Zdrowie

Koneserzy herbaty doskonale wiedzą, że napar ten może bardzo wpłynąć na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Warto więc sięgać po herbatę, kiedy czujemy się osłabieni czy zmęczeni.

Kwestia składu
To jak herbata wpływa na nasz nastrój, zależy w dużym stopniu od jej składu. Dlatego warto sięgnąć po herbatki ziołowe. Na przykład melisa działa kojąco, uspokajająco, żeń-szeń wspomaga koncentrację, szczególnie w chwilach wzmożonej aktywności psychicznej, głóg obniża ciśnienie i wycisza. Warto wiedzieć, po jakie rośliny sięgać, aby pomóc swojemu zdrowiu i poprawić sobie nastrój.
Niektóre zioła i rośliny mają także wpływ na samopoczucie fizyczne. Imbir działa dobrze w stanach chorobowych, zwalcza przeziębienie, mięta wspomaga trawienie, rumianek z kolei dobry jest na ból brzucha.

Aromaterapia
Herbatą można działać na samopoczucie także dzięki fenomenalnym zapachom. Powoli zbliżają się święta, ale ich klimat można przywołać nawet szybciej, dodając do naparu goździki, anyż, cynamon, pomarańcze. Z kolei herbaty cytrusowe i brzoskwiniowe na myśl przywołają smaki i zapachy lata. Aromatem można bardzo mocno oddziaływać na ogólne samopoczucie. Dlatego zaparzenie sobie pachnącej, gorącej herbaty potrafi nas zrelaksować po całym dniu, zupełnie wyciszyć myśli.

Jak długo parzyć herbatę
Na działanie herbaty ogromny wpływ ma także czas jej parzenia. Jeżeli zależy nam na efekcie orzeźwiającym, pobudzającym, napar powinien być parzony krótko, to znaczy dwie, trzy minuty. Wtedy, teina (czyli herbaciany odpowiednik kofeiny) nie zdąży się związać z garbnikami. Z kolei, jeżeli chcemy, żeby herbata sprawiła, że się uspokoimy, należy ją parzyć dłużej - sześć, siedem minut. Wtedy zadziałają wyżej wspomniane garbniki, które zniwelują energetyzujące działanie teiny.

Herbata na przeziębienie
Rzadko kiedy tak bardzo zależy nam na poprawieniu samopoczucia, jak wtedy gdy jesteśmy chorzy. Gorąca herbata rozgrzewa, będzie więc idealna podczas przeziębienia i zimowego osłabienia. Żeby jeszcze skuteczniej działała na organizm, dodać do niej można różne składniki - imbir (zarówno suszony, jak i świeży), sok malinowy bądź aroniowy (bogate są w witaminę C) czy cytrynę.

Więcej informacji i porad dotyczących herbaty znaleźć można na stronie www.herbata.info.