwienia, wzrost metabolizmu, zmniejszenie bólu, napięcia oraz obrzęków. Polewanie oraz okładanie stosuje się również w przypadku żylaków kończyn dolnych.